۱۱ آذر ۱۳۸۸

بعد از تمدید حکم ریاست سازمان صدا و سیما

ضرغامی مطرح کرد: ممنوعیت آرایش بانوان و کاهش موسیقی در صدا وسیما

اعتماد ـ  آنچه ضرغامی در این نشست به عنوان سیاست‌های مورد هدف سازمانش به آن اشاره کرد بی‌شباهت به مانیفست هنر اسلامی که در اوایل دهه 60 در حوزه هنری اجرا شد، نیست. آن روزها محسن مخملباف یکی از متفکران این مانیفست بود

شیما شهرابی:  «آرایش کردن خانم‌ها در برنامه‌های تلویزیونی شرعاً و قانوناً ممنوع است چون خلاف شرع است و یک مورد هم نباید اتفاق بیفتد.» این موضوع را عزت‌الله ضرغامی در همایش افق رسانه‌ها و در بین مدیران سراسری سازمان تحت امرش مطرح کرد. بعد از تمدید ریاست ضرغامی بر صدا و سیما این اولین‌بار است که او به بیان سیاست‌های سازمان متبوعش می‌پردازد. عزت‌الله ضرغامی پیشتر در کنفرانس مطبوعاتی که به مناسبت تمدید حکم ریاست او بر صدا و سیما برگزار شد بیشتر از اتفاقات ایام انتخابات و پس از آن سخن گفت و سعی کرد بی طرفی سازمان تحت امرش را که بارها در همین روزها مورد انتقاد قرار گرفته بود به اثبات برساند. او آن روز منکر لیست ممنوع‌التصویرها شد و از موقعیت مناسب برای حضور موسوی و کروی در تلویزیون سخن گفت و فضایی باز از سازمان تحت امرش ترسیم کرد. اما این بار سعی کرد مواضع خود را برای مدیرانش تبیین کند.

 او در این نشست که در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد راهبردهای پنج ساله دوم صدا و سیما را مورد توجه قرار داد و درباره سرفصل حفظ حریم زن گفت؛ «مساله حفظ حریم زن و مرد بسیار مهم است و باید در این زمینه الگوسازی شود و هم در محیط کاری و هم در برنامه‌ها این مساله باید رعایت شود. آرایش کردن خانم‌ها در برنامه‌های تلویزیونی شرعاً و قانوناً ممنوع است چون خلاف شرع است و یک مورد هم نباید اتفاق بیفتد. ما نباید مجری مشکل‌دار داشته باشیم، همچنین شوخی‌های زننده نیز نباید میان زنان و مردان چه در تلویزیون و چه در رادیو اتفاق بیفتد و ترجیحاً اگر مهمان زن داریم مجری هم زن باشد. همچنین گویندگان خبر هم مستثنی از این قاعده نیستند. مشاوران بانوان در صدا و سیما باید فعال شوند و در این زمینه کارهای اساسی انجام دهند.» آنچه ضرغامی در این نشست به عنوان سیاست‌های مورد هدف سازمانش به آن اشاره کرد بی‌شباهت به مانیفست هنر اسلامی که در اوایل دهه 60 در حوزه هنری اجرا شد، نیست.

 آن روزها محسن مخملباف یکی از متفکران این مانیفست بود. ضرغامی ساماندهی موسیقی در رادیو و تلویزیون را یکی دیگر از محورهای برنامه‌های صدا و سیما در پنج ساله دوم ریاستش مطرح کرد. او در این باره به کاهش، پالایش و انتخاب صحیح موسیقی اشاره کرد و چنین توضیح داد؛ «به نظر می‌رسد حجم موسیقی در همه برنامه‌ها زیاد است و باید کم شود. همین الان برنامه‌های گفت‌وگو محوری داریم که موسیقی‌های نابهنجاری از آنها شنیده می‌شود در حالی که حتی برخی از فیلم‌های اکشن غربی نیز موسیقی‌های بسیار فاخری دارند و همه آن آرامش است.

