۰۵ دی ۱۳۸۸

در پی حضور فرمان‌آرا در جشنواره دبی و ریاست هیئت داوران این جشنواره

انتقاد تند شمقدری از فرمان‌آرا

۳۰نما ـ باید از افرادی همچون «بهمن فرمان آرا» که ریاست هیات داوران جشنواره فیلم کشوری را که سال‌هاست بر سر سه جزیره با کشور ما مناقشه داشته و خلیج‌فارس را خلیج‌ ع رب ی می‌نامد و همچنان بر ادعای خود تاکید دارد، بپرسید اگر به ایرانی بودن خود می‌بالید چرا در این جشنواره حضور یافتید ؟!


چند روز پیش «شمقدری» معاونت سینمایی وزارت ارشاد در گفت‌و‌گویی با ایرنا نسبت به تصدی ریاست هیات داوران ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم دوبی توسط «بهمن فرمان‌آرا» واکنش نشان داد: «باید از افرادی همچون «بهمن فرمان آرا» که ریاست هیات داوران جشنواره فیلم کشوری را که سال‌هاست بر سر سه جزیره با کشور ما مناقشه داشته و خلیج‌فارس را خلیج‌ ع رب ی می‌نامد و همچنان بر ادعای خود تاکید دارد، بپرسید اگر به ایرانی بودن خود می‌بالید چرا در این جشنواره حضور یافتید و به‌هر حال باید از سوی هنرمندان حاضر در جشنواره دوبی به این سوالات، پاسخ داده شود. »

قطعا کشورهایی همچون امارات متحده عربی در برابر ما کوتاه نمی‌آیند و برنامه‌های بسیاری برای رقابت با بخش فرهنگی ایران دارند. باتوجه به کاهش ظرفیت‌های اقتصادی در کشور امارات و به‌خصوص شهر دوبی، این کشور به‌دنبال استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی موجود است و جشنواره فیلم دوبی نیز در این راستا ترتیب یافت. هشدار این جشنواره، امروز برای هنرمندان ماست و باید از برخی هنرمندان و سینماگران پرسید به چه دلیل با حضور خود به این جشنواره رونق بخشیدند و مگر آنان حمیت ملی خود را فراموش کرده‌اند.»

اولین واکنش‌ها نسبت به حضور سینماگران ایرانی در جشنواره دوبی همزمان شد با این مساله که فیلم سینمایی بدون پروانه ساخت «کشتزارهای سپید» سومین ساخته «محمد رسول اف» توانست جایزه بهترین بازیگر مرد و جایزه ویژه هیات داوران را در جشنواره بین‌المللی فیلم دوبی کسب کند.

اداره کل نظارت و ارزشیابی معاونت سینمایی ارشاد به موفقیت این فیلم بدون پروانه ساخت واکنش نشان داد. مدیر کل اداره نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد در گفت‌و‌گو با تهران‌امروز می‌گوید: «به گذشته کاری ندارم اما به‌عنوان عضوی از تیم جدید مدیریتی سینمای ایران بار دیگر اعلام می‌کنم تمامی هنرمندانی که با یک فیلم بدون پروانه ساخت، همکاری کنند، تنبیه می‌شوند.

فیلم‌هایی مانند «کشتزارهای سپید» در دوره های گذشته ساخته شده و مربوط به زمان معاونت من در اداره نظارت و ارزشیابی نبوده و نمی‌توانیم یقه دیگران را بگیریم. البته این فیلم یک سال قبل تولید شده و در دوران مدیریت من آماده نشده و طبیعتا نمی‌توانم نسبت به تولید و حضور بین‌المللی آن واکنش نشان دهم اما همین جا اعلام می‌کنم که از این پس با هر کسی که در دوران مدیریت جدید سینمای ایران به این طرف، بدون پروانه ساخت کار کند و فیلمی را بسازد، به‌شدت برخورد خواهیم کرد.»

