۲۲ آذر ۱۳۸۸

از 27 آذر در تالار ایرانشهر

«17 دی کجا بودی» با بازی نگار جواهریان و احمد مهرانفر روی صحنه می‌رود

عکس‌ها از اختر تاجیک؛ سایت ایران تئاتر

ایسنا ـ امیررضا کوهستانی که از 27 آذر نمایش «17 دی کجا بودی» را در تماشاخانه «ایرانشهر» اجرا می‌کند، گفت: برای اجرای این نمایش هنوز هیچ قراردادی با مرکز هنرهای نمایشی نداریم و تنها یک قرارداد با تماشاخانه «ایرانشهر» داریم. کوهستانی معتقد است این تئاتر سخت‌ترین نمایش او در طول ده سال فعالیت‌اش است. نگار جواهریان و احمد مهرانفر دو چهره‌ی سینمایی هستند که در نمایش کوهستانی بازی می‌کنند.

امیررضا کوهستانی که از 27 آذر نمایش «17 دی کجا بودی» را در تماشاخانه «ایرانشهر» اجرا می‌کند، گفت: برای اجرای این نمایش هنوز هیچ قراردادی با مرکز هنرهای نمایشی نداریم و تنها یک قرارداد با تماشاخانه «ایرانشهر» داریم.

این نمایشنامه‌نویس وکارگردان تئاتر در نشست خبری نمایشش روز گذشته در خانه هنرمندان ایران گفت: در همه‌جای دنیا تئاتر با سوبسید دولتی اجرا می‌شود و دولت‌ها موظف هستند که از تئاتر حمایت کنند اما در کشور ما مدتی است که بحث فروش گیشه مطرح شده که از یک منظر خوب است؛ زیرا موجب می‌شود تئاتری‌ها دستمزدهای ناچیزشان را با تأخیر کم‌تری دریافت کنند،اما از سوی دیگر گروه‌ها را به سمت‌وسوی دیگری می‌کشاند.

کوهستانی در ادامه با اشاره به نمایشش «17 دی کجا بودی» اذعان داشت: هرچند در نمایش ما چهره‌های شناخته‌شده حضور دارند، اما دلیل حضور آنان به خاطر شهرت‌شان نیست بلکه به خاطر بازی‌شان است.

این کارگردان تئاتر درباره احتمال اجرای این نمایش در جشنواره تئاتر فجر هم اضافه کرد: از سوی مرکز هنرهای نمایشی صحبت‌هایی در این زمینه انجام شده که هنوز به قطعیت نرسیده است، مذاکراتی هم برای اجرای این نمایش در خارج از کشور مطرح شده اما همواره اولین شرط من این بوده که اجرای ما در ایران آغاز شود.

او درباره داستان نمایش جدیدش یادآور شد: اولین‌بار طرح این نمایش را در خارج از کشور نوشتم البته آماده‌سازی این نمایش بدون متن آغاز شد و تیم بازیگری را براساس روند تمرین‌هایی که برای کار طراحی کرده بودم، چیدم و در کل این نمایش تجربه‌ی سخت و جذابی بود.

کارگردان «در میان ابرها» درباره داستان نمایش «17 دی کجا بودی» توضیح داد: نمایش داستانی پیچیده با موضوعی پلیسی و معماگونه دارد. شش شخصیت آن در گفت‌وگوهای تلفنی،‌ماجراهای داستان را روایت می‌کنند. این نمایش برخلاف «کوارتت» بیشتر بر ایده‌های صوتی متمرکز است.

در این نشست احمد مهران‌فر بازیگری که نخستین همکاری خود را با کوهستانی انجام می‌دهد با اشاره به علاقه‌اش به آثار این هنرمند اذعان داشت: همیشه به بازیگران کارهای او حسرت می‌خوردم. امیدوارم این نمایش هم مانند آثار قبلی او اثرگذار باشد و تصور می‌کنم نمایش به خوبی مورد پسند تماشاگران جوان و دانشجو قرار بگیرد.

مهران‌فر با بیان این‌که همواره از تماشای کارهای کوهستانی هیجان‌زده می‌شود اضافه کرد: یکی از ویژگی‌های آثار او تماشای بازی‌های درخشان است، دوست داشتم شیوه کار او را ببینم. ویژگی دیگر کار او رسیدن به مفهوم بازیگری به معنای بازی نکردن است که هرچند در سینما اتفاق افتاده اما در تئاتر بسیار مشکل است.

سپس نگار جواهریان دیگر بازیگر این نمایش کوهستانی را جزء معدود کارگردان‌هایی توصیف کرد که همه‌ی بازیگران دوست دارند با او همکاری کنند.

جواهریان اضافه کرد: این نمایش سخت‌ترین کار من در طول 10 سال فعالیتم بوده است و بخشی از این سختی به این دلیل است که بازیگر نباید هیچ کاری بکند.

الهام کردا که دومین همکاری خود را با کوهستانی انجام می‌دهد نیز بازی در نمایش «17 دی کجا بودی» را بسیار دشوار دانست و افزود: رئالیسم کار در عین روانی بسیار مشکل است. امیررضا کوهستانی طوری با بازیگر برخورد می‌کند که بازیگر خود را صاحب اثر تصور می‌کند.

فاطمه فخرایی دیگر بازیگر نمایش هم گفت: امیررضا کوهستانی متن را برای بازیگر می‌نویسد.

همچنین مهین صدری که پنجمین همکاری خود را با کوهستانی تجربه می‌کند توضیحاتی درباره ویژگی‌های مثبت کارهای او ارایه کرد.

در این نشست محمدرضا حسین‌زاده، مدیرتولید و برنامه‌ریز این نمایش توضیحاتی درباره اجرای این اثر ارایه کرد.

او گفت: در آغاز قرار بود نمایش ما ساعت 18 اجرا شود اما به دلیل دواجرایی بودن سالن اجرای ما ساعت 20و30 دقیقه انجام می‌شود.

به گفته او این نمایش که اجرای خود را از 27 آذرماه در سالن شماره دو تماشاخانه ایرانشهر آغاز می‌کند، در نخستین اجرای خود میزبان عکاسان خواهد بود.

پیش‌فروش بلیت این نمایش از فردا 22 اذر در گیشه ایرانشهر آغاز می‌شود، قیمت بلیت این نمایش که با قرارداد خصوصی اجرا می‌شود، برای عموم هشت‌هزارتومان و برای دانشجویان نیم‌بها است. مدت‌زمان این نمایش 90 دقیقه و تعداد اجراهای آن 30 شب است.

به گفته حسین‌زاده این نمایش روزهای شنبه هم اجرا خواهد داشت و از روزهای چهارم تا هفت دی‌ماه به دلیل هم‌زمان شدن با ایام سوگواری ماه محرم اجرا نخواهد داشت.

نمایش 17 دی کجا بودی روز شنبه 12 دی میزبان هنرمندان و اهالی رسانه است و فروش بلیت نخواهد داشت.

 

نظرات کاربران (۰)

شما هم نظر دهيد comment
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.