۲۲ بهمن ۱۳۸۶

فهرست کامل برندگان، حرف‌های آنها پس از گرفتن جایزه و بیانیه‌ی هیات داوران

«به همین سادگی» بهترین فیلم فجر بیست‌وششم

۳۰نما ـ «به همین سادگی» به عنوان بهترین فیلم بیست‌وششمین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم فجر معرفی شد و امین حیایی و هنگامه قاضیانی نیز بازیگران برگزیده جشنواره لقب گرفتند.

به گزارش خبرنگار ۳۰‌نما، مراسم پایانی جشنواره شامگاه ۲۲ بهمن در تالار بزرگ کشور و با اجرای شهیدی‌فر -مجری سرشناس تلویزیون- برگزار شد. اجرای چند قطعه‌ی موسیقی از گروه دنگ‌شو و تجلیل ویژه از علیرضا زرین‌دست از برنامه‌های ویژه اختتامیه بیست‌وششم بود. علاوه براین‌که برای اولین‌بار در این مراسم هیچ سخنرانی بلندی در برنامه گنجانده نشده بود که این اتفاق با استقبال حاضران روبرو شد. جوایز بخش اصلی را هیات داوران بخش مسابقه متشکل از کیومرث پوراحمد، امین تارخ، احمد مراد‌پور، احمد‌رضا معتمدی، اکبر نبوی و مسعود جعفری جوزانی اهدا کردند.

جوایز بخش سودای سیمرغ
سیمرغ بلورین بهترین فیلم: «به همین سادگی» به تهیه‌کنندگی رضا میرکریمی
سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی: مجید مجیدی برای «آواز گنجشک‌ها»
دیپلم افتخار بهترین کارگردانی: خسرو معصومی برای فیلم «باد در علفزار می‌پیچد»
سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه: رضا میرکریمی و شادمهر راستین برای «به همین سادگی»
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن: هنگامه قاضیانی برای بازی در «به همین سادگی»
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد: امین حیایی برای فیلم «شب»
دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد: شهاب حسینی برای فیلم «محیا»
سیمرغ بلورین فیلم منتخب تماشاگران: «همیشه پای یک زن در میان است» به تهیه‌کنندگی محسن علی‌اکبری
سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی: «فرزند خاک» محمد‌علی آهنگر
دیپلم افتخار بهترین فیلم از نگاه ملی: «هفت رخ فرخ ایران» ساخته فرزین رضائیان
لوح سپاس و سیمرغ زرین جشنواره: محمد‌رضا اصلانی و قاسم قلی‌پور برای کارگردانی و تهیه فیلم «آتش سبز»
سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری: حسین جعفریان برای فیلم «دیوار»
سیمرغ بلورین بهترین تدوین: حسن حسن‌دوست برای فیلم «آواز گنجشک‌ها»
سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن: حسین علیزاده برای فیلم «آواز گنجشک‌ها»
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل زن: مهتاب نصیر‌پور برای فیلم «فرزند خاک»
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل مرد: محسن طنابنده برای فیلم «استشهادی برای خدا»
سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس: ژیلا مهرجویی و شعله نواب تهرانی برای فیلم «آتش سبز»
سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی: سعید ملکان برای فیلم «آواز گنجشک‌ها»
سیمرغ بلورین بهترین صدا: ایرج شهزادی برای فیلم «آتش سبز»
سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه: حسین طلا بیگی برای فیلم «پرچم‌های قلعه‌ی کاوه»
سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول: روح‌الله حجازی برای کارگردانی فیلم «در میان ابرها»

بیانیه‌ی هیات داوران
هیات داوران با ابراز خرسندی از حضور گسترده سینماگران جوان معتقد است صنعت سینما به عنوان شاخصه‌ هنرهای ایران باید آیینه تمام‌نمای کشور ایران باشد و شخصیت‌های ملی آن را نمایش دهد. سینمای ایران در شرایط امن فرصت بروز می‌یابد هر نوع یکسویه نگری و سیاست‌گرایی به شکلی مضاعف به مظلومیت فرهنگ می‌انجامد. فضایی امن باعث می‌شود سینماگر به نقاط ملتهب جامعه نزدیک شود، ناملایمات روحی/ روانی، هنجار/ ناهنجار، رویاها، اهداف و چالش‌های جامعه را آشکار سازد. امید اینکه با تعامل و تفاهم مسئولین و خانواده سینما دریابیم نقد هشیار از یک سو و چاره‌جویی از سوی دیگر دو رکن خطیر است که جامعه امروز و فردای ما به آن نیاز حیاتی دارند.

