۰۴ دی ۱۳۸۸

برکناری مهندس میرحسین موسوی و تمامی پس‌لرزه‌های بعد از آن

پس‌لرزه‌های برکناری میرحسین

۳۰نما ـ در این بسته‌ی خبری تمامی حواشی یکی از اتفاقات مهم هفته‌ی گذشته را از نظر می‌گذرانید. اتفاقاتی که بهت و حیرت را به جامعه فرهنگی و هنری کشور وارد آورد. در این گزارش از نامه‌ی خداحافظی مهندس میرحسین موسوی تا حاشیه‌های جلسه‌ی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تا بی‌خبری علی معلم‌دامغانی از ریاستش بر فرهنگستان تا انتقاد‌های اعضای فرهنگستان بر چنین تصمیمی و استعفای یک به یک اعضای فرهنگستان را می‌خوانید.

با برکناری میرحسین موسوی از ریاست فرهنگستان هنر، بهت و حیرت بر فضای فرهنگستان حکمفرما شده است.

به گزارش خبر آنلاین، برکناری میرحسین موسوی از ریاست فرهنگستان هنر ، پس از 11سال ریاست بر این فرهنگستان،  کارکنان و اعضای فرهنگستان را در بهت فرو برده است.

این اتفاق سه‌شنبه شب و پس از جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی رخ داد و علی معلم دامغانی که چندی پیش از سوی همین شورا به عنوان عضو پیوسته معرفی شد جایگزین موسوی شد.

به دنبال این تغییر و تحول، احتمالا امروز مدیران کل و مسوولان ارشد فرهنگستان استعفا خواهند کرد و احتمال استعفای دست‌جمعی اعضای پیوسته فرهنگستان که 27 نفرند نیز قوت گرفته است.

همچنین گفته می شود مهدی کلهر که در جلسه سه‌شنبه شب به همراه جهانگیر الماسی و مجتبی رحماندوست به عضویت پیوسته فرهنگستان درآمد به جای بهمن نامورمطلق به عنوان دبیر فرهنگستان منصوب خواهد شد.

موسوی از سال 77 تاکنون رییس فرهنگستان بود و آخرین بار در سال 87 با حکم محمود احمدی‌نژاد، ریاستش به مدت 4سال تمدید شده بود.


نامه خداحافظی مهندس میرحسین موسوی

مهندس میرحسین موسوی از نمادهای اخلاق در جامعه امروز ایرانی، پس از تصمیم رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر جایگزینی فردی دیگر به ریاست فرهنگستان هنر در پیامی از اعضا و کارکنان فرهنگستان هنر و نیز جامعه هنری تشکر و خداحافظی کرد.

به گزارش پایگاه خبری فراکسیون خط امام(ره)مجلس«پارلمان‌نیوز»، متن پیام به شرح زیر است:

بسمه تعالی

با سلام

اینک که شورایعالی انقلاب فرهنگی جایگزین جدیدی را برای اداره امور فرهنگستان هنر تعیین کرده است جا دارد از همه هنرمندان و دانشگاهیان و فرهیختگان که در سالهای گذشته با فرهنگستان هنر همکاری کردند تشکر نمایم.

بنده بویژه نمی‌توانم محبت‌ها و همکاری‌های اساتید محترم عضو مجمع عمومی فرهنگستان هنر را فراموش کنم، در طول یازده سال گذشته همواره از هنر، اخلاق و فرهنگ والای آنها درسها گرفتم و رأیی که به این حقیر دادند پیوسته الهام‌بخش من در سیاستگزاری‌ها و اداره فرهنگستان هنر بود.

امیدوارم که آیندگان قدر سرمایه اجتماعی فراهم آمده‌ای که موجب اعتماد جامعه بزرگ هنرمندان کشور به فرهنگستان هنر گردیده است را بدانند و تلاش نمایند آن را افزون‌تر سازند . همچنین لازم است بدینوسیله از همه کارکنان و همکاران شریف فرهنگستان هنر در همه رده‌ها بعنوان پایه‌گذاران و موسسین اصلی این نهاد تشکر نمایم.

میر حسین موسوی


در جلسه‌ شورای‌عالی‌ انقلاب فرهنگی چه گذشت؟!

نشست شب گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار «تابناک»، احمدی‌نژاد که در میانه سفر خود به استان فارس، به تهران بازگشته بود، در این نشست شرکت کرد تا وضعیت ریاست جدید فرهنگستان هنر مشخص شود.

