۱۸ فروردين ۱۳۸۹

نگاهی به سایت های سینمایی ایرانی از ابتدا تا به امروز

سینمای ایران روی سیم!

سیما فیلم ـ توضیح سایت 30نما: مطلب مندرج شده به قلم دوست خوبمان احمد شاهوند است که به دلیل آنکه نگارنده خود جزو یکی از قدیمی ترین فعالین سایت های سینمایی است اطلاعات و آمار قابل دسترس تر و مستندتری را ارائه داده است. اما این اطلاعات به دلیل آنکه ایشان نسبت به چم و خم شروع به کار تمامی سایت ها آنچنان که باید آشنایی ندارد، سایت 30نما علاوه بر آنکه اطلاعات مربوط به سایت خود را کامل نمی داند، این آمادگی را دارد که با توجه به درج این مطلب نسبت به تکمیل اطلاعات تمامی سایت های سینمایی و همکاران مجازی خود اقدام کند. با این حال از زحمت همکار قدیمی و دوست خوبمان احمد شاهوند برای نگارش این مطلب سپاسگزاریم و آن را در راستای معرفی بیش از پیش زحمت های دوستان مجازی مان قابل احترام و قابل ارزش می دانیم.

 

توضیح سایت 30نما: مطلب مندرج شده به قلم دوست خوبمان احمد شاهوند است که به دلیل آنکه نگارنده خود جزو یکی از قدیمی ترین فعالین سایت های سینمایی است اطلاعات و آمار قابل دسترس تر و مستندتری را ارائه داده است.

اما این اطلاعات به دلیل آنکه ایشان نسبت به چم و خم شروع به کار تمامی سایت ها آنچنان که باید آشنایی ندارد، سایت 30نما علاوه بر آنکه اطلاعات مربوط به سایت خود را کامل نمی داند، این آمادگی را دارد که با توجه به درج این مطلب نسبت به تکمیل اطلاعات تمامی سایت های سینمایی و همکاران مجازی خود اقدام کند.

با این حال از زحمت همکار قدیمی و دوست خوبمان احمد شاهوند برای نگارش این مطلب سپاسگزاریم و آن را در راستای معرفی بیش از پیش زحمت های دوستان مجازی مان قابل احترام و قابل ارزش می دانیم.

 
 

احمد شاهوند : نزدیک به 9 سال از حضور سایت های سینمایی ایرانی در عرصه اینترنت می گذرد و تا به امروز شمار آنها از مرز 70 پایگاه گذشته است. در این میان پایگاه هایی هستند که بدون پشتوانه مالی تنها به دلیل عشق و علاقه گردانندگانش به هنر هفتم ، جسته گریخته از زمان راه اندازی تا به حال سر پا مانده اند و بودند پایگاه هایی که علی رغم بازدید بسیار و محبوبیت فراوان به دلیل عدم حمایت مالی ، ناگزیر شدند سایتشان را تعطیل کنند.
در نیمه دوم سال 1380 روابط عمومی معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سایت « ایران اکتور » را که لقب اولین سایت سینمایی ایران را یدک می کشد با ارسال اخبار مرتبط و یک سال بعد روابط عمومی جشنواره بیست و یکم فیلم فجر با صدور کارت حضور در سینمای رسانه ها برای گردانندگان سایت های سینمایی وقت – ایران اکتور ، فیلم و سینما و 30نما –  سایت های سینمایی را هم به عنوان یک رسانه به رسمیت شناخت.
 
