۲۲ آذر ۱۳۸۸

گفت‌وگو با کارگردان «خواب لیلا»

مهرداد میرفلاح: فیلم بعدی‌ام هم در ژانر وحشت است

ایسنا ـ کارگردان فیلم در حال اکران «خواب لیلا» در گفت‌وگویی، درباره‌ی تاخیر یکسال و نیمه‌ای که در اکران این فیلم وجود داشته هم اظهار کرد: مشکلی که در اکران «خواب لیلا» وجودداشت به خود فیلم مرتبط نبود بلکه به سینمای ایران برمی‌گشت. چرا که متاسفانه شرایط سینمای ما به‌گونه‌ای است که فیلم‌های کمدی خیلی راحت‌تر امکان نمایش پیدا می‌کنند.

مهرداد میرفلاح معتقد است: شرایط فعلی سینما به‌گونه‌ای است که آثار کمدی بسیار راحت‌تر موفق به اکران می‌شوند.

کارگردان فیلم در حال اکران «خواب لیلا» در گفت‌وگویی، درباره‌ی تاخیر یکسال و نیمه‌ای که در اکران این فیلم وجود داشته هم اظهار کرد: مشکلی که در اکران «خواب لیلا» وجودداشت به خود فیلم مرتبط نبود بلکه به سینمای ایران برمی‌گشت. چرا که متاسفانه شرایط سینمای ما به‌گونه‌ای است که فیلم‌های کمدی خیلی راحت‌تر امکان نمایش پیدا می‌کنند. بنده زمانی که تدوین فیلم قبلی‌ام که کمدی بود را به پایان رساندم به‌خوبی تکلیف پخش آن مشخص بود، اما متاسفانه زمانی که اثری متفاوت و یا مربوط به سینمای اهل تفکر ساخته می‌شود، همواره سازنده‌ی آن با مشکلات متعدد مواجه است.

این کارگردان که در ژانر وحشت این فیلم را ساخته‌است، گفت: امروزه در تمام دنیا فیلم‌های ژانر وحشت از هواداران بسیاری برخوردار است اما ما در ایران از آنجا که ازنظر تکنیکی تاحدی با مشکل و محدودیت مواجهیم اغلب ترجیح می‌دهیم که کمتر به این ژانر بپردازیم و کارهای ساده‌تری را امتحان کنیم.

وی در ادامه در پاسخ به بهره‌گیری‌اش از نمونه‌های خارجی در «خواب لیلا» اظهار کرد: سالانه چندین فیلم با موضوع عشق ساخته می‌شود که ممکن است برای هریک از آنها صد نمونه‌ی خارجی وجود داشته باشد، اما هیچ‌کس به سازندگان این آثار نمی‌گوید که چرا از روی آثار دیگر فیلم ساخته‌اید. فیلم ترسناک هم به همین شکل است، اما با این وجود به‌طور قطع رنگ‌وبوی وطنی این اثر و ایرانی‌بودن آن موجب می‌شود که هیچ تماشاگری نتواند ویژگی‌های ایرانی این فیلم را نادیده بگیرد و قطعا مخاطبان هم دیدن یک فیلم ترسناک ایرانی را به نمونه‌های خارجی ترجیح می‌دهند، چرا که به هرحال خلق‌وخوی ما به گونه‌ای است که هرآنچه که رنگ‌وبوی عادت و سنت دارد را دوست داریم.

کارگردان «خواب لیلا» در عین حال گفت: در این فیلم هم مانند بسیاری آثار دیگر، برخی المان‌های مشترک سینما مورد استفاده قرار گرفته‌اند، اما این امر به معنای الگوبرداری نیست. بنده به شخصه بر روی مساله‌ی کپی‌رایت و عدم کپی‌برداری معتقدم و به همین دلیل در ساخته‌ی قبلی‌ام «زن بدلی» هم هنگامی که از فیلم «مرد خانواده» الهام گرفتم. علاوه بر تیتراژ ابتدایی در صحنه‌ای از فیلم هم پوستر آن فیلم را جای دارم تا بحث حقوق مولف رعایت شده باشد. حال در «خواب لیلا» هم ممکن است که این اثر مانند تمام فیلم‌های دیگر از برخی آثار جهان الهام گرفته باشد اما قطعا این مساله به معنای الگوبرداری صرف نیست.

میرفلاح درباره‌ی حضور کوتاه بازیگرانی مانند فاطمه‌ معتمد‌آریا، ماهایا پطروسیان، پرویز پورحسینی و ... در این فیلم نیز توضیح داد: اساسا فیلم‌های ترسناک با شخصیت‌های محدودی پیش می‌روند. در واقع در این آثار باید شخصیت‌های اصلی محدود باشند تا خلوت‌بودن فیلم به ترسناک‌بودن آن کمک کند، به همین دلیل در این فیلم تعداد و نقش بازیگران کمتر بود و قبول چنین نقش‌هایی از طرف این دوستان به لطف آنها نسبت به بنده بر می‌گردد. به‌هر حال پس از 25 سال کار در سینما و با عنوان دستیار کارگردان دوستان بسیاری به بنده لطف کردند و در جلو و پشت دوربین این فیلم مرا یاری کردند.

