۰۴ بهمن ۱۳۸۸

خبرهای روز اول

روز اول جشنواره به رنگ ارغوان می‌شود

فارس ـ چند خبر از جشنواره فجر در روز اول جشنواره .... از اکران به موقع به رنگ ارغوان در ساعت ده صبح تا نمایش محدود سه فیلم هیچ، آتشکار و زمهریر در سینمای رسانه‌ها...

 

* نمایش قطعی «به رنگ ارغوان» و اکران «هیچ»، «آتشکار» و «زم‌هریر» در شب‌های آینده

در پی انتشار خبری مبنی بر اعلام زمان برگزاری نشست فیلم‌های روز اول جشنواره و عدم درج نام فیلم «به رنگ ارغوان» برخی از رسانه‌ها با گمانه‌زنی اعلام کردند که احتمال عدم حضور به «به رنگ ارغوان» در جشنواره قوت گرفته است که مدیر روابط جشنواره این شایعات خبری را تکذیب کرد.


حبیب ایل‌بیگی با اعلام این مطلب گفت: فیلم سینمایی «به رنگ ارغوان» فردا در اولین سانس اولین روز جشنواره به نمایش درخواهد آمد اما نشست خبری این فیلم برگزار نخواهد شد.


وی همچنین در خصوص نحوه نمایش سه فیلم سینمایی «هیچ»، «آتشکار» و «زم‌هریر» در جشنواره گفت: قرار است این سه فیلم به همراه تعدادی از فیلم‌هایی که در بخش خارج از مسابقه حضور دارند، در ساعت 22:30 و سانس ششم و پایانی جشنواره در سه شب مختلف به نمایش دربیایند که در حال حاضر مشغول بررسی زمان نمایش فیلم‌ها در جدول هستیم که به احتمال فراوان فردا و با شروع کار سینمایی رسانه‌ها، زمان نمایش این فیلم‌ها نیز به اهالی رسانه اعلام خواهد شد.

 

* نمایش «زخم شانه حوا» فردا در سانس پایانی


به گزارش روابط عمومی جشنواره، این فیلم در سئانس آخر (22:30) روز یکشنبه چهارم بهمن‌ماه در سالن مرکز همایش‌های برج میلاد به روی پرده می‌رود.
نمایش آثار در سالن اصلی مرکز همایش‌های برج میلاد با فیلم «به رنگ ارغوان» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا از ساعت 10 صبح آغاز می‌شود و به ترتیب در سئانس‌های دوم (ساعت 13) فیلم «تسویه حساب» ساخته تهمینه میلانی، سئانس سوم (ساعت 15:45) فیلم «صبح روز هفتم» به کارگردانی مسعود اطیابی به نمایش در‌می‌آید.
سئانس چهارم از ساعت 18:30 دقیقه آغاز و به نمایش فیلم «دیگری» ساخته مهدی رحمانی اختصاص دارد و در سئانس پنجم ساعت 20:30 فیلم «خاله سوسکه» ساخته نادره ترکمانی و در سئانس ششم فیلم «زخم شانه حوا» ساخته حسین قناعت از بخش خارج از مسابقه (ساعت 22:30) به نمایش درمی‌آید.

 

* مهم‌ترین مساله نمایش عمومی «آتشکار» است


در پی اعلام نمایش محدود فیلم «آتشکار» در جشنواره‌ی فیلم فجر، محسن امیریوسفی عنوان کرد: منتظر هستم که آقای شمقدری علیرغم مشغله کاری زیاد، به قول خودشان در زمینه رفع مشکل اکران «آتشکار» عمل‌ کنند.
محسن امیریوسفی در گفت‌وگو با ایسنا درباره وضعیت فعلی فیلم «آتشکار» عنوان کرد:‌ همانطور که دو هفته پیش در همین خبرگزاری اعلام کردم منتظر هستم که آقای شمقدری علیرغم مشغله‌کاری زیاد، به قول خودشان در زمینه رفع مشکل اکران «آتشکار» عمل کنند و این فیلم را که دارای پروانه نمایش و گروه پخش سینمایی بوده به حق قانونی خودش برسانند. قبلا هم گفتم و دوباره تکرارمی‌کنم برای من مهمترین مسئله نمایش عمومی «آتشکار» است.
وی ادامه داد: هفته گذشته آقای سجادپور اعلام کردند که مشکل «آتشکار» تا حد زیادی رفع شده و ممکن است در همین روزها اجازه اکران بگیرد. به همین دلیل قرار است «آتشکار» نمایش‌های بیشتری در جشنواره داشته باشد و در بخش جشنواره جشنواره‌ها یا قسمتهای دیگر هم به نمایش در بیاید. هرچند که با مرور سخنان و عملکرد مسئولین جشنواره در این چندروزه به نظر می‌رسد که آن‌ها زیاد از دستور معاونت سینمائی برای نمایش «آتشکار» در جشنواره راضی نیستند!