بنا بر این گزارش، در این جلسه که برای تعیین رئیس جدید فرهنگستان هنر تشکیل شده بود، آقای احمدی‌نژاد، مهدی کلهر را از میان سه نامزد این پست؛ آقایان مهدی چمران، علی معلم دامغانی و مهدی کلهر ـ با وجود پافشاری برخی اعضای شورای عالی انقلاب، مبنی بر معرفی مهدی چمران ـ معرفی کرد.

این در حالی است که در این جلسه، آقای مهدی کلهر نتوانست رأی اکثریت را از آن خود کند؛ بنابراین، دکتر احمدی‌نژاد، آقای علی معلم دامغانی را که حایز آرای لازم برای به دست آوردن ریاست فرهنگستان هنر شد، معرفی کرد.

هرچند پافشاری برخی اعضای شورا به ویژه دکتر حداد عادل، بر معرفی مهدی چمران بود، آقای رئیس‌جمهور با معرفی وی به شدت مخالفت کرد و پس از رأی نیاوردن کلهر، علی معلم دامغانی را معرفی نمود و به این ترتیب، وی به جای میرحسین موسوی با رأی اکثریت شورا، ریاست فرهنگستان هنر را به عهده گرفت.

گفتنی است، در این نشست، آقایان جهانگیر الماسی، علی معلم دامغانی و مهدی کلهر به عنوان اعضای جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز معرفی شدند.

شایان ذکر است که احمدی‌نژاد پس از پایان این نشست، دوباره به استان فارس بازگشت تا سفر نیمه تمام خود را کامل کند.


علی معلم  دامغانی از ریاستش بر فرهنگستان هنر بی‌اطلاع است؛ جهانگیر الماسی هم از حضور پیوسته‌اش در فرهنگستان بی‌اطلاع است.

منابع اگاه در محافل فرهنگی از ابهام در سرنوشت ریاست فرهنگستان هنر خبر می‌دهند.

علی معلم دامغانی که سه شنبه شب در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان رییس فرهنگستان هنر انتخاب شد، از انتخاب خود بی اطلاع بوده است. شنیده های خبرنگار شبستان حاکی است، "معلم دامغانی" پس از شنیدن این خبر گفته است: "احتمالا منظور از معلم، علی معلم فیلمساز بوده است، نه من!"

بنا بر شنیده ها، معلم دلیل این ناباوری را این می داند که او شاعر و محقق ادبی است، و اگر قرار باشد در فرهنگستانی حضور یابد، آن فرهنگستان زبان و ادب (به ریاست غلامعلی حداد عادل) است، نه فرهنگستان هنر. گفتنی است تاکنون خبری مبنی بر صدور حکم برای "محمد علی معلم دامغانی" به عنوان رییس فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران منتشر نشده است.

جهانگیر الماسی نیز که در جلسه سه شنبه شب شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان عضو پیوسته فرهنگستان هنر انتخاب شده است، پیش از این، در گفت و گو با خبرنگار شبستان گفت: از انتخاب شدنم به عنوان عضو فرهنگستان هنر بی خبر بودم و هنوز حکمی به من ابلاغ نشده است.

الماسی در این گفت و گو اضافه کرد: تنها چندی پیش سوابق و رزومه ام را خواستند و من هم بیوگرافی و سوابقم را در حوزه کارگردانی و بازیگری و نگارش و فعالیت های سینمایی و تدریس و... به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کردم.

گفتنی است "محمدعلی معلم دامغانی" در سال 1380 به عنوان چهره ماندگار زبان و ادبیات فارسی انتخاب شد. وی دانش آموخته حقوق دانشگاه تهران است و یک کتاب شعر با عنوان "رجعت سرخ ستاره" از وی به چاپ رسیده است. معاونت فرهنگی حوزه هنری سازمان تبلیغات، عضویت در شورای شعر وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی و ریاست مرکز موسیقی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از سمت های رییس جدید فرهنگستان هنر بوده است.

