۲۵ فروردين ۱۳۸۸

یک گزارش خواندنی از فیلم‌های توقیفی و اکران نشده در این سال‌ها

از این ستون تا اون ستون

۳۰نما ـ 

محمد تاجیک: در سال‌های اخیر تعداد فیلم‌هایی که امکان نمایش عمومی در سینماها را پیدا نکرده‌اند به صورت قابل توجه‌ی افزایش یافته است. سنتوری، نیوه مانگ، آفساید، به رنگ ارغوان، سفر به هیدالو، صد سال به این سالها، شاعرزباله‌ها، آتشکار، خواب تلخ، آنجا، تسویه حساب، ترانه تنهایی تهران، چند کیلو خرما برای مراسم تدفین، ساکنین سرزمین سکوت، پوست موز، گل یا پوچ، حافظ، یک شب، چند روز بعد، تردست، شیفته، شبانه، نسل جادویی، یادداشت بر روی زمین، بازهم سیب داری؟، تهران انار ندارد، تنها دوبار زندگی می‌کنیم، ایران سرای من است، استشهادی برای خدا، چشمانت راببند وشلیک کن، مواجهه، سفره ایرانی، بیدارشو آرزو، عصر جمعه، داستان ناتمام و غیره فیلم‌هایی هستند که بیشتر به دلیل نگاه بسته مدیران سینمایی و ضعف مدیریت در اکران فیلمهای فرهنگی تاکنون امکان نمایش نیافته اند.


هدیه تهرانی با ۴ فیلم


هدیه تهرانی با فیلمهای نیوه‌مانگ، شبانه، نسل جادویی و آبادان به نوعی در زمینه فیلمهای اکران نشده رکورددار است.


پرویزپرستویی؛ از دوفیلم به هیچ


چند وقت پیش که از سوی شورجه اعلام شد کتاب قانون برای پروانه نمایش مشکلی ندارد. تعداد فیلمهایی که از پرستویی به نمایش در نیامده بودند، کاهش یافت. حال با اکران فیلم بیست و امیدواری دست اندرکاران فیلم صد سال به این سالها به اکران این فیلم، این امید وجود دارد که همه فیلمهای پرستویی اکران شوند.


نیکی کریمی؛ 2 فیلم کارگردان، یک فیلم بازیگر


نیکی کریمی تا به حال دو فیلم یک‌شب و چند روز بعد را کارگردانی کرده و فیلم پرونده هاوانا رابازی کرده است ولی هیچ کدام ازاین فیلمها امکان نمایش نداشته است.


علیرضا امینی و کیانوش عیاری


استشهادی برای خدا و چشمانت را ببند وشلیک کن از ساخته‌های علیرضا امینی و فیلمهای سفره ایرانی و بیدارشو آرزو ساخته کیانوش عیاری نیز از فیلم‌هایی هستند که درسال‌های اخیر با مشکل نمایش مواجه بوده اند.


سامان سالور با سه فیلم


جالب است بدانید سامان سالورسه فیلم در کارنامه فیلمسازی خود دارد که هرسه فیلم او اکران نشده است.


فرخ نژاد، امیر یوسفی، کاهانی، سجادی

 
حمید فرخ‌نژاد با دو فیلم آتشکار و به‌رنگ ارغوان، محسن امیریوسفی با دو فیلم آتش‌کار و خواب تلخ، محمدعلی سجادی با دو فیلم تردست و شوریده در رده‌های بعدی قرار دارند.


فیلمسازان پیش‌کسوت


داریوش مهرجویی و بهمن فرمان‌آرا از فیلمسازان نسل پیش از انقلاب هستند که در سال‌های اخیر برای نمایش فیلم‌های‌شان با مشکل مواجه شدند. فیلم سنتوری مهرجویی یک هفته قبل از اکران توقیف شد و هیچ گاه به نمایش در نیامد تا سی‌دی غیرقانونی آن انتشار یافت. فیلم خاک‌آشنا بهمن فرمان‌آرا هم پس از مدت‌ها به تازگی پروانه نمایش گرفته و قرار است اکران شود.  فیلم ایران سرای‌من است ساخته پرویز کیمیاوی نیز از سال‌ها قبل امکان نمایش عمومی درسینماها نداشته است. اما فیلم مثل یک قصه ساخته خسرو سینایی بدون آن‌که در سینماها اکران شود درتلویزیون به نمایش درآمد.


فیلمسازان نسل انقلاب


ابراهیم حاتمی کیا ومجتبی راعی نیز اگر چه جزو فیلمسازان سینمای دفاع مقدس محسوب میشوند، ولی آنها هم برای نمایش فیلم‌هایشان دچار مشکل هستند. به رنگ ارغوان و سفربه هیدالو هر کدام چند سالی‌ست که امکان اکران نیافته‌اند. تسویه حساب ساخته تهمینه میلانی نیز مدت‌هاست که در توقیف به سر می‌برد.  ابولفضل جلیلی با دو فیلم گل‌یاپوچ و حافظ از جمله فیلمسازانی‌ا‌ست که برای نمایش فیلم‌های خود دچار مشکل بوده است. البته گل‌یاپوچ او گویا مستقیما به شبکه نمایش خانگی راه یافته است. فیلم پرونده هاوانا علیرضا رییسیان نیز پس از چند سال هنوز امکان نمایش درسینماها را نداشته است.


نسل جوان فیلمساز


بیشترین آمار فیلم‌هایی که امکان نمایش نیافته‌اند متعلق به فیلم‌سازان جوان است. علاوه بر سالور، امیریوسفی و کاهانی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، فیلم‌سازانی چون مانی حقیقی با آبادان، جعفر پناهی با آفساید، بهمن قبادی با نیوه‌مانگ، علی‌محمد قاسمی با یادداشت‌روی زمین، بایرام فضلی با فیلم بازهم سیب داری؟، مسعود بخشی با فیلم تهران‌انار ندارد، بهنام بهزادی با تنها دوبار زندگی می‌کنیم، مونا زندی‌حقیقی با عصرجمعه، سعید ابراهیمی‌فر با مواجهه، حسن یکتاپناه با داستان ناتمام و غیره هم‌چنان نتوانسته‌اند امکان نمایش فیلم‌های خود را درسینماها فراهم کنند.

 

به نقل از پایگاه خبری سرو

نظرات کاربران (۰)

شما هم نظر دهيد comment
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.