۲۳ آبان ۱۳۸۸

انتقاد شدید مجید مجیدی بر تعیین رئیس فرهنگستان هنر توسط دولت

ضرر این‌ کار جبران ناپذیر است

۳۰نما ـ شورای عالی انقلاب فرهنگی با این تصمیم ضربه شدیدی در درجه اول بر پیکره فرهنگ و هنر کشور زده و در آینده نزدیک شاهد عواقب وخیم این مصوبه خواهیم بود. ضرر این کار جبران ناپذیر است

مجید مجیدی در گفت‌و‌گو با «خبر» از مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر انتخاب اعضای فرهنگستان توسط دولت انتقاد کرد.

این فیلمساز که عضو پیوسته فرهنگستان هنر است، درباره مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر انتخاب اعضای فرهنگستان توسط دولت به خبر گفت: «من احساس می‌کنم فرهنگ و هنر را نباید به سیاست آلوده کرد. فرهنگستان‌ها به خصوص فرهنگستان هنر شانش بالاتر از اینها بود که به حوزه مسایل سیاسی کشیده شود. اعضای فرهنگستان عصاره نخبه‌های جامعه‌اند. هر کدام از آن‌ها از بهترین‌های هنر این مملکتند و هرکدام جایگاه مردمی قابل توجهی دارند. شورای عالی انقلاب فرهنگی با این تصمیم ضربه شدیدی در درجه اول بر پیکره فرهنگ و هنر کشور زده و در آینده نزدیک شاهد عواقب وخیم این مصوبه خواهیم بود. ضرر این کار جبران ناپذیر است.»

مجیدی درباره مباحث مطرح شده در آخرین جلسه اعضای فرهنگستان گفت: «مثل همه دوستان من هم در جلسه پیشنهادهایی داشتم که دوستان باید بنشینند و تصمیم بگیرند. اگر لازم باشد دبیر فرهنگستان این پیشنهادها را منتشر خواهد کرد.»

او واکنش احتمالی اعضای فرهنگستان را بعید نمی‌داند و معتقد است: «باید منتظر آینده بود تا برخورد مجمع و اعضای آن را دید. به هر حال اعضای فرهنگستان هرکدام اشخاص حقیقی معتبری هستند و به عنوان اشخاص حقیقی طبعا واکنش‌هایی خواهند داشت.»

مجیدی خطاب به شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: «این دوستان باید بدانند با هنرمند نمی‌شود با بخشنامه رفتار کرد. ما که از کسی وام نگرفتیم که بخواهیم وامدار کسی باشیم. ما که سیاسی نیستیم. فرهنگ برای یک ملت حکم نفس کشیدن را دارد. می‌توانید به من بگویید از خانه بیرون نیا ولی نمی‌توانید بگویید نفس نکش. متاسفانه ساختار قدرت به گونه‌ای است که می‌تواند گاهی به ضرر خودش هم عمل کند. چاقو می‌تواند دسته خودش را هم ببرد.»

 

نظرات کاربران (۱)

شما هم نظر دهيد comment
  • استاد مجیدی برای من عزیزن .من با فیلماشون نه شاهکارهای زیباشون زندگی میکنم.ولی آقای مجیدی.خیلی دیگه قاطی سیاست شدن.یه کم دلیل جوهای حاکم بر مملکت دقت کنند.من طرفدار هیچ گروهی نیستم.الحمد لله.چون خودم وبه عنوان یه هنرمند.یه کارگردان سینمای آینده میدونم.ونباید روح وبه قول خودشون نفس هنر با سیاست قاطی بشه.با هم نمیسازن. ولی متاسفانه.چن تن از گارگردانهای مورد علاقه بنده با ذکر حمایت های بیجا از یک سری جوون تازه به دوران رسیده..دوست ندارم ادامه بدم.روح هنرمن لطیف ونیاز به رابطه لطیف داره. مشکلات هست ولی باید صبر کردوتلاش.نه جنجال. از صحبتهای ونظر بهرام رادان در زمان انتخبات وبعد آن واقعا لذت بردم.نش.ن داد مپل بازیهای زیبایش یه هنرمند واقعیه. جسارت به استادم نمیکنم.ولی ازتون میخواستم مثل فیلماتون استدانه نگاه کنید به روزگار.با گذشت و...

    ریحانه (۲۳ دی ۱۳۸۸، ساعت ۰۳:۲۰)
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.