۲۹ آذر ۱۳۸۸

یک روز در پشت صحنه «لطفا مزاحم نشوید»

چهار پاره

۳۰نما ـ محسن عبدالوهاب را پیش از این از همکاری در پروژه‌های «گیلانه» و «خون بازی» با رخشان بنی‌اعتماد می‌شناسیم. وی البته پیش از این آثار مستند متعددی را ساخته است. «لطفاً مزاحم نشوید» اولین فیلم مستقل سینمایی این کارگردان است که هم اکنون در تهران مراحل فیلمبرداری را پشت سر می‌گذارد.

بیتا موسوی: محسن عبدالوهاب را پیش از این از همکاری در پروژه‌های «گیلانه» و «خون بازی» با رخشان بنی‌اعتماد می‌شناسیم. وی البته پیش از این آثار مستند متعددی را ساخته است. «لطفاً مزاحم نشوید» اولین فیلم مستقل سینمایی این کارگردان است که هم اکنون در تهران مراحل فیلمبرداری را پشت سر می‌گذارد.

عبدالوهاب در این فیلم به تهیه‌کنندگی محمد احمدی در قالب چهار قصه تو در تو با نگاهی طنزآلود، روایت‌هایی از وقایع مختلف مرتبط با زندگی جوانان امروز ارائه می‌کند. طنز در فیلم ساختگی نیست بلکه طنزی است که در خلال مشکلات زندگی روزانه در کلانشهر تهران به طور واقعی در جریان است. وی سعی کرده در این فیلم با ترکیبی از بازیگران سینما و تئاتر به خلق اثر جدیدی بپردازد که به گفته عوامل و بازیگران کار متفاوتی در سینمای ایران است. البته سپیده عبدالوهاب دختر وی نیز که از تدوین‌گران جوان سینما است و جوایز متعددی را از آن خود کرده است، هم اکنون به طور هم‌زمان این مرحله از کار را انجام می‌دهد. این کارگردان سینما به واسطه همکاری با خانم بنی‌اعتماد و تجربه کاری که در حوزه مستند دارد، در لطفاً مزاحم نشوید نیز سعی کرده فضایی مستندگونه را به تصویر بکشد. این موضوع باعث می‌شود مخاطب با صحنه‌هایی رئال روبه رو شود و به نوعی ارتباط بهتری با آن برقرار کند. محسن عبدالوهاب علاقه زیادی به گفت وگو ندارد، به همین دلیل برای گرفتن اطلاعات بیشتر با محمد احمدی تهیه کننده و مدیر فیلم‌برداری این پروژه صحبت کردیم. وی تاکنون ساخت فیلم‌هایی چون «حقیقت گمشده» و «شاعر زباله‌ها» را در کارنامه کاری خود دارد و هم‌چنین در کنار کارگردانی در این دو فیلم و «حریم» نیز کار فیلم‌برداری را انجام داده است. وی درباره دلایل همکاری خود با عبدالوهاب می‌گوید؛ من بیشتر وی را به واسطه سابقه کاری که داشت می‌شناختم. و بعد از خواندن فیلم‌نامه احساس کردم کار متفاوتی است، به همین دلیل ساخت آن را آغاز کردیم. فیلمنامه قابلیت‌های زیادی برای ساخت یک اثر خوب داشت و از طرفی شخصیت عبدالوهاب و آرامشی که او در عین کار دارد شاید از دلایلی بود که باعث شد با این پروژه همکاری کنم. احمدی این فیلم را اپیزودیک می‌داند و در این باره توضیح می‌دهد؛ «لطفاً مزاحم نشوید» از چهار اپیزود تشکیل شده است که به نوعی این قصه‌ها با یکدیگر ارتباط دارند. در این فیلم چهار زندگی به طور موشکافانه به تصویر کشیده می‌شود. ظاهری ساده دارد اما هر قصه از عمق زیادی برخوردار است. وی همچنین درباره ساختار مستندگونه کار می‌گوید؛ سعی کردیم در فیلم‌برداری ویژگی‌های یک کار مستند را در آن رعایت کنیم. این موضوع و کار کردن به این شیوه برای من هم جذاب بود. بیشتر با دوربین روی دست کار کردیم. و سعی شده نورپردازی‌ها نیز رئال و شبیه زندگی باشد. این فیلم 20 آبان ماه در تهران کلید خورده و تاکنون حدود 70 درصد آن فیلم‌برداری شده است. احمدی در ارتباط با گرفتن صحنه‌های مختلف این کار می‌افزاید؛ یکی از قصه‌ها در خانه‌یی حوالی میدان ولی‌عصر، دیگری در دفتری در خیابان حافظ و مابقی نیز صحنه‌های خیابانی بوده است. تاکنون بازی باران کوثری، افشین هاشمی و حامد بهداد در این فیلم به پایان رسیده و بیشتر صحنه‌های مربوط به بازی سیامک صفری، خسرو احمدی و هدایت هاشمی باقی مانده است. از کار با بازیگران تئاتری بسیار راضی هستم. و فکر می‌کنم به نتیجه مطلوبی رسیده‌ایم. وی همچنین درباره مراحل فنی فیلم می‌گوید؛ تدوین که در حال انجام است. موسیقی زیاد مدنظر آقای عبدالوهاب نیست به همین دلیل هنوز در این ارتباط چیزی قطعی نشده است. از نتیجه کار هم بسیار راضی هستم و فکر می‌کنم کار متفاوتی در کارنامه کاری عبدالوهاب باشد.