*** اولین ها

اواسط سال 1380 ماهنامه گزارش فیلم طی دو سه شماره راه اندازی اولین سایت سینمایی ایرانی با نام «سینه لایف ایران» را در آبان 1380 نوید می داد. اما شهرام فلسفی به عنوان مدیر سایت، « ایران اکتور » را روز ملی سینما – 21 شهریور – سال 1380 افتتاح و عنوان اولین سایت سینمایی ایرانی را از آن خود کرد. احمد شاهوند سردبیر سینمایی ایران اکتور بود. این سایت به سرعت به بانک اطلاعات فیلم ها و هنرمندان سینمای ایران تبدیل شد.
بعدها کاشف به عمل آمد که مدعیان راه اندازی سایت «سینه لایف ایران» به دلیل بی اطلاعی از دنیای اینترنت و مقرراتش ، حتی نام دامنه cinelifeiran.com  را برای سایتشان ثبت نکرده بودند و شاید همین موضوع ، دلیل اصلی عدم راه اندازی این سایت شد. در این میان نام دامنه توسط شخص دیگری به ثبت رسید و فرصت کسب لقب اولین سایت سینمایی ایرانی برای این مدعیان از کف رفت.
 
*** اولین سایت یک بازیگر

« الهام چرخنده » اولین بازیگر ایرانی بود که هنگام اکران عمومی اولین فیلمش (شب یلدا، 1380) برای خود سایت شخصی راه اندازی کرد. این سایت (www.Echarkhandeh.com) نیمه دوم سال 1380 و به بهانه اکران "شب یلدا" (کیومرث پوراحمد) توسط گردانندگان ایران اکتور طراحی، اجرا و معرفی شد.
 
*** اولین سایت یک فیلم
 
" آب و آتش "، " سگ کشی " و " رخساره " هم اولین فیلم هایی بودند که هنگام اکران عمومی شان (سال 1380) صاحب سایت اختصاصی می شدند. سایت « آب و آتش » را حوزه هنری و سایت فیلم های « سک گشی » و « رخساره » را گردانندگان ایران اکتور راه اندازی کردند.
 
*** اولین سایت یک دفتر تولید

سایت « هدایت فیلم » که با نام دامنه (www.hedayatfilm.net) در تاریخ 22 خرداد سال 1380 به ثبت رسیده است، عنوان اولین سایت سینمایی یک دفتر تولید سینمایی را به نام خود ثبت کرد. این سایت همچنان بعد از سال ها فعال است و اطلاعات آثار تولیدی هدایت فیلم را معرفی می کند و همزمان با اکران این آثار ، پرونده قابل اعتنایی از آنها به مخاطب ارائه می کند.
 
 
*** اولین سایت یک نشریه سینمایی

سایت هفته نامه « سینما جهان » اولین سایت یک نشریه سینمایی بود که در طول حیات این نشریه ، سایت موفقی به حساب می آمد. با توقیف این نشریه، سایت آن هم مسدود شد.
 


*** اولین خبرگزاری سینمایی


اولین خبرگزاری سینما و هنر ایران با نام « ایفاپرس » همزمان با آغاز بیست و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر (بهمن 1381) به مدیریت سیدغلامرضا موسوی راه اندازی شد. این پایگاه که آخرین اخبار سینمایی، یادداشت، گزارش، گفت و گو و ... را به آدرس www.ifapress.com  ارائه می کرد،  نتوانست در فضای سایبر دوام بیاورد و خیلی زود از صحنه مجازی محو شد. بعدها همزمان با آغاز سال میلادی 2007، اولین خبرگزاری اختصاصی سینمای ایران با نام فیلم نیوز (www.FilmNews.ir) توسط گردانندگان سی نت و به سردبیری احمد شاهوند و با همراهی علی نعیمی راه اندازی شد. این پایگاه که در بخش خصوصی اداره می شود ، با هدف ایجاد پایگاهی صرفا خبری به عنوان مرجع قابل اعتمادی از رویدادهای سینمای ایران و جهان پایه گذاری شد.


 
*** اولین سایت یک سینما

اولین سینمایی که صاحب سایت اختصاصی شد، سینما عصر جدید بود. دامنه این سایت (www.asre-jadid.net) اواخر سال 2002 میلادی ثبت شده است. در این سایت که همچنان فعال است کاربران می توانند برنامه هر سه سالن را مشاهده و از طریق سیستم رزرو آنلاین بلیت تهیه کنند. البته مدتی است در صفحه معرفی فیلم های هر سالن پوستر فیلم مربوطه نمایش داده نمی شود و این تنها ضعف این سایت است.
 
