۱۸ دی ۱۳۸۸

در فاصله دو هفته مانده به جشنواره بیست و هشتم

گزارش جامع و خواندنی پونه خامین از اتفاقات ریز و درشت اطراف جشنواره

۳۰نما ـ  پس از تجربه ناموفق جشنواره فیلم کودک و نوجوان که تیرماه امسال و در آغاز فعالیت دولت دهم، برگزار شد، تا چندی پیش به نظر می‌رسید جشنواره فیلم فجر امسال نیز با توجه به زمزمه‌هایی که مبنی بر تحریم این جشنواره از سوی عده‌ای از سینما‌گران به گوش می‌رسید، سوت‌و‌کور برگزار شود و تجربه نه چندان موفق جشنواره کودک بار دیگر تکرار شود.

 

پونه خامین:   در حالی‌که تا آغاز بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر، چند روزی باقی مانده است، هر روز اخبار تازه‌ای پیرامون این مهم‌ترین‌ رویداد سینمایی کشورمان منتشر می‌شود. پس از تجربه ناموفق جشنواره فیلم کودک و نوجوان که تیرماه امسال و در آغاز فعالیت دولت دهم، برگزار شد، تا چندی پیش به نظر می‌رسید جشنواره فیلم فجر امسال نیز با توجه به زمزمه‌هایی که مبنی بر تحریم این جشنواره از سوی عده‌ای از سینما‌گران به گوش می‌رسید، سوت‌و‌کور برگزار شود و تجربه نه چندان موفق جشنواره کودک بار دیگر تکرار شود.

 اما گویا تیم مدیریت جدید سینمایی و در راس آن جواد شمقدری، عزم خود را جزم کرده‌اند تا جشنواره بیست و هشتم را پر رونق‌تر و پر زرق و برق‌تر از دوره‌های پیشین آن برگزار نمایند.

شاید بتوان رفع توقیف برخی از فیلم‌های پر حرف و حدیث و نمایش آنها در جشنواره را مهم‌ترین دستاورد این تیم جدید دانست.

 " به رنگ ارغوان "، " آتشکار " ، " تسویه حساب "، " صد سال به این سال‌ها " و " سفربه هیدالو " پر سر و صداترین فیلم‌های توقیفی بودند که شنیده‌ها حاکی از آن است که در جشنواره بیست و هشتم به نمایش درآمده و رنگ پرده را به خود می‌بینند.

اما عده‌ای این اقدام را یک جنجال تبلیغاتی می‌دانند تا تنور اولین جشنواره‌ای را که در دوران مدیریت مدیران سینمایی جدید برگزار می‌شود داغ کنند.

به خصوص این که به جز " به رنگ ارغوان " سایر فیلم‌ها تنها پروانه نمایش در جشنواره را دریافت می‌کنند.

 اکبر نبوی ، منتقد و دبیر مستعفی جشنواره فیلم کودک و نوجوان با تبلیغی خواندن این اقدام معتقد است: " اگر مدیران جشنواره یا مسوولان سینمایی نگران فیلم‌های توقیفی هستند و معتقدند در سال‌های گذشته نسبت به این آثار اجحافی صورت گرفته است باید با شهامت بگویند که با این نگاه که در گذشته موجود بوده مخالفند و از این پس هم خودشان این گروه از فیلم‌ها را توقیف نخواهند کرد تا تصوراتی مبنی بر تبلیغاتی بودن این جریان به وجود نیاید.

اما علیرضا سجاد پور مدیر کل اداره نظارت و ارزشیابی ، در این‌باره نظر دیگری دارد. او چندی پیش اعلام کرد : " جشنواره فیلم فجر را باید یک فرصت ویژه برای این گونه فیلم‌ها ببینیم تا تصمیم بهتری برای اکران عمومی گرفته شود و سینماگران هم در تصمیم‌گیری سرنوشت فیلم دخیل شوند. "

 در هر حال دلیل این اقدام هر چه باشد، چشم انداز جشنواره فجر بیست و هشتم را روشن‌تر و تنور رقابت را داغ تر خواهد کرد.

 انتخاب برج میلاد به عنوان کاخ موقت جشنواره را می‌توان دومین اقدام مدیریت جدید در راستای ارتقای سطح کیفی جشنواره دانست.

 بدین ترتیب اهالی رسانه و هنرمندان صنف‌های مختلف سینمایی فرصت آن را دارند تا در کنار یکدیگر به تماشای فیلم‌ها بنشینند و از نظرات یکدیگر آگاه شوند.