شهریور‌ماه سال‌جاری در پی تحرکات برخی جشنواره‌ها مانند ونیز جواد شمقدری خبر از احتمال تحریم جشنواره‌های بین‌المللی داد و گفت: «جشنواره‌های جهانی باید بدانند اگر بخواهند مکان نمایشی برای جریان‌های براندازانه علیه نظام باشند، تصمیم تحریم شرکت در جشنواره‌ها از سوی هنرمندان و مسئولان گرفته خواهد شد. اهداف سیاسی جشنواره‌های جهانی کمتر بر کسی پوشیده است اما با این حال به خاطر اندک واکنش‌های مثبتی که ممکن است از حضور جمهوری اسلامی ایران در این جشنواره‌ها مدنظر باشد، تاکنون نظام برای مشارکت فیلمسازان و هنرمندان در این جشنواره‌ها آیین‌نامه یا دستورالعمل خاصی ارائه و اجرا نکرده است، این در حالی است که حتی بعضی مسئولان هنری برای ادامه این حضور از هیچ تلاشی در طول 30 سال گذشته فرو‌گذار نکرده‌اند.»

با توجه به واکنش «سجادپور» به فیلم بدون پروانه ساخت «رسول اف» و اعلام اینکه این فیلم در دوره‌های گذشته ساخته شده و استفاده از قانون عطف‌به‌ما‌سبق، اظهارات روز گذشته شمقدری نشان از مانیفست سینمایی جدید در ارشاد می‌دهد. حاشیه‌های سینمای بین‌المللی ایران همچنان ادامه دارد. گویا صدور پروانه ساخت و نمایش برای فیلم‌ها و حضور سینماگران ایرانی در جشنواره‌ها و فیلم‌های خارجی همچنان می‌تواند خبرساز شود. حتی به قیمت اینکه شاهد تداخل سوگنامه‌های توامان سیاسی و سینمایی باشیم.

نظرات کاربران (۲)

شما هم نظر دهيد comment
  • بابا باتوجه به این بلایی که برسر جشنواره فیلم قرانی اوردند دیگه چی میخوهید بدانید باور کنید انهایی که جا نماز ........خودشان در پس پرده هزارن کار میکنند

    ترانه (۸ مهر ۱۳۸۹، ساعت ۰۲:۲۹)
  • نظر من اینه که برید و از اعضا بیکارشده جشنواره ملی فیلمهای قرانی که 5 سال فعالیت کردند خبر تهیه کنید 1- تنها جشنواره ای بود که تمام هزینه های جشنواره رو خودشون دادند حتی یک ریال هم از وزارت ارشاد نگرفتند 2-تنها جشنواره خصوصی در ایران بود 3-دو دوره جشنواره برگزار کردند اونهم همزمان در 30شهرستان و 9استان کشور 4-طراح خودشون بودند و طرح هم مال خودشون بود 5- اقای شمقدری پول که نداد هیچ -کمک نکرده- مجوزی که وزارت ارشاد صادر کرد رو هم قبول نداشت هیچ -بدبختها رو جزو گروه خاص و مرتد و مغرض و غیره هم کرد حتما تا چند وقت دیگه اعدامشون هم میکنند بجرم برگزاری جشنواره ملی فیلمهای قرانی - 6- اسنادی که من از این جشنواره دیدم واقعا در سر کار خدا هم موندم البته بعضی اسنادشون رو بعضی سایتها هست 7-از یکی از اونها شنیدم اقایون به همین نام جشنواره رو بردن اصفهان و خدا تومن پول هم گرفتند و اینها رو هم با تی پا از جشنواره خصوصی خودشون بیرون کردند 8- فکر کنم باید منتظر خبرهای زیادی از این جشنواره بود پیشنهاد میکنم اگر میتونید از اعضا دبیرخانه مصاحبه یا خبر تهیه کنید تا ببینید چی بر سر قران دارند میارند 7-

    سام (۳۱ مرداد ۱۳۸۹، ساعت ۰۴:۰۲)
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.