*** اولین مجله اینترنتی سینمایی

   
در مردادماه 1382 اولین مجله سینمایی ایران با نام « سی نت » راه اندازی شد. گروهی از وبلاگ نویسان جوان در دومین جشنواره فیلم کوتاه موج - که در کیش برگزار می شد - تصمیم گرفتند به پشتوانه تجربه احمد شاهوند ، اولین مجله سینمایی الکترونیک ایران را راه اندازی کنند.«سی نت » ابتدا چندین وبلاگ به هم پیوسته بود که در عرض دو ماه تبدیل به یک سایت مستقل شد. مطالب این سایت ابتدا به شکل هفته نامه ارائه می شد اما به تدریج شکل و شمایل ارائه اش روزانه شد. ابتدا مریم سپاسی سردبیر سایت بود که در ارائه دوباره سایت در آبان ماه همان سال احمد شاهوند به عنوان سردبیر، اداره سایت را بر عهده گرفت.
 
*** اولین سایت شبکه ویدئویی

موسسه رسانه های تصویری، اولین شبکه ویدئویی بود که برای خود یک سایت اختصاصی راه اندازی کرد: www.rasaneha.com. دامنه این سایت اواخر سال 1382 به ثبت رسیده است.
 
*** اولین سایت فیلم کوتاه

در سال 1383 اولین پایگاه خبری فیلم کوتاه با عنوان « خبر فیلم کوتاه » (www.shortfilmnews.com) و با دلیل احساس نیاز به یک پایگاه خبری که به شکل تخصصی اخبار، اطلاعات و البته دیدگاه‌ها و تحلیل‌های کارشناسان را در زمینه فیلم کوتاه در مرکز توجه قرار دهد، توسط مرجان ریاحی راه اندازی شد.
 
*** اولین سایت فیلم مستند

اولین پایگاه مستند کشور هم توسط یک منتقد و یک مستندساز با عنوان « پیک مستند ایران »(www.peykemostanad.com)  ابتدای سال 1386 راه اندازی شد. روبرت صافاریان و پیروز کلانتری در رابطه با راه اندازی این پایگاه می گویند: " ما، دو تن از علاقه‌مندان سینمای مستندیم که سال‌هاست از دور و نزدیک دستی در این گونه از سینما داریم ؛ درباره سینمای مستند بحث می‌کنیم، می‌نویسیم، فیلم مستند می‌سازیم و می‌کوشیم جذابیت‌های این بخش از سینما را به سینمادوستان بشناسانیم و مسائل این سینما و معضلات مشخص آن را از دید خودمان تحلیل کنیم. با این سایت، ما نیز به رسم روزگار، آنلاین می‌شویم. در واقع، این سایت ادامه همان کاری است که سال‌هاست داریم می‌کنیم، با این امید که از مزایای آنلاین شدن هم بهره بگیریم. به گمان ما مهم‌ترین مزیت آنلاین شدن تسهیل مشارکت بازدیدکنندگان (خوانندگان) در سایت است."
 


*** اولین سایت جستجوی بازیگران

سایت « فتو بازیگر » (www.photobazigar.com) با مدیریت بابک برزویه عکاس برجسته و قدیمی سینمای ایران به عنوان نخستین پایگاه حرفه ای انتخاب بازیگر از طریق عکاسی از چهره  فرد مورد نظر ، با شیوه ها و متد نوین با نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران تابستان سال 1388 راه اندازی شد.
این سایت همان طور که در بخش "درباره ما" آمده است، بر آن است تا با عکاسی از چهره دوستداران بازیگری و ایجاد بانک اطلاعاتی جامع ، ضمن استعدادیابی ومعرفی چهره های ناشناخته، با جلوگیری از هرگونه سو ء استفاده جنبی، بستری سالم و مطمئن برای راهیابی آنان به عرصه سینمای ایران فراهم سازد.
 