 

* تیتراژ و زیرنویس «تهران، طهران» آماده شد


«محمدعلی حسین‌نژاد» تهیه‌کننده این فیلم در گفت‌و‌گو با فارس در این باره گفت: با توجه به این که این فیلم از دو اپیزود تشکیل شده، تیتراژ آن به طراحی ویژه‌ای احتیاج داشت که «آرش انیسی» آن را انجام دادند.
وی افزود: در ابتدای فیلم تیتراژ کوتاهی از دو اپیزود داریم و با پایان فیلم تیتراژ موازی دو فیلم را با هم خواهیم داشت.
حسین‌نژاد به فارس گفت: «مانی پتگر» ترجمه و زیرنویس انگلیسی فیلم را انجام دادند و فیلم اکنون برای تهیه‌ کپی فرستاده شده است.
براساس این گزارش، «تهران، طهران» شامل دو اپیزود «تهران، روزهای آشنایی» (داریوش مهرجویی) و «سیم آخر»(مهدی کرم‌پور) است و در اپیزود «داریوش مهرجویی»، پانته‌آ بهرام، قربان نجفی، مهتاج نجومی، اکبر مشکاتی، غلامرضا نیکخواه، کتایون امیرابراهیمی، علی عابدینی، پرویز و ثریا نوری، فریده سپاه منصور و ... بازی دارند.
در اپیزود دوم نیز رضا یزدانی،‌ رعنا آزادی‌ور، برزو ارجمند، طناز طباطبایی، سروش صحت، فرهاد قائمیان، مجید جوزانی، محمد باغبانی نقش‌آفرینی کرده‌اند.

 

* لابراتوار قول‌داده نسخه‌نهایی «دیگری» را امروز تحویل بدهد


فیلم سینمایی «دیگری» که اولین تجربه بلند مهدی رحمانی است، فردا 4 بهمن‌ماه در اولین نمایش برای اهالی رسانه اکران می‌شود.
مهدی رحمانی کارگردان این فیلم در گفت‌وگو با ایسنا گفت: لابراتوار قول داده که نسخه‌ی نهایی این فیلم را امروز تحویل بدهد و انشاءا... فیلم فردا برای نمایش مشکلی نخواهد داشت.
وی همچنین به عدم‌حضور این فیلم در بخش مسابقه‌ فجر و حضور در بخش مسابقه‌ فیلم‌های اول و دوم اشاره کرد و افزود: بسیار خوشحالم که «دیگری» در اولین مرتبه برای اهالی مطبوعات به نمایش در می‌آید. امیدوارم که قضاوت درست درباره این فیلم توسط منتقدان و اهالی مطبوعات صورت بگیرد، چراکه به‌شخصه براین باورم که قضاوت این قشر درست‌تر است. به‌هرحال با توجه به کم‌لطفی‌هایی که نسبت به این فیلم شده اگر این فیلم مورد قبول اهالی مطبوعات و منتقدان قرار گیرد خستگی از تن ما در می‌رود.
این فیلم فردا 4 بهمن‌ماه در سانس چهارم ساعت 18:45 دقیقه به نمایش در می‌آید.

 

