۲۵ مهر ۱۳۸۸

پاسخ نویسنده‌ی سایت 30نما به حمله‌ی تند سایت اصولگرا الف به سریال شمس‌العماره

نسل امروز خودش انتخاب می‌کند

۳۰نما ـ عناوینی همچون دریده و عشوه‌گر، ضد دین، شهوت‌آلود و سکولار، تنها زاییده یک ذهن بیمار است که به هیچ وجه شایسته این مجموعه تلویزیونی با وجود همه نواقص و ایرادهایش نیست. می توان کمی عادل بود و به دور از حب و بغض‌های القا شده که ریشه در مسایلی دیگر دارد، نقدی منصفانه ارایه داد.

 « پسری خوش بر و رو به خواستگاری دختری زیبا رو آمده است. دختر به رسم همه خواستگاری‌ها سینی چای را می‌آورد، اما پسر از شدت شرم و حیا، چشم به گل قالی که نه، به میز فرفوژه میان اتاق دوخته است! »


پونه خامین:  پر واضح است که جوانان امروزی به شیوه مراد بیک در سریال « روزی روزگاری» به خواستگاری نمی‌روند. به شیوه مراد بیک زندگی نمی‌کنند و البته به شیوه مراد بیک حرف هم نمی‌زنند. پس انتظاری دور از عقل و نابه‌جاست که شخصیت‌های سریال «شمس العماره»  به رسم قهرمانان مجموعه روزی روزگاری و به همان شکل و شمایل بر صفحه تلویزیون ظاهر شوند و مثلا به همان سبک و سیاق به خواستگاری روند و تشکیل خانواده دهند.
به بهانه پخش سریال شمس‌العماره به کارگردانی  سامان مقدم  از شبکه دوم سیما و برخی نقدهایی که تیر تیزشان هویت و پایبندی به اصول دینی و عرفی این مجموعه را نشانه رفته است، تذکر چند نکته ممکن است ضروری نباشد اما خالی از لطف هم نیست!


1- تلویزیون به عنوان سهل‌الوصول‌ترین وسیله ارتباطی، مخاطبان گسترده‌ای را از طیف‌ها و قشرهای گوناگون جامعه برای خود دست پا کرده است. مخاطبانی که هر کدام به یک دسته یا مسلک و مرام و اعتقاداتی خاص تعلق دارند. احترام به سطح سلیقه‌های گوناگون، از وظایف اولیه یک رسانه ملی است. انتظار ندارید که همه افراد یک مملکت، بی برو برگرد برای پخش سریال جاودان روزی روزگاری لحظه شماری کنند؟! شمس‌العماره نیز همچون خیل عظیمی از دیگر مجموعه‌های تلویزیونی که مسلسل‌وار از شبکه‌های گوناگون روانه آنتن می‌شوند، مخاطبان و منتقدان خود را دارد.

2- هر مجموعه‌ای با توجه به آن‌که راوی چه مقطع زمانی باشد، بازگو کننده شرایط اجتماعی همان دوران است. شمس‌العماره نیز از این قاعده مستثنی نیست. این که تا چه حد در القاء شرایط امروز موفق بوده، مبحثی جداگانه است، اما جوانان این عمارت، هر کدام ماکتی غلو شده و یا کاریکاتوری از جوانان موجود امروزند. می توان کمی منصف بود، لجاجت را کنار گذاشت و با کمی منطق به اطراف نگریست. آن گاه به طور حتم، ما به ازای لیلا و خواستگارانش، شکور، دریا، شریفه و حتی پری خانم را خواهید یافت. اتفاقا این مجموعه سعی در بزرگ‌نمایی عیب و ایرادهای این دست آدم‌ها، آن هم از دریچه‌ای متفاوت دارد.  جوان امروز انتخاب‌گر است، موقع خواستگاری چشم به گل قالی نمی‌دوزد، اجازه نمی‌دهد بزرگترها به جایش حرف بزنند، انتخاب کنند و تصمیم بگیرند. جوان امروز به اطرافیانش چشم می‌دوزد تا مشاهده کند و پاسخ پرسش‌های بی پایانش را بیابد. جوان امروز پرسش‌گر است، سوال میکند، جواب می دهد.