 


استعفای دو عضو اصلی فرهنگستان هنر؛ احتمال اضافه شدن به لیست مستعفی‌های اعضای فرهنگستان زیاد است

رضا مرادی غیاث آبادی پژوهشگر و نویسنده در زمینه باستان‌شناسی، اختر باستان‌شناسی، گاهشماری، فرهنگ ایران باستان و صاحب آثاری چون تمدن هخامنشی، نوروزنامه، آسیای میانه، زادروز فردوسی و بسیاری کتب دیگر با انتشار نامه ای در وبلاگ شخصی خود از همکاری با فرهنگستان هنر در اعتراض به عزل میرحسین موسوی از ریاست این فرهنگستان انصراف داد.

متن نامه به این شرح است:

ریاست محترم فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران
با توجه به برکناری جناب آقای مهندس میرحسین موسوی (معمار و هنرمند توانا، معتمد هنرمندان ایران و صاحب آثار برجسته و فراوان در زمینه معماری و نگارگری) از ریاست فرهنگستان هنر، نبود انگیزه و تمایل قلبی خود به همکاری‌های آتی را اعلام می‌دارم و تقاضا دارم طرح پژوهشی اینجانب به نام «سنگ‌نگاره‌های ایران» که در تاریخ ۲۵ تیرماه ۱۳۸۷ به فرهنگستان هنر تقدیم شده بود را بلامحل بگذارید.

با احترام
رضا مرادی غیاث آبادی
دوم دی‌ماه ۱۳۸۸

هم‌چنین در دومین اقدام پس از عزل موسوی معاون هنری فرهنگستان هنر کناره گیری کرد.


به گزارش ایلنا، محمدمهدی حیدریان از سمت معاونت هنری در فرهنگستان هنر استعفا داده  و از زمان اعلام خبر برکناری میرحسین موسوی در فرهنگستان هنر حاضر نشده است.
حیدریان در دوره سیدمحمد خاتمی معاونت امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را عهده‌دار بود. او در دوره معاونت خود در وزارت ارشاد، به حضور دولت در عرصه سینما انتقادهایی داشت.


علی معلم: من به موسوی علاقه دارم؛ بروم جای او چه‌کار کنم؟

خبرنگار شبستان که پس از انتخاب علی معلم به عنوان رئیس جدید فرهنگستان هنر با او گفت‌وگو کرده ، در وبلاگ شخصی‌اش نوشته است:

1) سه شنبه شب
خبر غیر عادی بود. اخبار ساعت 22و 30 شبکه 2 سیمای جمهوری اسلامی، گفت: محمدعلی معلم دامغانی به ریاست فرهنگستان هنر انتخاب شد! جهانگیر الماسی و مهدی کلهر و مجتبی رحماندوست هم به عنوان اعضای جدید فرهنگستان انتخاب شدند.

احمدی نژاد البته میلش بیشتر به این بود که کلهر را به عنوان رییس فرهنگستان انتخاب کند و حدادعادل دوست داشت چمران انتخاب شود، اما نه این آن را قبول کرد، نه آن این را! احمدی نژاد که از شیراز آمده بود تا موسوی را کنار بگذارد، نمی خواست جلسه ناموفق تمم شود، پس نام معلم را آورد و همه قبول کردند...

همان لحظه، با چند تن از دوستان که رابطه نزدیکی با معلم داشتند تماس گرفتم. همه شوکه شده بودند، باور نمی کردند...

۲) چهارشنبه صبح
آمدم خبرگزاری. یکی از همکاران گفت نظرت درباره معلم چیست؟ گفتم "سقط من عینی"، از چشمم افتاد.

گفتم اگر قرار بود به فرهنگستانی برود، باید می رفت فرهنگستان زبان و ادب، به جای "حداد عادل"... تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل. به دوستان دیگر هم که زنگ زدم، بد می گفتند!
در خبر آمده بود که جهانگیر الماسی هم به عنوان عضو فرهنگستان انتخاب شده است. با او تماس گرفتم و مصاحبه کوتاهی کردم.

الماسی گفت: "تا شب گذشته از این که توسط اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، به عنوان عضو جدید فرهنگستان هنر انتخاب شده ام، خبر نداشتم و از این موضوع شب گذشته توسط اخبار صدا و سیما با خبر شدم..."

۳) چهارشنبه ظهر
زنگ زدم به خانه "رییس جدید فرهنگستان" خودش تلفن را برداشت. خودم را معرفی کردم و او هم به مناسبت آشنایی و شاعری و ... سلام و علیکی گرمی کرد.

