۱۸ مهر ۱۳۸۸

بدون ممنوع‌الخروج‌ها

نشست سینماگران ایرانی در آمریکا- اختصاصی30نما

۳۰نما ـ نخستین نشست جمعی سینماگران ایرانی که به دعوت آکادمی اسکار به آمریکا دعوت شده‌اند با حضور ابراهیم حاتمی‌کیا، رضا کیانیان، امین تارخ، رضا میرکریمی، مجتبی راعی، علیرضا رئیسیان، فرهاد توحیدی و محمدمهدی عسگرپور با نمایش «به همین سادگی» در لس‌آنجلس برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ۳۰نما از محل نشست، در این برنامه که در سالن جیمز بریجز دانشگاه یوسی‌ال‌ای برگزار شد هشت تن از سینماگران ایرانی حاضر شدند و پیش از نمایش فیلم «به همین سادگی» با حاضران سخن گفتند. این جمع ـ که قرار بود فاطمه معتمد آریا و مجتبی میرتهماسب هم در میان‌شان باشند ـ به نمایندگی از سینماگران ایرانی در سفر جمعی به ایالت کالیفرنیا در برنامه‌ای هشت روزه به نام «از نزدیک و شخصی: سینماگران ایرانی از زبان خودشان» شرکت می‌کنند.

سید گنیس، رییس پیشین آکادمی علوم و هنرهای سینمایی، به عنوان میزبان، پیش از معرفی میهمانان با اظهار تاسف از عدم حضور معتمد آریا و میرتهماسب که پیش از پرواز با ممنوعیت خروج از کشور مواجه شدند، ابراز امیدواری کرد با پیگیری خانه‌ی سینما و مسئولان کشوری ایران مشکل این دو حل شود تا بتوانند به همکاران خود در آمریکا بپیوندند. عسگرپور (مدیرعامل خانه سینما)، توحیدی (دبیر)، میرکریمی (معاون فرهنگی) و کیانیان نیز هریک در صحبت‌های خود از معتمد آریا و میرتهماسب یاد کردند.

در ادامه‌ی نشست، رضا میرکریمی در پاسخ به سوالی درباره‌ی سانسور در سینمای ایران گفت: «از خارج شاید ناممکن به نظر برسد، ولی ما که در ایرانیم با این شرایط گاهی بدون اینکه خودمان هم بدانیم چگونه داریم کار می‌کنیم.» رضا کیانیان هم در پاسخ به همین پرسش به شوخی گفت: «می‌خواهم در دفاع از سانسور صحبت کنم.» او گفت سانسور فارغ از نامطلوب بودنش در بعضی موارد سبب شده فیلمسازان ایرانی به خلاقیت بیشتر روی بیاورند.

محمدمهدی عسگرپور در پاسخ به سوال گنیس درباره سوبسید و کمک دولتی به سینما گفت: «اگر تعداد سالن‌های سینما در ایران بیشتر باشد و فیلم‌ها بتوانند مخاطب بیشتری جلب کنند، نیازی به کمک دولتی نخواهد بود.»

امین تارخ هم به عنوان یکی از بازیگران حاضر در جمع به سوال‌های مربوط به رشته‌ی خود پاسخ داد. او گفت بازیگران در ایران برخلاف آمریکا «متاسفانه یا شاید هم خوشبختانه» مدیر برنامه ندارند و خودشان و گاهی همسران‌شان کار مدیر برنامه را انجام می‌دهند. او همچنین درباره‌ی حضور بازیگران سینما در تلویزیون و برعکس گفت: «برخلاف هالیوود این مرز در ایران کمرنگ‌تر است و بازیگران بین دو رسانه در رفت و آمدند.»

ابراهیم حاتمی‌کیا که بیشتر از دیگران مورد تشویق حاضران ـ که بیشتر از ایرانیان مقیم لس‌آنجلس بودند ـ قرار گرفته بود، درباره‌ی حضورش در آمریکا گفت: «من معمولاً از سفرهای این‌چنینی کناره می‌گیرم، ولی این‌بار چون مقصد آمریکا بود و فرصتی برای تبادل دانش و فرهنگ مهیا شده بود، از سفر استقبال کردم.» از حاتمی‌کیا فیلم «به نام پدر» در روز دوم برنامه اکران می‌شود. او در گفتگویی کوتاه با خبرنگار ۳۰نما گفت با توجه به نوع مخاطب ایرانی و آمریکایی برنامه ترجیح می‌داد فیلم «روبان قرمز»ش به نمایش درمی‌‌آمد.

پس از این نشست یک ساعته فیلم «به همین سادگی» به کارگردانی رضا میرکریمی به نمایش درآمد و پس از آن هم نشست کوتاهی با حضور او در مورد فیلم انجام شد.

برنامه‌ی «از نزدیک و شخصی» توسط آکادمی علوم و هنرهای سینمایی و آرشیو فیلم و تلویزیون یوسی‌ال‌ای برگزار می‌شود. در ادامه‌ی این برنامه فیلم‌های «به نام پدر»، «بانوی گل سرخ»، «سفر به هیدالو»، «پرونده هاوانا»، «مادر»، «گیلانه» و «هفت و پنج دقیقه» با حضور کارگردانان یا بازیگران‌شان به نمایش در می‌آیند.

نظرات کاربران (۴)

شما هم نظر دهيد comment
 • مگر قرار نبود بنی اعتماد هم در جمعشان باشد؟

  محسن (۲۲ مهر ۱۳۸۸، ساعت ۰۹:۲۰)
 • کسی خبر ندارد که چرا خانم رخشان بنی اعتماد حضور نداشته؟ایشان را ممنوع الخروج کرده اند یا خودشان نرفته اند؟چیز غریبی است!

  علیرضا (۲۵ مهر ۱۳۸۸، ساعت ۲۳:۰۴)
 • کسی خبر ندارد که چرا خانم رخشان بنی اعتماد حضور نداشته؟ایشان را ممنوع الخروج کرده اند یا خودشان نرفته اند؟چیز غریبی است!

  علیرضا (۲۵ مهر ۱۳۸۸، ساعت ۲۳:۰۸)
 • لطفاً اطلاع رسانی کنید.خانم بنی اعتماد چه شد؟ممنوع الخروج شدند ایشان یا خودشان نرفته اند؟

  علیرضا (۲۵ مهر ۱۳۸۸، ساعت ۲۳:۱۴)
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.