جوایز بخش مستند
دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند کوتاه: رخساره قائم‌مقامی برای فیلم «سیانوزه»، محسن رمضان‌زاده برای فیلم «روشنان» و محمد‌علی فارسی برای فیلم «روز حادثه»
سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند کوتاه: حامد خسروی برای فیلم «ترانه اندوهگین کوهستان»
بهترین فیلم مستند بلند و نیمه بلند: دیپلم افتخار به فیلم «هفت رخ فرخ ایران» به تهیه‌کنندگی فرزین رضائیان و حسین حضرتی
سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند: مهدی منیری برای مستند «تینا»

حرف‌های برندگان
محسن علی‌اکبری: 22 بهمن 57 جشن پیروزی انقلاب کام ما را شیرین کرد و 22 بهمن سال 86 با گرفتن پاداش سکوتمان به این شیرینی حلاوتی دوباره بخشید. از مردم، کمال تبریزی، گلشیفته فراهانی، پرویز پرستویی، مازیار میری، رضا کیانیان، علی محمدی، حمید بهمنی تشکر می‌کنم. دوستان گلایه‌مند از این هستند که فیلم‌شان به جشنواره راه پیدا نکرده است. من خطاب به آنها می‌گویم فیلم ما در بخش مسابقه جشنواره هم بود ولی کسی آن را ندید.
محمدعلی باشه‌آهنگر: امیدوارم مفهوم سینمای صادق که پشتوانه تمدن هزار ساله دارد روزی به جهانیان معرفی شود. این جایزه را به خانواده‌هایی می‌دهم که بهترین فرزندانشان را تقدیم این مملکت کردند. این جایزه را به موزه شهدا تقدیم می‌کنم.
رضا میرکریمی: از صمیم قلب از خانواده و همکارانم تشکر می‌کنم و تشکر ویژه‌ای از حوزه هنری دارم که سرمایه اصلی ساخت این فیلم را در اختیارم گذاشتند و کمک کردند این تجربه شکل بگیرد.
الناز شاکر دوست: از تمامی کسانی که وقت گذاشتند و فیلم من را دیدند تشکر می‌کنم. سینمای ما با حضور تک تک شما دلگرم می‌شود. من یک سال زندگی‌ام را برای بازی در این فیلم گذاشتم که فکر می‌کنم این کار راه من را در سینما عوض کرد و من توانستم راهم را پیدا کنم. از آقای معصومی هم تشکر می‌کنم که من را برای دریافت این جایزه قابل دانستند.
شادمهر راستین: از رضا میرکریمی تشکر می‌کنم که به این فیلمنامه با همه نوآوری و تجربه‌گرایی‌اش اعتماد کرد. یک سیمرغ دیگر به سینمای فرهنگی اضافه شد. سینمایی که علی‌رغم هر تهدیدی پاینده است و قرار است به کارش ادامه دهد.
هنگامه قاضیانی: سلام می‌گویم و از تک تک حضار به خاطر اینکه مهمان ناخوانده هستم عذرخواهی می‌کنم چون گلشیفته فراهانی و الناز شاکردوست از من شناخته‌شده‌تر هستند. فعالیت مستمر من در تئاتر بوده است و باز هم شما باید من را ببخشید. بازی در نقش طاهره موهبتی بود که از طرف خداوند به من داده شد. از تمامی اعضای گروه و آقای میرکریمی تشکر می‌کنم که اگر ایشان محیط محترمی را برای من ایجاد نمی‌کردند شاید نمی‌توانستم این نقش را ایفا کنم. از همه شما می‌خواهم تا برای من دعا کنید. از مردم عزیز ممنونم که متعهد ماندند تا سینما پابرجا بماند و جایزه‌ام را به همه تئاتری‌ها از صمیم قلب تقدیم می‌کنم.
امین حیایی: جای پیشکسوتان‌مان عزت‌الله انتظامی، خسرو شکیبایی، محمد‌علی کشاورز و علی نصیریان خالی است. ما مدیون آنها هستیم و کار ما ادامه راه آنهاست و امیدوارم افتخارات بیشتری کسب کنیم. من این جایزه را متعلق به شما می‌دانم.