گفتم انتخابتان را تبریک و تسلیت عرض می کنم! با استیصال جواب داد. کندی می کرد. گفتم می خواهم مصاحبه مختصری کنم. وقت دارید؟ گفت باید برای مراسمی بروم. ساعت ۴ بیا حوزه هنری... 

۴) چهارشنبه بعد از ظهر
رفتم حوزه هنری. با چند تن از شعرا که نامشان را نمی آورم هم قرار گذاشتم. اکثرا انتقاد می کردند به استاد سابقشان.

همه تا روز قبل ابراز ارادت می کردند به "معلم"شان. امروز نه. یکی می گفت می خواهم "هجو"ش کنم. تعجب کردم! این ها که دوستانش بودند هم...؟!!

معلم نیامد. ساعت ۶ شد. بچه ها می گفتند حتما کسی به او خبر داده که نیاید. اگر بیاید، اینجا ممکن است بیراه بشنود! زنگ زدم به "استاد".

عذرخواهی کرد و گفت ترافیک آن قدر زیاد بود که نتوانستم بیایم! اگر می خواستم بیایم حوزه، ۳-۴ ساعت بعد می رسیدم. بچه ها گفتند اینطور نیست. امروز اصلا ترافیک نیست. گفت اگر می توانی سوال هایت را تلفنی بپرس. گفتم یک ساعت دیگر زنگ می زنم... 

۵) چهارشنبه شب
رسیدم خانه. بلافاصله زنگ زدم به معلم. همسرش گوشی را برداشت و به سختی گوشی را به معلم داد.

سلام و علیکی کردیم و شروع کردم به پرسیدن سوال هایم...گفتم "چه شد که به عنوان رییس فرهنگستان انتخاب شدید؟ از قبل از این موضوع خبر داشتید یا نه؟ 

معلم جواب داد: والله من بی خبر بودم. نمی دانستم. دیشب بچه ها وقتی این خبر را دادند، من گفتم لابد "علی معلم فیلمساز" است. من نه علاقه ای دارم در فرهنگستان هنر باشم، نه توانش را دارم.

والله اگر خاتمیت پیامبر نقض شود، به من بگویند فلانی تو از فردا پیامبری من می گویم نمی توانم. وانگهی، من به آقای موسوی علاقه دارم. ایشان 11 سال است که عمرش را روی فرهنگستان هنر گذاشته است، به آنجا علاقه دارد، آنجا زحمت کشیده است... من بروم فرهنگستان هنر، چکار کنم؟

مانده بودم چه بگویم؟ باز معلم ادامه داد: این قضیه رسمی نیست. هنوز نه حکمی داده اند، نه حرفی با من زده اند. دارم تلاش می کنم قضیه را فیصله بدهم. تلاش می کنم زودتر راحت شوم.


کلهر، دبیر فرهنگستان هنر می‌شود

مهدی کلهر که به تازگی به از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به عضویت پیوسته فرهنگستان هنر در آمده به زودی به عنوان دبیر این فرهنگستان منصوب خواهد شد.

به گزارش خبرآنلاین، کلهر در فرهنگستان هنر دبیر فرهنگستان اختیارات فراوانی دارد و تاکنون بهمن نامور مطلق صاحب این سمت بود.

کلهر در دولت نهم مشاور فرهنگی رییس جمهور بود.


متن حکم احمدی‌نژاد برای موسوی در سال 86

محمود احمدی نژاد در پنجم اردیبهشت 86 طی حکمی میر حسین موسوی را برای 4 سال دیگر به ریاست فرهنگستان هنر منصوب کرده بود. متن حکم او به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
هنر، عرصه خلاقیت انسان و مظهر جمال حق و جلوه عشق و زیبایی است

جناب آقای مهندس میرحسین موسوی
در اجرای ماده (18) اصلاح اساسنامه فرهنگستان هنر مورخ 21/1/80 شورای عالی انقلاب فرهنگی و بنا به پیشنهاد مجمع عمومی فرهنگستان هنر، به موجب این حکم جناب عالی را برای مدت چهار سال دیگر به عنوان رئیس فرهنگستان هنر برمی‌گزینم.

امید است با استعانت از خداوند منان و مشارکت سایر اعضای محترم در خدمت خالصانه به پیشرفت و تعالی هنر در این سرزمین هنر پرور موفق باشید.

