۰۳ آبان ۱۳۸۸

نگاهی کوتاه به مجموعه طنز مسافران

آن‌ها نگران زمین هستند!

۳۰نما ـ نکته خنده‌‌دار رفتارهای آدم‌های فضایی در تضاد با آدم‌های زمینی است. رفتار ناهید، بهرام، شهاب و ستاره با ساده لوحی و ناآشنایی آنان با مناسبات زندگی شهری، اصطلاحات روزمره و از همه مهم‌تر مواجهه آنان با مردم نکته‌‌ای است که کارگردان و نویسندگان روی آن دست گذاشته‌اند.

ندا انتظامی: «فرید جینگل برد» در مجموعه تلویزیونی «خانه سبز» را یادتان هست؟ بازیگر این نقش در همان روزها نشان داد که درصدد کشف قالب‌های جدید و نوآوری است. رامبد جوان در کارهای بعدی اش هم  چه در عرصه بازیگری و چه در عرصه کارگردانی نشان داد به دنبال زبان خاص خودش است. این موضوع حتی در اجراهای تلویزیونی او هم به چشم می‌خورد.  او این روزها مشغول کارگردانی مجموعه تلویزیونی «مسافران» است که روزهای زوج و جمعه از شبکه  سیما پخش می‌شود.

اصولاً داستان‌هایی که به فضا و آدم‌های فضایی می‌پردازد برای مخاطب جالب است. رامبد جوان هم با آگاهی از این موضوع به سراغ آن رفته‌است. داستان مجموعه به زندگی اعضای کنفدراسیون راه شیری می‌پردازد که مدتی است نگران اهالی زمین هستند، چرا که  ساکنان سیاره زمین بدون ملاحظه مشغول تخریب محیط زیست خود هستند و نادانسته تعادل کهشکان را به‌هم زده اند و...

اگر در فیلم‌های دیگر موجودات فضایی بدجنس و تخریبگرند، در این کار موجودات فضایی دوست‌داشتنی، مهربان و نگران آدم‌های زمینی هستند.

نکته خنده‌‌دار رفتارهای آدم‌های فضایی در تضاد با آدم‌های زمینی است. رفتار ناهید، بهرام، شهاب و ستاره با ساده لوحی و ناآشنایی آنان با مناسبات  زندگی شهری، اصطلاحات روزمره و از همه مهم‌تر مواجهه آنان با مردم نکته‌‌ای است که کارگردان و نویسندگان روی آن دست گذاشته‌اند. نکاتی که قرار است بازتابی از رفتارهای ما انسان‌های زمینی باشد.
طنزهای هر شبی یا طنزهایی که هر شب پخش می‌شوند، این ویژگی را دارند که بتوانند در مقابل عقاید و نظرات مردم خود را تغییر دهند.  مخاطب نیاز دارد نکات تازه‌تری را ببیند که هم تازگی و هم جذابیت داشته باشد.

اگر در ابتدای پخش هنوز مخاطبان جذب کار نشده بودند و اگر در ابتدا داستان حول فضا و زندگی آدم فضایی‌هایی می‌چرخید به تدریج داستان زمینی‌تر شد و به عبارت دیگر یخ  داستان باز شد. چرا که کارگردان و نویسنده تشخیص دادند که نیاز است براساس نظرات مردم تغییراتی در کار ایجاد کنند.

به نظر می‌رسد به تدریج مسافران دارد مخاطبان خودش را پیدا می‌کند. در حقیقت این تغییرات و حتی اضافه شدن شخصیت‌های جدید به کار نشان از این دارد که رامبد جوان به عنوان کارگردان در تلا‌ش برای ایجاد نوآوری است و می خواهد که مخاطبان بیشتری را جذب کند.

نظرات کاربران (۰)

شما هم نظر دهيد comment
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.