این کارگردان در بخش دیگری از گفت‌وگویش  درباره‌ی فیلمنامه‌ی «خواب لیلا» مطرح کرد: فیلم‌نامه‌ی این اثر را به‌شدت به حبیب‌الله شیرازیان مدیون هستم. او اگرچه فیلمنامه‌نویس نیست، اما مدت‌ها بر روی این ژانر مطالعه و تحقیق داشته و در هنگام نگارش فیلمنامه و حتی در حین فیلمبرداری کمک‌های بسزایی به فیلم کرده است. یکی از ویژگی‌های بارز این فیلم آن است که تماشاگر در 10 دقیقه‌ اول فیلم به‌زودی متوجه می‌شود که جریان از چه قرار است، اما تا پایان فیلم هیچ‌گاه احساس نمی‌کند که رودست خورده است، بلکه همواره می‌بیند که با وجودی‌ که درست حدس زده اما مسائل دیگری هم وجود داشته که به ذهن او خطور نکرده است و حتی تا آخرین لحظه‌ی این فیلم هم این‌گونه پیش می‌رود.

میرفلاح در ادامه‌ی این گفت‌وگو صداگذاری «خواب لیلا» را یکی از ویژگی‌های بارز این فیلم دانست و افزود: صداگذاری این فیلم مدت‌ها زمان برد و یکی از مواردی بود که کاندیدای جایزه هم شد. ما بارها و بارها صدای این فیلم را عوض کردیم و درنهایت موسیقی بردیا کیارش هم کمک بسزایی به این اثر کرد.

ویدر پاسخ به سوالی مبنی‌بر کیفیت صدای فیلم در سالن‌های سینما هم گفت: تاکنون در چند سالنی که مراجعه کرده‌ام صدا مشکلی نداشته است، اما یکی دوسالن هم بودند که کیفیت صدای جالبی نداشتند که قرار شده است این سالن‌ها عوض شوند.

این کارگردان در عین حال به فروش روبه افزایش «خواب لیلا» اشاره و عنوان کرد: طی روزهایی که این اثر اکران شده فروش آن به مرور زمان افزایش داشته است و خود بنده هم بسیار مایلم که خود فیلم معرف خود باشد و خدایی نکرده به‌گونه‌ای نباشد که تبلیغاتی گول زننده داشته باشد.

میرفلاح هم‌چنین همکاری تلویزیون در پخش تیزرهای این فیلم را موثر و مثبت دانست و از مجتبی مشیری، مدیر بازرگانی تلویزیون بابت این موضوع تشکر کرد.

کارگردان «خواب لیلا» دلیل تهیه‌ی این فیلم به‌واسطه‌ی عبدالله اسفندیاری را نیز به نوعی موضوع این فیلم مربوط دانست و گفت: دوست داشتم که برای این‌کار تهیه‌کننده‌ای داشته باشم که حاشیه‌ی زیادی نداشته باشد و خوشبختانه کار با آقای اسفندیاری هم به همین شیوه بود از این گذشته همکاری‌های مهدی احمدی، مدیر تولید این فیلم‌ هم بسیار کمک کرد تا علی‌رغم سختی‌های پروژه‌ این کار به شکل بی‌نقص اجرا شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره‌ی محدودیت تماشای این فیلم توسط نوجوانان زیر 14 سال مطرح شده بود، اظهار کرد: درکشورهای مختلف دنیا، آثار سینمایی نیز مانند کتاب‌ها طبقه‌بندی شده‌اند، اما متاسفانه در ایران بخشی برای این طبقه‌بندی‌ها در نظر نگرفته‌اند. به همین دلیل بنده به شخصه توصیه کردم که نوجوانان زیر 14 سال این فیلم رانبینند که البته فکر می‌کنم برای نمایش‌های خارجی این سن را می‌توانیم به 12 سال کاهش داد.

میرفلاح در پایان صحبت‌هایش فیلم بعدی خود را نیز متعلق به ژانر وحشت دانست و گفت: این ژانر در تمام دنیا جا افتاده و من فکر می‌کنم که در ایران هم پس از کمی کار جا خواهد افتاد. به هرحال فردی که به سینما می‌رود بیشتر در پی دیدن فیلمی خوب است و خیلی به ژانر فیلم اهمیت نمی‌دهد و به ساختار می‌اندیشد. البته من هم قبول دارم که نوع ژانر در استقبال مخاطب تاثیر‌گذار است. به‌عنوان مثال همواره یک کمدی خوب بیشتر از یک فیلم متفکر خوب می‌فروشد، اما با این حال شاید وظیفه‌ی ما فیلمسازان این باشد که علی‌رغم سختی‌ها مردم را عادت بدهیم که فیلم‌هایی به غیر از کمدی هم ببینند، چرا که این حق مردم است و فیلمساز حتی به بهای مشکلات متعدد و به تعویق افتادن اکران باید به آن توجه کند.

نظرات کاربران (۰)

شما هم نظر دهيد comment
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.