۱۳ مهر ۱۳۸۸

حواشی جالب و خواندنی پیرامون فیلم دوخواهر

دستمزد نجومی، هزینه‌های مجانی

۳۰نما ـ 

پونه خامین: محمدبانکی، تهیه کننده خوش شانسی است، شاید هم محمدرضا گلزار و نیکی کریمی و الناز شاکردوست بازیگران خوش شانسی هستند. درهرحال یک خوش شانسی ناشناخته موجب شده تا فیلم "دوخواهر" در میان آثاری همچون "تردید"، "بی پولی" و "کتاب قانون"، بُربخورد و اکران شیرین عیدفطر نصیبش شود. دوخواهر را می‌توان از معدود فیلم‌هایی دانست که حتی قبل از رفتن جلوی دوربین هم حاشیه‌ساز شد. حاشیه‌ای که سینمای ایران را تا حدودی لرزاند و تمام قوانین عجیب و غریبش را به هم ریخت. حاشیه ای به اندازه یک دستمزد هفتاد میلیون تومانی!


1- قبل از وارد شدن به حیطه یک دستمزد عجیب، می‌توان از یک کارگردانی عجیب‌تر صحبت کرد. محمد بانکی از تهیه‌کنندگان قدیمی سینما است. او به غیر از تهیه‌کنندگی فیلم‌هایی همچون "سمندر"، "علف های هرز"، "تهاجم"، "شاهین طلایی" و غیره، بازیگری را نیز در تعدادی از آنها تجربه کرده است. اما قطعاً تخصص دیگری ندارد تا ورودش به حیطه کارگردانی قابل توجیه باشد! از آنجا که قواعد پشت صحنه سینمایمان تا حدودی اسرار آمیز است و پرده‌ها همیشه هم آن‌طور که ما می‌خواهیم کنار نمی‌رود، اتفاق جالبی در سینمایمان می‌افتد. بانکی یک روز خوب بهاری تصمیم می‌گیرد تا کارگردان شود، به سمت اداره ارشاد راه می‌افتد تا درخواست مجوز کارگردانی کند. با آن‌که سهمیه نخستین تجربه کارگردانی که به اصطلاح به آنها "فیلم اولی" گفته می شود، در یک سال محدود است و با آن‌که برای صدور این مجوز، تجربه دستیاری کارگردان و ساخت حداقل سه فیلم کوتاه الزامی است، اما این تهیه کننده خوش‌شانس، براساس یک قانون نانوشته، مجوز کارگردانی را بی برو و برگرد از اداره ارشاد دریافت می‌کند و بدین‌گونه به جرگه کارگردانان می‌پیوندد و نامش در تاریخ سینمای این مرز و بوم ثبت می‌شود!


2- حالا می‌شود با خیال راحت به دستمزد حماسه‌ساز یک سوپر استار سرک کشید. بانکی پس از دریافت مجوز کارگردانی، تصمیم می‌گیرد در نخستین تجربه‌اش به عنوان کارگردان، از بازیگرانی در حد ستاره و فوق‌ستاره استفاده کند تا اثر آبرومندی را خلق نماید! پس در قدم اول، یکراست به سراغ محمدرضا گلزار، سوپراستار سینمای ایران می‌رود. هیچ کس نمی‌داند پشت درهای بسته و مذاکره میان این بازیگر و تهیه‌کننده‌ای که حالادیگر کارگردان است چه گذشت، اما خروجی‌اش امضای یک قرارداد هفتاد میلیون تومانی بود که بارها و بارها از سوی 2 طرف قرارداد، تایید و تکذیب شد. درز پیدا کردن خبر این دستمزد کلان، اعتراض سینماگران به ویژه تهیه‌کنندگان را برانگیخت. این قشر مدعی شدند، این دستمزد عجیب، همه قواعد سینما را به هم می‌ریزد و باعث بالارفتن نامعقول دستمزد بازیگران می‌شود. قضیه مطبوعاتی شد و انتقادها چپ و راست روانه طرفین قرارداد گردید! اما هیچ یک از این اعتراض‌ها و انتقادها، تاثیری در بده بستان این رقم نجومی نداشت. گلزار در مصاحبه‌ای گفت این رقم را به امید آن‌که تهیه کننده نپذیرد پیشنهاد دادم، اما تهیه کننده پذیرفت! بانکی پذیرفت و بدین ترتیب حضور سوپر استار سینمای ایران در دوخواهر تضمین شد. پس از او نیکی کریمی (بازیگری که در انتخاب نقش‌ها به گفته خودش وسواس زیادی به خرج می‌دهد و مقوله‌هایی همچون کارگردان و فیلمنامه نیز در انتخابش تاثیر می‌گذرد)، الناز شاکردوست و حامد کمیلی نیز به صف بازیگران این فیلم پیوستند.


3- دوخواهر در زمان فیلم‌برداری هم گرفتار حاشیه بود. این نخستین بار بود که گلزار و نیکی کریمی در یک فیلم کنار یکدیگر ظاهر می‌شدند. شاید همین دلیل برایشان کفایت می‌کرد تا به تیپ و تارهم بزنند و دچار اختلاف شوند. در هر حال نیکی کریمی بازیگری صاحب سبک و شناخته شده در سینما است و قطعاً زیربار ادا و اصول‌های تازه واردها نمی‌رود. گلزار هم تنها سوپر استار حال حاضر سینمایمان است و قواعد خاص خودش را دارد! ریشه این اختلاف‌ها هرچه باشد، نتیجه‌اش این است که احتمالاً توشات‌های (نماهای دو نفره)  کمتری از این دو بازیگر بر روی پرده خواهیم دید!