 از سوی دیگر فراهم نمودن تسهیلات ویژه از جمله دسترسی به اینترنت پر سرعت، خبرنگاران و روزنامه‌نگاران را در تسریع امر اطلاع‌رسانی یاری خواهد داد.


شماره معکوس برای مسابقه سینمای ایران


در حالی‌که خبرها حاکی از آن بود که بازبینی فیلم‌های بخش مسابقه سینمای ایران، 15 دی ماه پایان می‌یابد، اما تا کنون خبری مبنی بر اتمام کار هیأت بازبینی متشکل از مجیدرضا بالا، سید علیرضا سجادپور ، بهمن حبشی، انسیه شاه‌حسینی، محسن علی‌اکبری، حبیب کاوش و حجت‌ا... سیفی منتشر نشده است. این در حالی است که دفتر جشنواره روز گذشته، خبر از آغاز این رویداد سینمایی، یک روز زودتر از موعد مقرر یعنی 4 بهمن ماه داد.

 این‌که آیا جشنواره‌ای که هنوز آثار بخش رقابتی آن مشخص نشده است می‌تواند در زمان اعلام شده آغاز به کار کند، مسأله‌ای است که در آینده باید در موردش به قضاوت نشست!

از سوی دیگر برخی از فیلم‌هایی که فرم شرکت در جشنواره را پُر کرده‌اند، هنوز در ابتدای مراحل فنی، تدوین و صداگذاری قرار دارند و یا تازه فیلم‌برداری آنها به پایان رسیده است.

" هفت دقیقه تا پاییز" ، " کیفر" شرط اول "  و " مرگ بر عشق " ( به سوی آفتاب)  ، مهم‌ترین این آثار هستند. این فیلم‌ها را نیز باید به لیست آثاری که هیأت انتخاب هنوز به تماشای آن ننشسته‌اند اضافه کرد. در هر حال به نظر می‌رسد تعویق در اعلام لیست نهایی آثار بخش مسابقه سینمای ایران به ضرر جشنواره تمام شود و مانعی باشد در برگزاری هر چه بهتر آن.


65 فیلم متقاضی حضور در جشنواره بیست و هشتم


65 فیلم بلند سینمایی متقاضی حضور در جشنواره بیست و هشتم هستند و تا کنون به دبیرخانه این جشنواره رسیده‌اند. این در حالی است که 6 فیلم " نخودی" ، " پرواز مرغابی‌ها" ، " خواب‌های دنباله‌دار " ، " هم‌بازی" ، " روشن، خاموش، روشن " و " ترانه کوچک من " به تهیه‌کنندگی بنیاد سینمایی فارابی و چندین فیلم دیگر نیز از جمله " آسمان محبوب " به تهیه‌کنندگی صدا و سیما فرم حضور در جشنواره را پر نموده‌اند.


در این میان کارگردان‌های جوانی همچون حامد کلاهداری، بهرام بهرامیان، جلال فاطمی و احمد کاوری با اولین ساخته سینمایی خود با فیلم‌سازانی همچون داریوش مهرجویی، رسول صدرعاملی، ابراهیم حاتمی‌کیا، و پوران درخشنده پای به عرصه رقابت می‌گذارند.

برخی فیلمسازان نیز همچون مسعود اطیابی، عباس رافعی و رسول صدر‌عاملی، دو فیلم راهی جشنواره کردند. فیلمسازانی همچون داریوش فرهنگ و همایون اسعدیان نیز، برای نخستین بار در دهه هشتاد به جشنواره فجر می‌آیند.


نکته قابل توجه در آثار متقاضی جشنواره بیست و هشتم، تنوع آنها در ژانرهای گوناگونی همچون دفاع مقدس، انقلاب ، طنز ، وحشت ، معناگرا، تاریخی و ... است بدین گونه این دوره از جشنواره را می‌توان ویترینی پر و پیمان برای سینمای ایران دانست.


شنیدنی‌های جشنواره بیست و هشتم


به نظر می‌رسد با حضور احتمالی 8 فیلم در ژانر دفاع مقدس، این گونه سینمایی پس از مدت‌ها حضوری پررنگ در جشنواره فیلم فجر داشته باشد. گزارش مریم ( اسماعیل براری )، شب واقعه ( شهرام اسدی ) زمهریر ( علی روئین تن )، دوباره پرواز کن ( محمدعلی طالبی )، نفوذی ( احمد کاوری )، در چشم باد ( مسعود جعفری جوزانی)، عصر روز دهم ( مجتبی راعی ) و بیداری رویاها ( محمدعلی باشه‌آهنگر)، 8 فیلم احتمالی حاضر در جشنواره بیست و هشتم هستند.


