۰۶ آبان ۱۳۸۸

نوش‌دارو بعد از مرگ سهراب

سنتوری رفع توقیف می‌شود

۳۰نما ـ پس از رفع توقیف «به رنگ ارغوان» ، سنتوری فیلم جنجالی و مشهور داریوش مهرجویی نیز در آستانه رفع توقیف قرار دارد. علیرضا سجادپور، مدیرکل نظارت و ارزشیابی می‌گوید: «مشکل این فیلم به کارگردانی داریوش مهرجویی در حال رفع شدن است.»

سجادپور درباره رفع توقیف فیلم «سنتوری» می‌گوید: «مشکل این فیلم در حال رفع شدن است».

به گزارش 30نما و به نقل از روزنامه تهران امروز، بالاخره حدس دوستداران سینما در مورد اتفاقات آتی سینمای ایران به حقیقت نزدیک شد، پس از رفع توقیف «به رنگ ارغوان» فیلم مساله‌ساز ابراهیم حاتمی‌کیا و حل ضمنی مشکل ممنوعیت فعالیت محمدرضا گلزار، سنتوری فیلم جنجالی و مشهور داریوش مهرجویی نیز در آستانه رفع توقیف قرار دارد. علیرضا سجادپور، مدیرکل نظارت و ارزشیابی در گفت‌و‌گو با «تهران‌امروز» درباره این فیلم گفت: «مشکل این فیلم به کارگردانی داریوش مهرجویی در حال رفع شدن است.

دست‌اندرکاران این فیلم درخواست رفع توقیف اکران فیلم «سنتوری» را دادند و این فیلم مشکلی برای رفع توقیف نخواهد داشت و بعد از سپری شدن مراحل اداری مشکل این فیلم نیز حل خواهد شد.» فضای جدید حاکم بر سینمای ایران آنجا شکل و شمایل شگفتی می‌گیرد که شمقدری، معاونت سینمایی ارشاد در آخرین اظهارنظر خود در مورد گلشیفته فراهانی گفت که بازگشت او به ایران مشکلی ندارد.

این درست پس از اتفاقاتی است که به‌تازگی در جشنواره ونیز رقم خورد و گلشیفته فراهانی در قامت یک بازیگر مهاجر همراه با محسن نامجو به اجرای برنامه موسیقی پرداخت. معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد درباره یکی دیگر از مواضع خبرساز پیشین خود، صریح‌تر اعلام‌نظر کرد و درباره شرایط بازگشت «گلشیفته فراهانی» به سینمای کشور گفت: «ما در زمان اکران فیلم «درباره‌الی...» هم نظرمان بر بازگشت ایشان بود و این نکته را به بهزاد فراهانی هم گفتم اما اینکه هنوز ایشان به وطن بازنگشته‌اند حتما به دلایل شخصی خودشان بازمی‌گردد که طبیعتا هیچ ربطی به ما و مسئولیت‌های مان ندارد.» حضور «گلشیفته فراهانی» در هالیوود و فیلم «ریدلی اسکات» جنجال‌های بسیاری را فراهم کرد و وزیر وقت ارشاد «صفارهرندی» اعلام کرد: «کسی که قانون را زیر پا می‌گذارد خود نیز زیر پا گذاشته خواهد شد.» با تمام اینها شمقدری تاکید می‌کند: «گلشیفته فراهانی هرگاه بخواهد می‌تواند بازگردد.» علاوه بر «گلشیفته فراهانی» می‌توان از «نرگس کلهر» هم نام برد که به دلیل مشکلات مشابه وضعیت بازگشتش به ایران مشخص نیست. «مهدی کلهر» مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور چندی پیش درباره تشابه مشکل دخترش با «گلشیفته فراهانی» اعلام کرد: «تابع قانون هستم و نظر وزیر ارشاد را درباره وضعیت هنری دخترم برایم مهم است» سجادپور، معاونت اداره کل نظارت و ارزشیابی وزارت فرهنگ و ارشاد در این‌باره نظر دیگری دارد.

وی می‌گوید: «منظور آقای کلهر فشاری است که ممکن است برخی احزاب به این کارگردان وارد کنند و به او آزار برسانند. با این حال قوانینی برای تنبیه بازیگرانی که به خارج از کشور رفته و می‌خواهند بازگردند وجود ندارد.» باید دید این تسامح غیرمنتظره از سوی معاونت سینمایی چه رابطه‌ای با سختگیری اعمال شده در رابطه با ممنوع‌الخروجی معتمدآریا و پناهی دارد و آیا باز هم شاهد تقابل خاموش دو نوع دیدگاه متفاوت در عرصه فرهنگ خواهیم بود؟ آیا طیف محافظه‌کار همان طور که در عرصه سیاست و اجتماع مطالبات خود را با ترفند‌های مختلف از دولت پیگیری می‌کند در عرصه سینما اجازه این گونه سیاستگذاری‌های جسورانه را می‌دهد؟ روز گذشته اعلام شد حراست وزارت ارشاد به فاطمه معتمدآریا از سینماگران ممنوع‌الخروج اعلام کرده است که این بازیگر منع فعالیت برون‌مرزی دارد. سجادپور درباره اعلام موضع وزارت ارشاد درباره ممنوع‌الخروج شدن چند نفر از سینماگران به «تهران‌امروز» گفت: «وزارت ارشاد صراحتا اعلام می‌کند مشکل ممنوع‌الخروج شدن چند نفر از هنرمندان به هیچ عنوان به این وزارتخانه مرتبط نیست و اگر روزی چنین تصمیمی درباره هنرمندی گرفته شود، شفاف و صریح اعلام خواهد شد. مساله پیش آمده کاملا مشکل شخصی هنرمندان است و تعجب می‌کنم که می‌خواهند ما را وارد این بازی کنند.» هرچند سجادپور درباره رفع توقیف فیلم «سنتوری» می‌گوید: «مشکل این فیلم در حال رفع شدن است» اما چندی قبل شمقدری، معاونت سینمایی ارشاد درباره وضعیت اکران سنتوری گفته بود: «از تولید این فیلم زمان زیادی گذشته و اغلب افراد آن را دیده‌اند ضمن اینکه مخاطب دوست دارد فیلم‌هایی را روی پرده ببیند که تابه‌حال ندیده باشد و متقابلا وقوع این اتفاق به مذاق صاحبان سالن‌ها هم خوش نمی‌آید» و خب این یعنی سری را که درد نمی‌کند، زیاد هم لازم نیست دستمال بست.

 

نظرات کاربران (۰)

شما هم نظر دهيد comment
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.