4- اما اختلاف نیکی کریمی تنها به گلزار ختم نشد. این بازیگر پس از ساخت دو فیلم قابل قبول، حالا دیگر برای خودش یک پا کارگردان است و تریپ روشنفکری دارد. داوری و حضور در جشنواره‌های معتبر جهانی از جمله کن نیز جایگاه ویژه‌ای برایش رقم زده است. این دلایل کافی است تا نیکی کریمی با محمد بانکی در نخستین تجربه کارگردانی‌اش به اختلاف نظر و نهایتاً بن بست برسد و آقای کارگردان و خانم بازیگر در طول فیلمبرداری باهم قهر باشند! از آنجا که فیلمبرداری در شهر اصفهان انجام می‌شد، نیکی کریمی اواخر فیلمبرداری برای انجام کاری به تهران می‌رود، اما ظاهراً قصد بازگشت و ادامه کار را ندارد.
قضیه با پادرمیانی فیلمبردار (غلامرضا آزادی) ختم به خیر می‌شود و این بازیگر برای اتمام سکانس‌های باقیمانده به اصفهان باز می‌گردد.


5- دوخواهر قصه‌ای برگرفته از یک فیلم آمریکایی با بازی آنتونیو باندراس دارد. جوانی کلاهبردار همزمان با دوخواهر در چهره‌های متفاوت ارتباط برقرار می‌کند. گریم گلزار نیز در این فیلم شباهتی عجیب با گریم آنتونیو باندراس دارد. ظاهراً بانکی برای حفظ حقوق مولف نسخه آمریکایی فیلم، علاوه برداستان، دکوپاژ، میزانسن و کارگردانی این فیلم را نیز عیناً حفظ کرده و به نسخه ایرانی آن منتقل نموده است. شینده‌ها حاکی از آن است که این کارگردان، پشت درهای بسته به تماشای پلان به پلان این فیلم نشسته و بی کم و کاست آنچه را که دیده به جلوی دوربین سرازیر کرده است. بنابراین می‌توان گفت که پای نسخه آمریکایی، آنتونیو باندراس و هالیوود نیز در این فیلم گیر است!


6- اصفهانی‌ها به ویژه نسل جوان، سهم عمده‌ای در ساخت این فیلم دارند. بانکی گفته است: "من در فیلم دوخواهر سعی کرده‌ام تا فارغ از جنبه‌های تجاری، با استفاده از فیلمنامه خوب و منسجم از تمامی امکانات به خوبی استفاده کنم." لوکیشن‌های مجلل و مدرن، وسایل صحنه جذاب و چشم نواز و غیره، امکاناتی بودند که به یمن حضور با برکت جوانان علاقمند به سوپر استار سینمای ایران، عمدتاً به شکل رایگان و بسنده کردنشان به حضور سرصحنه و عکس و امضا و یک شام یادگاری، خود به خود جور شدند. بدین گونه از هزینه‌های فیلمبرداری کاسته شد تا کمی فشار دستمزد نجومی سوپر استار، تقلیل یابد و به یاری خداوند و اصفهانی‌ها، جبران مافات شود!


7- حاشیه‌های این فیلم به بعداز پایان فیلمبرداری و قبل از اکران هم کشیده شد. دستمزد بالا یا دستگیری در شهر دوبی و یا هردو، باعث ممنوع‌الکار شدن غیررسمی محمدرضا گلزار شد. غیررسمی از آن جهت که این ممنوع‌الکاری، هیچ‌گاه از سوی هیچ مقام مسئوولی تائید نشده و رسماً اعلام نشد. رسمی یا غیررسمی، گلزار ممنوع‌الکار شد تا دوخواهر آخرین فیلم این بازیگر قبل از ممنوع‌الکاری و اولین حضورش بر روی پرده، بعد از ممنوع الکاری باشد.
همه اینها دست به دست هم داد تا باردیگر همه چیز به نفع بانکی، این بار در مقام تهیه‌کننده تمام شود و احتمالاً فیلمش لقب پرفروش ترین را در جدول اکران عیدفطر از آن خود کند. اتفاقی که تا الان و احتمالا تا آخر اکران رخ خواهد داد.
قطعاً حاشیه‌های دوخواهر به زمان اکران این فیلم هم کشیده می‌شود. مصاحبه‌های جنجالی و نقدهای آتشین انتظار این فیلم را می‌کشد. همه اینها به کنار، اگر حامد کمیلی می‌دانست بعد از این فیلم، در "تردید" واروژ کریم مسیحی نقش آفرینی می‌کند و کاندید دریافت سیمرغ بهترین بازیگر از جشنواره فیلم فجر می‌شود، آیا باز هم حاضر بود دوخواهر، اولین حضورش بر روی پرده نقره‌ای باشد؟!

نظرات کاربران (۰)

شما هم نظر دهيد comment
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.