محمود احمدی نژاد-رییس جمهوری اسلامی ایران


انتقاد مجیدی از انجام چنین عملی: فرهنگ و هنر کشور را بازیچه‌ی بازی‌های جناحی نکنید

مجید مجیدی، کارگردان صاحب‌نام سینمای ایران ضمن تسلیت ایام شهادت سرور شهیدان (ع) گفت: در شرایطی که دل‌های همه ما جریحه‌دار مصائب امام حسین(ع) است، اصلا تمایل نداشتم در این ایام جز به تعزیه حسینی متمرکز باشم. وی در گفت‌وگو با خبرآنلاین، با تاکید بر نقش نخبگان، اظهار داشت: اگر نخبگان و فرهیختگان فقط به این دلیل که در جبهه و جناح ما نیستند حذف شوند، پیکره فرهنگ و هنر جامعه دچار آسیب می‌‌‌‌‌‌شود .
وی با انتقاد از شیوه‌‌‌های تصمیم‌سازی در حوزه فرهنگ گفت: اتخاذ این رویه‌های سطحی‌نگرانه و نگاه آمرانه و حاکمانه به فرهنگ و هنر حاصلی جز در غلتیدن به وادی ابتذال نخواهد داشت و سیاسیون با این رفتارها و شیوه‌ها از شان و احترام به ساحت هنر و هنرمند چیزی باقی نخواهد گذاشت.

این عضو پیوسته فرهنگستان هنر افزود: نگاه فرمایشی به مقوله فرهنگ و هنر، فاصله میان هنرمندان و فرهیختگان با حاکمیت سیاسی را بیشتر می‌کند و اعتماد مردم نسبت به هر دو را سلب می‌سازد.

وی با اشاره به آفت‌های عرصه فرهنگ گفت: سیاست‌زدگی و عوام‌زدگی دو سم مهلک برای شخصیت و هویت فرهنگ و هنرند و زمانی که این دو بر سرنوشت فرهنگ و هنر حاکم شوند، ریشه و اصل بنیان فرهنگ و هنر را می‌سوزانند.

مجید مجیدی ضمن مقایسه سرمایه‌های مادی و معنوی یک ملت گفت: اگر دولتی تمام ذخایر و معادن زیرزمینی یک کشور اعم از نفت و گاز و غیره را که محصول و فرایند قرن‌های پیش از خود و متعلق به همه نسل‌های پس از اوست به تاراج دهد، قطعا خشم و اعتراض همه عقلا را برمی‌انگیزد چگونه است که چنین برخوردی با فرهنگ، هنر، ذخایر و گنجینه‌های معنوی در این عرصه که به مراتب از ذخایر مادی یک کشور مهم‌تر است هیچ عکس‌العملی را برنمی ‌نگیزد؟


کارگردان فیلم مطرح «بچه​های آسمان» افزود: یکی از بزرگ‌ترین و مقدس‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی طی سه دهه گذشته تولد و رشد و بالندگی هنرمندانی است که همه وجودشان با اسلام، انقلاب اسلامی و ارزش‌های آن عجین شده و رسالت‌شان تبیین و گسترش مفاهیم دینی وارزش‌های معنوی بوده و هست.

وی کمترین نتیجه اتخاذ تصمیماتی از این دست را، از دست دادن سرمایه‌های بی‌نظیر کشور دانست.


او در پایان گفت: دولت‌ها با همه نگاه‌ها، سلیقه‌ها، رفتارها و عملکردهای خوب و بدشان می‌آیند و می‌روند و خاطرات تلخ و شیرین از خود برجای می‌گذارند و دعاها یا نفرین ملت‌ها را با خود همراه می‌کنند. باید مراقب باشیم تصمیماتی اتخاذ نکنیم که منجر به نابودی بنیان‌های فرهنگی و هنری یک ملت شوند. نتایج و تبعات تصمیات ما در عرصه فرهنگ و هنر به زبان و مکان خودمان محدود نمی‌شود. در دنیای معاصر، امواج این تصمیمات در همه جهان انعکاس می‎یابد و در تاریخ ثبت می‌شود.


محمد بهشتی معمار سینمای بعد از انقلاب: این حرکت کاملا سیاسی است

سیدمحمد بهشتی برکناری میرحسین موسوی از ریاست فرهنگستان هنر را کاری سیاسی خواند که در راستای دولتی کردن فرهنگستان هنر صورت می‌گیرد.

