۱۵ دی ۱۳۸۸

کاخ جشنواره و اما و اگرها

غلامرضا موسوی: کاخ جشنواره نباید کرایه‌ای باشد

خبر آنلاین ـ غلامرضا موسوی با مثبت ارزیابی کردن اختصاص کاخ به جشنواره فیلم فجر تاکید کرد این فضا باید دائمی باشد و ستاد برگزاری جشنواره از بنیاد سینمایی فارابی مجزا شود.

غلامرضا موسوی با مثبت ارزیابی کردن اختصاص کاخ به جشنواره فیلم فجر تاکید کرد این فضا باید دائمی باشد و ستاد برگزاری جشنواره از بنیاد سینمایی فارابی مجزا شود.

این تهیه‌کننده سینما که در جشنواره​های متعدد بین​المللی حضور داشته، در مورد ویژگی​های کاخ جشنواره به خبرآنلاین،​ گفت: «طبیعی است که کنار هم قرار گرفتن هنرمندان، اهالی مطبوعات و مهمانان خارجی، می تواند نتایج خوبی برای جشنواره به همراه داشته باشد، اما برای بهتر شدن شرایط جشنواره باید کاخ جشنواره دائمی باشد و بر این اساس نمی​توان از فضای اجاره​ای به عنوان کاخ بهره کامل و لازم را برد.»

او ادامه داد: «کاخ جشنواره باید کلیه امکانات لازم را برای کنار هم قرار دادن مهمانان و ستاد جشنواره را در اختیار داشته باشد. این فضا باید دارای چهار پنج سالن با ویژگی​های لازم سالن سینمای حرفه​ای باشد و سالن​های متعدد برای کنفرانس و گرد هم آمدن افراد و برگزاری جلسات و نشست​ها در اختیار داشته باشد.»

موسوی در مورد تاثیر اختصاص کاخ به جشنواره بر بخش بین​الملل این رویداد سینمایی، گفت: «مشکلات بخش بین​الملل جشنواره فیلم فجر به دو مورد عمده بازمی​گردد. یکی از این مشکلات نزدیک بودن زمان برگزاری جشنواره فیلم فجر با جشنواره برلین است. جشنواره برلین یکی از سه جشنواره مهم دنیا است که سینماگران ترجیح می​دهند برای حضور در عرصه بین​الملل و بازار فیلم به جشنواره فیلم برلین بروند بنابراین یکی از اقدامات مهم جان بخشیدن به بخش بین​الملل جشنواره فیلم فجر تغییر زمان برگزاری آن است.»

او نکته دوم را چنین تشریح کرد: «بازبینی متعدد فیلم​های خارجی مانع از آن می​شود که فیلم​های خارجی به راحتی در جشنواره فیلم فجر حضور داشته باشند زیرا کمتر کارگردانی را می​توان یافت که بپذیرد اثرش برای نمایش در جشنواره​ای ممیزی شود. به همین دلایل است که در این سال​ها هیچ​گاه جشنواره فیلم فجر به طور کامل و درست بین​المللی نبوده و می​توان بخش بین​الملل آن را در سایه دانست و به طور کلی آن را شبه بین​المللی عنوان کرد.»

این تهیه​کننده تاکید کرد به این ترتیب جشنواره فیلم فجر از شکل جزیره​های متعدد خارج می​شود و می​توان شاهد اتحاد بیشتر میان بخش​های مختلف این جشنواره شد.

غلامرضا موسوی یکی از مهمترین ویژگی​​هایی که باید جشنواره فیلم فجر به آن دست پیدا کند را مستقل شدن سازمان جشنواره از بنیاد سینمایی فارابی دانست و گفت: «اتفاق مستقل شدن دبیر جشنواره از مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی گامی مثبت برای مستقل کردن جشنواره بوده است،​ این جریان باید ادامه داشته باشد و ستاد برگزاری جشنواره به سمت استقلال کامل پیش برود. جشنواره فیلم فجر نیازمند تعریف جایگاه و تشریح برنامه​های ستاد برگزاری آن و کمی استقلال است.»

نظرات کاربران (۰)

شما هم نظر دهيد comment
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.