* «تسویه حساب» با تغییرات کمی در جشنواره فجر به نمایش در می‌آید


محمد نیک‌بین تهیه‌کننده این فیلم به خبرنگار مهر گفت: معمولا در روز اول جشنواره فیلم‌های مطرح نمایش داده می‌شوند با این دیدگاه اکران فیلم سینمایی «تسویه حساب» در اولین روز برگزاری بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر اتفاق بسیار خوب و خوشحال کننده برای سازندگان آن است.
وی افزود: بسیار خوشحالم که «تسویه حساب« پس از 2- 3 سال موفق به اخذ پروانه نمایش شد. این فیلم با توجه موضوع، محتوا و پیام‌هایی که برای جوانان دارد در جذب و جلب نظر مخاطبان موفق عمل می‌کند. در «تسویه حساب» مسائل اجتماعی به خوبی دیده شده و فیلم از نظر بازی در سطح قابل قبولی قرار دارد.
تهیه‌کننده فیلم سینمایی «تسویه حساب» گفت: در زمان ساخت فیلم تمام تلاشمان را برای استفاده ار بهترین عوامل سینما انجام دادیم. مجموعه‌ای کامل و حرفه‌ای در خلق این فیلم سهیم بودند و در نمایش‌های محدود «تسویه حساب» سناریو، کارگردانی و فیلمبرداری این فیلم بسیار مورد توجه قرار گرفت.
نیک‌بین در ادامه در خصوص ممیزی اعمال شده بر فیلم سینمایی «تسویه حساب» گفت: به دلیل محدودیت زمان برای اعمال تمامی اصلاحات و صداگذاری مجدد، با لطف دوستان و مسئولان با اعمال اندکی ممیزی بر روی فیلم موافقت شد تا برای نمایش در بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر آماده شود.

 

* آمادگی کامل انجمن منتقدان برای برگزاری نشست‌های جشنواره


«حسن معظمی» سخنگو و عضو شورای مرکزی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی کشور، درباره همکاری این انجمن در جشنواره بیست‌و‌هشتم فیلم فجر گفت: ما یکسری پیشنهادات را به سازمان جشنواره ارائه کرده‌ایم که فکر می‌کنم به زودی نهایی و مشخص می‌شود که تا قبل از شروع جشنواره دوستان قصد دارند تا براساس این پیشنهادات عمل کنند یا خیر.
وی افزود: ولی تا این لحظه، روال این دوستان براساس همان روال سال‌های خودشان بوده، یعنی براساس همان اتفاقاتی است که همه ساله می‌افتاد و جلسه پرسش و پاسخی برگزار می‌شود، نه جلسه‌ای که ما اسمش را جلسه نقد و بررسی بگذاریم.
سخنگوی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی کشور، تصریح کرد: دوستان اعتقادشان بر این است که این جلسات باید پس از نمایش فیلم‌ها به شکل پرسش و پاسخ با شکلی که مرسوم بوده، برگزار شود.
وی افزود: ما از دوسال پیش، یکسری نقطه‌نظر را برای اجرای نشست‌ها در قالب‌های متفاوت به دوستان ارائه کردیم اما جلسات جشنواره، همچنان براساس همان رویه قبلی اجرا، انجام می‌شود.
معظمی ادامه داد: با این حال، انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران آمادگی کامل دارد که در همه مجامع سینمایی، از جمله جشنواره فیلم فجر، جلسات نقد و بررسی فیلم‌ها را به شکل مطلوب و در سطح عالی و کاملا کیفی برگزار کند، چون ما از لحاظ منتقدانی که هم صاحب ایده و تفکر باشند و هم مطرح هستند، کم و کسری نداریم و طبیعی است که مشکلی برای اداره کردن این جلسات نخواهیم داشت.
معظمی درباره منتقدانی که در جلسات نقد و بررسی فیلم‌های حاضر در جشنواره شرکت دارند، گفت: هنوز به یک فهرست واحد نرسیده‌ایم ولی سازمان جشنواره فیلم فجر، نظراتی دارد یا شاید روی یکسری افراد بخواهند متمرکز باشد که طبیعتا، اگر بخواهیم براساس یک تعامل منطقی عمل کنیم، باید انتخاب افراد براساس نظرات کارشناسی از طرف ما صورت گیرد و در غیر این صورت، دوستان مثل همه سالهایی که عمل می‌کنند، تصمیم می‌گیرند.
این در حالی است که خبرنگار «برج جشنواره» مطلع شد که دبیر جشنواره منتقدان این نشست‌ها را خود انتخاب کرده و نیازی به حضور انجمن منتقدان در این زمینه نیست!

نظرات کاربران (۱)

شما هم نظر دهيد comment
  • متاسفانه این طور که موشخسه امسال طی تحریمه هنرمندان ساله فیلم نیست امیدوارم اشتباه کرده باشم چون من و امسالم افتخار یا بهتره بگم لیاقته حضور در جشنواررو مسله فوتبالیسته تنقلات به دست نداشتیم

    هنردوست (۲۷ بهمن ۱۳۸۸، ساعت ۰۲:۰۱)
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.