3- پیام‌های اساسی فرهنگ دینی درباره ازدواج و خانواده، محفوظ! اما به نظر می‌رسد شمس‌العماره تنها و یا لااقل از معدود مجموعه‌هایی است که بر خانواده محوری و تاکید بر شکل سنتی ازدواج اصرار دارد. لطفا نیم نگاهی بیندازید به سایر سریال‌ها. پسری بدون توجه به مخالفت‌های سرسختانه خانواده، دست دختر مورد علاقه‌اش را گرفته و به محضر می‌برد، دختری که بدون توجه به مقاومت خانواده، به ازدواج مرد رویاهایش که خود شخصا در خیابان یافته است، در می‌آید و این دست ازدواج‌ها در مجموعه‌های امروزی به وفور یافت می‌شوند و اتفاقا گره اصلی داستان را شکل می‌دهند. اما در شمس العماره، پسران زیبا رو، هنوز هم به همراه خانواده، به منزل دختر زیبا رو می‌آیند و همه چیز به شکل سنتی آن در جریان است. این سریال بر خلاف عقیده عده‌ای، مروج ازدواج به شیوه سنتی و برگزاری مراسم خواستگاری  است، آن طور که در شان یک خانواده ایرانی با فرهنگ اسلامی و بیش از آن ایرانی است.

4- اسلام متحجرانه با اسلام ساری و جاری در زندگی شخصی و اجتماعی خانواده‌های ایرانی از زمین تا آسمان تفاوت دارد. آیا لچک‌های رنگی به سر کردن، زندگی در عمارتی لوکس و رویایی، صدا کردن افراد یک خانواده به اسم کوچک و مواردی از این قبیل، نشانه بی‌دینی و کافر بودن است؟ اگر به طراحی صحنه و لباس این مجموعه هم همچون سایر مجموعه‌های ریز و درشتی که پشت سر هم به روی آنتن می‌روند، توجهی نشده بود و بازی نور و رنگ برای افزودن جذابیت‌های بصری به کل نادیده گرفته می‌شد، این سریال همسو با فرهنگ اسلامی بود؟ صحبت‌های دختر و پسر در مراسم خواستگاری چون در حیاطی بزرگ و در کنار درختان سر به فلک کشیده و فواره‌ها انجام می‌شود، اشاعه دهنده شهوت و فساد و بی‌دینی است؟ مگر هنوز هم در سنتی‌ترین خانواده‌ها، در مراسم خواستگاری، عروس و داماد آینده را برای کند و کاو عقایدشان به اتاقی دیگر نمی‌فرستند؟ چرا آن‌چه را برای نشان دادن صمیمیت میان افراد خانواده و یا بالا بردن سطح سرگرمی این مجموعه به آن اضافه شده است، المان‌هایی ضد دین می‌نامید؟

ما هم همچون شما بر اشتباه استراتژیک صدا و سیما و عملکرد آن پیرامون مضامین مذهبی صحه می‌گذاریم. جدا سازی این برنامه‌ها و ایجاد شبکه مستقل قرآن، باعث می‌شود تا روح اسلامی که باید در تار و پود زندگی ایرانی گره بخورد، پدیده‌ای دست نیافتنی شود و در طاقچه خانه‌ها خاک بخورد. این جداسازی، دین را از زندگی روزمره دور می‌کند. اما ارزش‌های اسلامی که عجین شده با فرهنگ ایرانی، زیر پوست شمس العماره وول می‌خورد، تصویرگر زندگی سالم و ایرانی است.

5- عناوینی همچون دریده و عشوه‌گر، ضد دین، شهوت‌آلود و سکولار، تنها زاییده یک ذهن بیمار است که به هیچ وجه شایسته این مجموعه تلویزیونی با وجود همه نواقص و ایرادهایش نیست. می توان کمی عادل بود و به دور از حب و بغض‌های القا شده که ریشه در مسایلی دیگر دارد، نقدی منصفانه ارایه داد.

نظرات کاربران (۲)

شما هم نظر دهيد comment
  • سلام یه جورایی میشه حرفهای شما رو قبول کرد در مورد ازدواج سنتی و حضور خانواده در این محافل ودر جریان قرار دادن خانواده ها اما شاید قرار دادن یک عمارت در مقابل یک شوهر ازدواج را مادی نشان داده ولی بهترین نقطه سریال حضور لیلا وخانواده همراه وهمدل با او باشد و شریفه تنها و پدر و مادر ساده لوح ودهن بین انها واینکه بین این دو دختر هیچ کمالاتی متفاوت نیست اما داشتن خواستگارهایشان نشان بر داشتن ها ونداشتن هااست .

    اسما (۳ آبان ۱۳۸۸، ساعت ۱۷:۴۶)
  • سلام.خداییش اینقدر الان سریالها و فیلمهای سینمایی عشوه گری توی سینماو تلویزیون دیده میشه که میشه گفت این فیلم اصلا تنها چیزی که نداشت عشوه گری بود اتفاقا خیلی هم نکات مثبت زیادی داشت . مثلا اینکه سنت خواستگاری رفتن رو یکم یاد جوونا انداخت آخه الان خواستگاری رفتن خیلی از مد افتاده بین جوونا.همه خودشون انتخاب می کننداون هم از طریق دوستیهای قبلش که بیشترهم به شکست میخوره.

    مینا (۳۰ آبان ۱۳۸۸، ساعت ۱۷:۳۷)
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.