۱۷ دی ۱۳۸۸

مقدمه‌ای بر یک پایان

« روز حسین » نیامده، رفت + حرف‌های رحمانیان درباره‌‌‌‌‌ی تمام اتفاقات

۳۰نما ـ محمد رحمانیان در یک روز گرم زمستانی ! تمام اعضای گروه نمایش « روز حسین‌» را در کافه تریای مجموعه ایرانشهر دور هم جمع کرد و بعد از توضیحات مختصری پیرامون اجرا نشدن نمایش و تقدیم نمایش به صاحب آن یعنی رخشان بنی‌اعتماد؛ همه‌ی اعضا گروه ترانه‌ی « روز حسین » را به صورت دسته جمعی خواندند.

محمد رحمانیان با ابراز تاسف از اجرا نشدن نمایش «روز حسین» گفت مجوز کتبی برای اجرا نشدن این نمایش دریافت نکرده است.

 به دعوت محمد رحمانیان اعضای گروه نمایش «روز حسین» از جمله مهتاب نصیرپور، محمد عمرانی، حبیب رضایی، خسرو احمدی، اسماعیل بختیاری، ترانه علیدوستی، بهرام ابراهیمی، افشین هاشمی، سینا رازانی، لیلی فرهادپور، پدیده جمالها، علیرضا فولادشکن، ونداد مساح زاده، نسترن حرسلاک و... در کافه تریای مجموعه ایرانشهر دور هم جمع شدند تا مطمئن شوند که نمایش «روز حسین» دیگر اجازه رفتن روی صحنه را نخواهد داشت.

 رحمانیان در جمع بازیگرانش گفت؛ «با تمام رفت و آمدها، نامه نگاری‌ها و تلاش‌هایی که انجام شد تا نمایش «روز حسین» روی صحنه برود متاسفانه این اتفاق نیفتاد و به من اطلاع دادند که این نمایش قابل اجرا نیست. البته هیچ متن کتبی مبنی بر اجرا نشدن نمایش به من داده نشده و همه چیز شفاهی اعلام شده است.»

 او گفت؛ «من نمی‌توانستم مجموعه تمام ممیزی‌هایی را که بر متن اعمال شده بود پیاده کنم. نمی‌خواهم خود را تبرئه کنم بلکه اگر در برابر ایرادها ایستادگی کردم برای این بود که بعضی از ممیزی‌ها کل فضای نمایشنامه را عوض می‌کرد.»

کارگردان «عشقه» گفت؛ «نزدیک به 75 درصد از متن ممیزی شده و اعلام کردند که حتی مکان نمایش از آسایشگاه باید به جای دیگری منتقل شود که در این صورت کل فضای نمایش تغییر می‌کرد.»

 بنا بر این گزارش  او ادامه داد؛ «نمایش «روز حسین» نمایشی تاریخی و برگرفته از مذهب ما مسلمانان است. چرا اجرای آن باید به کسی بر بخورد؟ ما تصور می‌کردیم تمام تلاش‌های چند ماهه گروه قرار است به ثمر بنشیند در حالی که دکور، لباس، صحنه و موسیقی نمایش آماده است. اجرا نشدن این نمایش برای من یک عقبگرد به حساب می‌آید و دیگر نمی‌خواهم این اتفاق بیفتد.»

 او بیان کرد؛ «از تمام اعضای گروه که دو ماه خود را در اختیار «روز حسین» قرار دادند و از حسین کیانی نیز که در روزهای سختی که داشتیم، با نوشتن یادداشت و نقدهایش ما را دلگرم می‌کرد، تشکر می‌کنم. من توقع داشتم اجازه اجرای خصوصی‌تری را به این نمایش می‌دادند تا ما بتوانیم برای عده‌یی این اثر را اجرا کنیم.»

 کارگردان «اسب‌ها» گفت؛ «این نمایش را روی جلد بروشور به خانم رخشان بنی‌اعتماد تقدیم کرده بودم و بسیار خوشحالم که ایشان توانستند اجرایی از«روز حسین» را ببینند.»

در پایان اعضای گروه، ترانه آخر نمایش «روز حسین» را همراه با آکاردئون ونداد مساح‌زاده اجرا کردند.

نظرات کاربران (۰)

شما هم نظر دهيد comment
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.