من نمی‌گویم مانند آنها باشیم بلکه باید از آنها درس بگیریم و از نکات مثبت شان استفاده کنیم. پس کاهش و پالایش موسیقی را در دستور کار قرار دهیم.» عزت‌الله ضرغامی در دو کنفرانس اخیرش از واژه جدید «پالایش» به جای ممیزی استفاده کرد. رئیس سازمان صدا و سیما با مدیرانش درباره فیلترینگ هم سخن گفت؛ «در حوزه تولید از امروز باید تحولات بسیاری در روش‌های نظارتی خود با کمک بخش نظارت سازمان ایجاد کنید. نمی‌خواهم بگویم فیلترینگ کنید بلکه مراقب باشید اتفاق نادرستی نیفتد. حساسیت‌ها روی عملکرد صدا و سیما فوق‌العاده است چون میلیون‌ها نفر از آن مطلب خط می‌گیرند و مسائلی که با شرع و انقلاب فاصله دارد نباید به هیچ وجه از آنتن پخش شود.»

ضرغامی در نشست سراسری افق رسانه درباره تغییر مدیران هم سخن گفت؛ «تغییر مدیران مساله عجیبی نیست و همیشه طی سال‌های گذشته وجود داشته است. فضا نباید جوزده شود و به منزله تصمیم‌گیری‌های جدید کسی حق ایجاد فشار روانی ندارد.» این موضوع در حالی از سوی ضرغامی عنوان شد که از زمان تمدید پنج ساله ریاست او زمزمه‌هایی مبنی بر تغییر مدیران شبکه‌های مختلف به گوش می‌رسد. شنیده‌ها حاکی از آن است که نام رجبی‌معمار مدیر شبکه پنج و پورمحمدی مدیر شبکه سوم سیما در صدر فهرست تغییرات مدیران سازمان صدا و سیما قرار دارد. او در ادامه سخنان خود به دانشکده صدا و سیما اشاره کرد و در این باره گفت؛ «باید برای استادها، متون آموزشی و دانشجویان برنامه‌ریزی شود و فضای دانشگاه حزب‌اللهی و متفاوت با سایر دانشگاه‌ها باشد.»

 رئیس سازمان صدا و سیما به ارائه الگوی صحیح سبک زندگی با محوریت اصالت خانواده نیز اشاره کرد و گفت؛ «اگر خواستیم ملاکی داشته باشیم ملاک ما خانواده است و باید بی احترامی فرزندان به بزرگان خانواده یا منفی بودن شخصیت‌های بزرگان خانواده جزء محدودیت‌های ما باشد و برای تهیه‌کنندگان اصالت خانواده جزء تاکیدات باشد.»

نظرات کاربران (۱)

شما هم نظر دهيد comment
  • عجب شما چگونه میگویید مانیفست دهه شصت رو با الان مقایسه میکنید شما ها سینمایی ها که این همه دم از حاتمی میزنید و مقام والا براش قائل هستید مطمئنا هیچ شناختی از افکارش نداشتید و نخواهید داشت مطمئنا اگر الان زمان شاه بود همه بازگیرای زن ما عریان بودن در این که هیچ بحثی نیست شماها که چهار تا فیلم درستحسابی نمیتونید درست کنید که میلیاردی فروش کنه چرا خودتون رو درست نمیکنید شما ها دوست دارید ابتذال و بی حجابی کشور رو فرا بگیره این هم خواسته های شماست که واقعا تو یک کشور اسلامی جایه تاسف داره بازیگرای زن ما انگار عقده ای هستن تو تلوزیون که باید حجاب داشته باشن اون هیچ نمیفهمم مثلا اگر همون حجاب رو تو سینما و زندگی عادیشون داشته باشن چی ازشون کم میشه

    ر.ش (۱۷ آذر ۱۳۸۸، ساعت ۱۳:۳۸)
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.