۱۸ دی ۱۳۸۸

سلامت باشد اقبال بلندتان

یادداشت امید بنکدار یکی از کارگردانان فیلم سینمایی « شبانه‌ »

۳۰نما ـ پس از چهار سال انتظار که اگر از زمان نگارش فیلمنامه به حساب آوریم قریب به شش سالی می‌رسد، فیلم شبانه راه پر پیچ و خم خود را پیمود و به پرده‌های سینما راه گشود.

امید بنکدار: سلامت باشد اقبال بلند همه فیلم‌سازانی که دغدغه فرهنگ دارند و صابون آن را به جامه خویش می‌سایند. شبانه فیلمی که با دشواری‌های بسیاری در زمان تولید به سرانجام رسید ٢٨ ماه، معادل هزار و ٤٧٤ روز منتظر ماند تا به پرده بیاید و دیده شود، چون گروه انگشت‌شماری از تصمیم‌گیرندگان سیاست‌های نمایش و اکران سینما فکر می‌کنند (یا می‌کردند) که شبانه سخت است و مردم آن را نمی‌فهمند.


سلامت باشد تن و جان همه تصمیم‌گیرندگانی که انتظار گروه عوامل سازنده و سرمایه‌گذاران و دوستداران فیلم‌هایی از این دست را به هیچ می‌گیرند.


سلامت باشد شبانه و همه فیلم‌هایی که انتظار می‌کشند تا تصویرهایشان، لحظه‌هایشان، بازی‌های بازیگران‌شان و احساسات زلال سازندگان‌شان را با تماشاچیان قسمت کنند و از ثمره این انتظارها جوانه‌هایی بروید از امید در دل همه آدمیانی که هنر را پیشه و اندیشه خود کرده‌اند.


و سلامت باشد تن و جان مردم عزیز کشور ما که هنوز و همچنان به سینما می‌روند و کالبد محتضر فیلم‌های فرهنگی را زنده نگه می‌دارند و به گواه بلیت‌های خریداری شده نشان می‌دهند که سلیقه‌ای نامحدودتر از تصمیم‌گیرندگان دارند و فهم و هوشی عمیق‌تر از تصور آنان، که فیلم‌ها را می‌فهمند حتی اگر به نظر عده‌ای دشوار آید.

شاید از میان تماشاگران شبانه گروهی که انتظار دیدن فیلمی شبیه دیگر فیلم‌های رایج را دارند، ناراضی از سالن بیرون آیند و شاید عده‌ای دیدن آن را به دیگران توصیه نکنند اما کاهش میزان فروش فیلم‌های مفرح و افزونی میزان فروش فیلم‌هایی از دست شبانه نشان می‌دهد که سینما همیشه بر میل و مراد عده معینی پیش نمی‌رود.

 

نظرات کاربران (۰)

شما هم نظر دهيد comment
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.