عضو هیات‌مدیره فرهنگستان هنر در گفتگو با ایلنا از برکناری میرحسین موسوی از فرهنگستان هنر انتقاد کرد و گفت: این اتفاق یک اتفاق کاملا سیاسی است و ما منتظر چنین خبری بودیم. البته مقبولیت موسوی در نزد اهالی فرهنگ و هنر با صدور چنین احکامی خدشه‌دار نمی‌شود و برکناری ایشان از سوی هنرمندان مورد استقبال قرار نمی‌گیرد.

محمد بهشتی با تاکید بر اینکه اعضای فرهنگستان به نوعی نخبگان آن حوزه هستند، افزود:‌ اعضای فرهنگستان هنر باید از نظر اهل هنر سرآمد باشند و یک اجماع عمومی درباره برجسته بودن فرد در بین اهالی فرهنگ و هنر وجود داشته باشد.

بهشتی گفت: از زمان تاسیس فرهنگستان، قرار بر این بود که این فرهنگستان به دور مناقشات سیاسی، محلی برای فعالیت‌های غیردولتی فرهنگی باشد اما به نظر می‌رسد با روندی که در تصمیمات درپیش گرفته شده، فرهنگستان‌ها به زودی دولتی خواهند شد.

او از ناراضی بودن اعضای فرهنگستان هنر از این بدعت‌ها خبر داد و گفت: در چنین وضعیتی بعید نیست تمامی کارکنان و اعضاء فرهنگستان هنر تغییر کنند.

بهشتی اخیرا در گفتگو با خبرآنلاین عضویت علی معلم دامغانی در فرهنگستان هنر را عجیب دانست و گفت: به نظر می‌رسد ایشان برای عضویت در فرهنگستان زبان و ادب فارسی مناسب‌تر باشند، چون رشته اصلی ایشان ادبیات است و بیشتر در حوزه شعر فعالیت می‌کنند. عضویت ایشان در فرهنگستان هنر یک بدعت است و ما باید منتظر بدعت‌های دیگری هم باشیم. در واقع این بدعت‌گذاری‌ها از زمانی آغاز شد که دولت تصمیم گرفت فرهنگستان‌ها دولتی باشند و ریاست فرهنگستان‌ها را رئیس‌جمهور تعیین کند.

او افزود: اعتقاد دارم فردی که به عنوان عضو فرهنگستان هنر معرفی می شود باید از چنان مقبولیتی در نزد اهالی فرهنگ و هنر برخوردار باشد که بیشتر هنرمندان و فرهیختگان بر نخبه بودن وی تاکید داشته باشند.

 

نظرات کاربران (۷)

شما هم نظر دهيد comment
 • حیف...حیف...حیف

  sina (۵ دی ۱۳۸۸، ساعت ۰۱:۲۰)
 • سلام ............ والله چه بگویم که نگفتنش؟ ..... آقای دامغانی انتخاب عالی است و حق استادی به گردن بسیاری دارند. اما با نبود موسوی و موسویها چه کنیم . ... بگویم چه

  مهدی سوداگران (۵ دی ۱۳۸۸، ساعت ۲۱:۰۳)
 • آقای دکتر احمدی نزاد موسوی را رئیس فرهنگستان کرده بوده حالا برکنارش کرده چه چیز عجیبیه من متوجه نمی شوم؟

  مجتبی گروسی (۱۱ دی ۱۳۸۸، ساعت ۱۸:۴۷)
 • موسوی نان دولت رو میخورد و دائما میگفت این دولت غیر قانونی است و مشروعیت ندارد اگر اینطور بود پس برای چی تو تو این دولتی که غیر قانونی و مشروعیت ندارد رئیس فرهنگستان بودی ؟؟!!!!

  سعید (۱۵ دی ۱۳۸۸، ساعت ۱۰:۴۳)
 • واقعا متاسفم برای کسانی که با اون مخیله ی کوچیکشون فکر می کنن میتونن با این کارا موسوی رو از مردم دور کنن

  مهسا (۱۸ دی ۱۳۸۸، ساعت ۱۱:۲۷)
 • موسوی دیر امد زود هم رفت خدا هدایتش کنه

  مریلا زارعی (۲۴ ارديبهشت ۱۳۸۹، ساعت ۲۱:۱۸)
 • moosavi vaghean baraye farhangestan zahmat keshid ...

  sara (۱ اسفند ۱۳۸۹، ساعت ۲۰:۵۶)
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.