 باران کوثری که عبدالوهاب را عمو محسن صدا می‌زند، یکی از بازیگران اصلی این فیلم است که در اپیزود اول با افشین هاشمی همبازی است. او نیز به خاطر ارتباطی که عبدالوهاب با خانم بنی‌اعتماد (مادر باران) دارد، قطعاً بازی متفاوتی همچون «خون بازی» را به تصویر کشیده است. وی در این باره معتقد است؛ مدل کار کردن با وی برای من غریبه نیست. البته از قبل در جریان فیلمنامه بودم. برای رسیدن به نقش با دیگر بازیگران تمرین‌های متعددی داشتیم. من در این فیلم به همراه هاشمی نقش زن و شوهری را داریم که به خاطر شغل همسر دچار مشکل هستیم. ما در این فیلم یک روز از زندگی این زوج را می‌بینیم که با یکدیگر مشاجره دارند. کوثری این تجربه را در کارنامه کاری خود موفق می‌داند و می‌گوید؛ از نتیجه کار بسیار راضی هستم. فکر می‌کنم اثری متفاوت باشد. من از کارکردن با این گروه بسیار لذت بردم. البته تجربه همکاری با دوستانی چون یدالله نجفی، مهرداد میرکیانی و امیر اثباتی را پیش از این داشتم.

 افشین هاشمی یکی دیگر از بازیگران فیلم سینمایی «لطفاً مزاحم نشوید» است که این روزها در مجموعه تلویزیونی «گاوصندوق» که مخاطبان بسیاری دارد نیز بازی متفاوتی به تصویر کشیده است. او  درباره حضور خود در این فیلم می‌گوید؛ اولین فیلم مستقل محسن عبدالوهاب از چهار تکه (اپیزود) تشکیل شده است و من نقش بهرام- مجری یکی از شبکه‌های تلویزیون- را بازی می‌کنم که با همسرش (با بازی باران کوثری) دچار مشکل است. البته در همه تکه‌ها نقاط ارتباطی بسیار کوتاهی وجود دارد. وی ساختار این فیلم را به نوعی مستندگونه می‌داند و در این‌باره توضیح می‌دهد؛ با توجه به سابقه کاری عبدالوهاب در ساخت آثار مستند و همکاری با خانم رخشان بنی‌اعتماد سعی دارد در «لطفاً مزاحم نشوید» به نوعی فضای کار مستندگونه باشد. این موضوع در دکوپاژ و بازی‌ها نیز اعمال می‌شود و سعی شده ارتباطات، بسیار به زندگی واقعی نزدیک باشد و البته در کنار آن- همچون زندگی و پیرامون‌مان- طنز ظریفی وجود دارد. این بازیگر فعال تئاتر، سینما و تلویزیون درباره دلایل حضورش در این پروژه می‌گوید؛ آشنایی من با محسن عبدالوهاب به واسطه آثار پیشین‌شان در همکاری با خانم بنی‌اعتماد بود و جذابیت فیلم‌نامه و ساختار آن دلایل حضور من در این کار است.

هاشمی همچنین درباره فعالیت‌های اخیرش می‌افزاید؛ در یک فیلم سینمایی دیگر هم با هدایت هاشمی همبازی بودم و از 26 آذر نیز همزمان با آغاز ماه محرم، نمایش «روز حسین» به کارگردانی محمد رحمانیان را همراه با علی عمرانی، مهتاب نصیرپور، ترانه علیدوستی، اشکان خطیبی، بهرام ابراهیمی، خسرو احمدی و... روی صحنه خواهم داشت. هدایت هاشمی دیگر بازیگر تئاتری است که حضورهای موفقی را در این هنر نمایشی به تصویر کشیده است. او نیز به طور محدود در نقش‌های متفاوتی در سینما بازی می‌کند. یکی از حضورهای وی در فیلم «وقتی همه خوابیم» بهرام بیضایی بود که چندی پیش به اکران عمومی درآمد. وی درباره حضور خود در «لطفاً مزاحم نشوید» می‌گوید؛ در شش ماه گذشته بسیار درگیر اجرای تئاتر بودم. برای مدتی استراحت کردم. بعد از آن از طریق آقایی‌قرایی دستیار کارگردان و افشین هاشمی در جریان فیلم‌نامه این فیلم قرار گرفتم که متن آن برایم جذاب بود. هاشمی درباره ساختار لطفاً مزاحم نشوید معتقد است؛ با توجه به پیشینه مستندسازی که از عبدالوهاب در سینما می‌شناسم، ما به ساختار متفاوتی در این فیلم دست یافتیم. البته ایشان از ارتباط خوبی با بازیگران برخوردار است. ترکیب گروه نیز بسیار حرفه‌یی است و من از کار کردن با آنها لذت می‌برم. این بازیگر برجسته سینما و تئاتر که در نقش یک روحانی در دفتر کاری حوالی خیابان حافظ بازی می‌کند، با حمایت از جریان سینمای مستقل می‌افزاید؛ جریان سینمای مستقل همیشه برای من اهمیت دارد و قصد دارم در سینما فقط در این حوزه فعالیت کنم. امیدوارم این فضا گسترده‌تر شود و همچنین فرصت دیده شدن و عرضه این گونه آثار نیز فراهم شود.

نظرات کاربران (۲)

شما هم نظر دهيد comment
  • khili dost daram bedonam halghe ke baran dar ekhtetamie dastesh kar de bod chi bod

    akram (۳۰ آذر ۱۳۸۸، ساعت ۱۰:۲۷)
  • فیلم فوق‌العاده‌ای خواهد شد. در جشنواره فجر منتظرش هستیم.

    م.ق.ب (۲ دی ۱۳۸۸، ساعت ۱۳:۳۵)
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.