۱۵ دی ۱۳۸۸

اکبر نبوی با انتقاد از انتخاب برج میلاد به عنوان کاخ جشنواره

کاخ جشنواره و رفع توقیف فیلم‌ها با اهداف تبلیغاتی نباید انجام شود

خبر آنلاین ـ اکبر نبوی با اشاره به اینکه برج میلاد ویژگی​هایی لازم برای کاخ جشنواره را ندارد، تاکید کرد نمایش فیلم​های توقیفی در جشنواره نباید صرفاً با اهداف تبلیغاتی صورت بگیرد.

اکبر نبوی با اشاره به اینکه برج میلاد ویژگی​هایی لازم برای کاخ جشنواره را ندارد، تاکید کرد نمایش فیلم​های توقیفی در جشنواره نباید صرفاً با اهداف تبلیغاتی صورت بگیرد.

این منتقد سینما در گفت و گو با خبرآنلاین درباره اختصاص کاخ به جشنواره فیلم فجر،​ گفت: «کاخ جشنواره یکی از دغدغه​ها و نیازهای جدی سینمای ایران است،​ این فضا نه تنها نیاز جشنواره فجر بلکه نیاز سایر رخدادهای سینمایی که جنبه​ای گسترده دارند نیز، هست. زیرا همواره پراکندگی در این موارد موجب صرف هزینه​ها و انرژی بسیار می​شود.»

نبوی ویژگی​های مورد نیاز فضایی که بتوان آن را کاخ جشنواره دانست، چنین برشمرد: «هیچ گاه چنین دیده نشده که اراده​ شایسته​ای برای تحقق خواسته مربوط به اختصاص کاخ برای جشنواره فیلم فجر وارد عمل شود. به دلیل تعدد کاربردهایی که برج میلاد دارد، این فضا ویژگی​های لازم را برای اتلاق عنوان کاخ جشنواره ندارد.»

او ادامه داد: «کاخ جشنواره باید امکان آن را داشته باشد که در طول سال و غیر از زمان برگزاری جشنواره​ هم مورد استفاده سینماگران برای برپایی جشنواره​ها باشد. البته در مورد امکانات برج میلاد نمی​توانم به درستی اظهار نظر کنم زیرا فضا و امکانات موجود در آن را ندیده​ام.»

نبوی در مورد تصویری که از جشنواره فیلم فجر پیش رو است، گفت: «تصور می​کنم در مورد جشنواره امسال با دو نگاه تقریباً​ متضاد و معارض روبرو هستیم. یک نگاه دولتی است که به واسطه آن شرایطی به وجود آمده که بخشی از فیلم​های سال​های گذشته که به ناحق یا حق مورد سانسور و یا توقیف قرار گرفته بوده، در جشنواره به نمایش درآیند. از این زاویه تلاش شده تا در مورد جشنواره تبلیغ شود.»

او ادامه داد: «اگر مدیران جشنواره و یا مسئولان سینمایی نگران فیلم​های توقیفی هستند و معتقدند که در سال​های گذشته نسبت به این آثار احجافی صورت گرفته است باید با شهامت بگویند که با این نگاه که در گذشته موجود بوده مخالفند و از این پس هم خودشان این گروه از فیلم​ها را توقیف نخواهند کرد تا تصوراتی مبنی بر تبلیغاتی بودن این جریان به وجود نیاید.»

او رویکرد دیگر را چنین تشریح کرد: «جشنواره فجر مهمترین رخداد ملی سینما و بزرگترین جشن سینمای ایران است و قهر و رویگردانی از این جشنواره به چنین رخداد مهمی لطمه می زند و به جریان ضدفرهنگ بیشتر کمک می کند تا از رفتار آن​ها بکاهد.»

 

نظرات کاربران (۰)

شما هم نظر دهيد comment
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.