با توجه به لیست فیلم‌های متقاضی، حمید فرخ نژاد با 7 فیلم " به‌ رنگ ارغوان" ،" آتشکار" ، " دموکراسی تو روز روشن" ، " شب واقعه "،  " بیداری رویاها " ،  همبازی و شکلات داغ ، پرکارترین بازیگر فیلم‌های متقاضی حضور در جشنواره فیلم فجر است. این بازیگر پیش از این‌، سیمرغ بلورین را برای فیلم " عروس آتش " دریافت کرده است.


فیلم سینمایی " فرزند صبح " به کارگردانی بهروز افخمی، برای دومین سال پیاپی از حضور در جشنواره فیلم فجر بازماند. مشکلات مالی و عدم پایبندی موسسه " عروج فیلم " به تعهداتش در تامین هزینه‌های این فیلم، دلیل متوقف شدن آن در مرحله فنی عنوان شده است.


گمانه‌زنی‌ها برای انتخاب هیأت داوران جشنواره بیست و هشتم آغاز شده و بر اساس شنیده‌ها تا کنون از عزت ا... انتظامی و ابراهیم حاتمی کیا به عنوان داوران احتمالی در این رویداد سینمایی نامبرده شده است. اما هنوز خبری از رد یا قبول پیشنهاد حضور این هنرمندان منتشر نشده است.


23 فیلم در رقابتی از جنس ویدیو


بخش مسابقه ویدیو سینمای جشنواره بیست و هشتم، زودتر از دیگر بخش‌های این رویداد سر و سامان گرفت و تکلیفش مشخص شد.

 86 اثر بلند ویدیویی متقاضی حضور در این بخش رقابتی بودند که 23 فیلم اعلام شده به رقابت می‌پردازند. اسامی آثار بلند ویدیویی بدین شرح است: آرام باش و تا هفت بشمار ( رامتین لوافی پور)، 12 روز ( مصطفی قربان پور )، اسرار پدری ( مسعود اطیابی)، افسانه 98 ( احسان عبدی پور )، بازگشت ( شاهرخ دولکو )، چیزی شبیه معجزه ( حسن برزیده )، خواب بد ( منوچهر هادی)، در آغاز یک روز ( بهرام توکلی )، دویدن در میان ابرها ( امین فرج‌پور)، روزنه‌ای به بهشت ( کاوه سجادی‌حسینی)، ساعت گیج زمان ( فرزاد موتمن)، سایه بر خورشید ( محمدتقی انصاری)، سرگیجه ( مسعود آب‌پرور) ، صدای پای تردید ( صادق پروین‌آشتیانی )، فریدون مهربان است ( حمید نعمت ا... ) ، قصه‌ها و واقعیت‌ها ( حجت قاسم‌زاده‌اصل )، کلابس ( بهزاد رسول‌زاده )، مادرانه ( محمدعلی سعیدی )، محدوده ابری ( روح ا... سهرابی )، مژدگانی برای ایلیا ( علی عطشانی)،  نقطه صفر ( امیرقاسم راضی )، کسی در راه است ( رهبر قنبری)، یک خیانت منصفانه ( امیر اطهر سهیلی ).


 حضور کارگردانان سینمایی همچون حمید نعمت ا... ، منوچهر هادی، مسعود اطیابی، فرزاد موتمن و ... رقابت در این بخش را داغ‌تر می‌سازد.


سینمای سلطه‌گر در جشنواره بیست و هشتم


امسال برای نخستین‌بار بخشی از جشنواره به نمایش آثاری با موضوع سلطه‌گری استعمار جهانی و مظاهر آن از جمله حضور نظامی آمریکا در منطقه اختصاص یافته است. در این بخش 11 فیلم مطرح از سینمای جهان به نمایش در می‌آید. غبار جنگ ( ارول موریس )، دره الاه ( پل هاجیس ) و قفس رنج ( کاترین بیگلو)، مهم‌ترین این آثار هستند.


گفتنی است بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر از 5 تا 15 بهمن ماه در تهران برگزار می‌شود.

 

نظرات کاربران (۰)

شما هم نظر دهيد comment
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.