شهاب حسینی: از خدای بزرگ، خانواده، همکاران و داوران در فیلم «محیا» تشکر می‌کنم. به امید روزهای خوب آینده.
حسین جعفریان: با احترام بسیار برای کسانی که برای ساخته شدن فیلم خوب زحمت می‌کشند و با امید به اینکه همه فیلم‌های خوب فرصت نمایش و ارزیابی داشته باشند.
علیرضا زرین‌دست: هیچ هنرمندی دوست ندارد فراموش شود و همه‌ی ما از کابوس فراموشی وحشت داریم. جشنواره‌ها و این مجامع بزرگ‌ترین حسن‌شان این است که هنرمند را تازه می‌کنند و به یاد می‌آورند و به او یادآور می‌شوند که هویت کاری‌اش فراموش نشده است.
حسن حسن‌دوست: باید وقت بیشتری به من داده شود تا صحبت کنم چون در سه فیلم کاندید بودم و از سال 76 تاکنون فرصت این را نداشتم که روی صحنه بیایم و هیات داوران جبران این مافات را کردند. در طی این 9 سال همیشه کاندید بودم ولی هرگز جایزه نگرفتم که این برمی‌گردد به معضلاتی که جشنواره دارد. در حالی که خیلی از فیلم‌ها در جشنواره حضور ندارند و شیرینی جایزه برای من بیشتر می‌شد اگر آنها هم در جشنواره حضور داشتند و امیدوارم و از مادرم خواسته‌ام که دعا کند تا معضلات جشنواره یک روز حل شود.
مهتاب نصیر‌پور: از هیات داوران بابت این جایزه تشکر می‌کنم و دریافت این جایزه چیزهایی به خاطرم آورد. این‌که فراموش نکنم در شرایطی این جایزه را می‌گیرم که برخی از فیلم‌ها از شرکت در بخش مسابقه باز مانده‌اند و زحمت و تلاش بازیگران این فیلم‌ها مورد ارزیابی قرار نگرفت. تا فراموش نکنم مریم بوبانی، گلشیفته فراهانی و افسانه بایگان بازی بسیار چشم‌گیری داشتند و شاید تفاوت در حجم و اندازه نقش بوده است که این جایزه به من اهدا شده. این جایزه به من یادآور می‌شود تا فراموش نکنم تمام عوامل فیلم به من کمک کردند تا نقشم را به شکل قابل قبولی ارایه کنم و از تک تک عوامل فیلم آقای میرعلایی، حسن نجاریان و آقای باشه‌آهنگر از اینکه به من اعتماد کردند و اجازه دادند که این نقش را بازی کنم تشکر می‌کنم. فراموش نمی‌کنم در شهری این فیلم ساخته شد که یک هتل، مهمانخانه و استراحت‌گاه وجود نداشت ولی مردم پاوه با صمیمیت ما را پذیرفتند و تنها تشکری که می‌توانم از آنها کنم این است که جایزه‌ام را به اهالی پاوه تقدیم کنم تا صرف امور رفاهی آنجا شود.
محسن طنابنده: اینجا جای خوبی است. امیدوارم قسمت همه شود. هرچه آماده کرده بودم هنگام گرفتن جایزه بگویم از خاطرم رفت.
حسین طلا بیگی: می‌خواستم ساعت‌ها سخنرانی کنم اما چون گفته شد که مراسم هیچ سخنرانی‌ای ندارد صرف‌نظر کردم و طبق رسم خوب بچه‌های جلوه‌های ویژه جایزه‌ام را به خانواده‌ شهدا هدیه می‌کنم.
فرزین رضائیان: خوشحالم به یک فیلم تاریخی که در ارتباط با فرهنگ و تمدن ایران است توجه شده و از همه کسانی که باعث شدند این فیلم ساخته شود تشکر می‌کنم و این جایزه را به آنها اهداء می‌کنم.
روح‌الله حجازی: از تهیه‌کننده این فیلم و محمد آفریده که به هر حال از ساخت این فیلم حمایت کردند تشکر می‌کنم و این جایزه را به مردم رنج‌کشیده‌ی زادگاهم اهدا می‌کنم. مردم سخت‌کوش شهر آبادان.

نظرات کاربران (۱)

شما هم نظر دهيد comment
  • salam az ettelatetoon mamnonn

    mahdi chenari (۶ ارديبهشت ۱۳۸۷، ساعت ۱۹:۰۲)
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.