* * * تاریخچه:

در سال 1381 دو سایت « 30نما » (www.30nema.com)  و «فیلم و سینما» (www.filmocinema.com) هم به جرگه سایت های سینمایی ایران پیوستند. «فیلم و سینما» را منتقد باسابقه و شناخته شده دهه هفتاد سینمای ایران یعنی کامبیز کاهه اداره می کرد و «30نما» را دامون مقصودی. هر دو سایت خوب آغاز کردند و «فیلم و سینما» حتی پابه پای «ایران اکتور» آمد. این سایت برای اولین بار در ایران ششمین جشن خانه سینما را پوشش آنلاین داد. اما به یک سال نکشید که به دلایل شخصی و عدم پشتوانه مالی از دنیای اینترنت برای همیشه محو شد. سایت «30نما» تا پایان جشنواره بیست و سوم فیلم فجر فعال بود اما بعد از آن به خواب سه ساله رفت و با جشنواره بیست و ششم و با سردبیری خسرو نقیبی بار دیگر و اما این بار به شکلی جسته  گریخته به روزرسانی اش از سر گرفته شد.
اوائل سال 1382، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، سایت خود را با نام «سوره سینما» (www.sourehcinema.com) افتتاح کرد که هدفش راه اندازی بانک اطلاعات سینمای ایران به صورت داینامیک بود. همان کاری که گردانندگان «ایران اکتور» از سال 1383 و با راه اندازی سایت «ایران اکت» در پیش گرفتند. هر قدر که «سوره سینما» در قالب شبیه Imdb بود، «ایران اکت» قالب بخش سینمایی سایت yahoo را برای خود برگزید. همچنان پس از سال ها همچنان این سه سایت (ایران اکتور، سوره سینما و ایران اکت) بزرگ ترین بانک اطلاعاتی سینمایی ایران هستند ؛ با این تفاسیر که «ایران اکتور» و «ایران اکت» از بهمن 1385 به روزرسانی شان متوقف شده است.
اول اردیبهشت سال 1383 سایت سینمایی «فکسون» (www.fexon.com) که  نام آن به زعم موسسان آن هیچ معنا و مفهوم خاصی ندارد و فقط به خاطر کوتاهی ، خوش آهنگی و به یاد ماندنی بودنش برگزیده شده ، فعالیت خود را آغاز کرد. «فکسون» به هیچ موسسه یا سازمان داخلی یا خارجی وابسته نیست و توسط گروهی از دوستان آنلاین اداره می شود و تنها در دنیای مجازی اینترنت دارای موجودیت است.
مرداد ماه 1384 سایت «موزه سینما» (www.cinemamuseum.com) راه اندازی شد و به مدت یک سال فعال بود. اما پس از آن و به دلیل مشکلات پیش آمده به روزرسانی اش متوقف شد تا این که بار دیگر از تابستان 1387 فعالیتش از سر گرفته شد.
 
در سال 1384 همزمان با روز ملی سینما – 21 شهریور -  سایت «سینمای ما» (www.cinemaema.com) راه اندازی شد. این سایت آرام آرام و با سردبیری امیر قادری و نیما حسنی نسب و به پشتوانه سابقه مطبوعاتی این دو نفر موفق شد در بین سایت های سینمایی جای خود را باز کند.
 
اول خرداد سال 1386 سایت اختصاصی «بهرام رادان» تحت دامنه (www.bahramradan.com) راه اندازی شد. این سایت که گرافیک بسیار زیبایی دارد تا به امروز یکی از بهترین سایت های طراحی شده برای هنرمندان سینمای ایران است. نقطه مقابل این سایت، سایت ماهایا پطروسیان (www.mahayapetrossian.com) است که از زمان راه اندازی (مرداد سال 1382) تا به حال هیچ کوششی برای جلب مخاطب نه در ارائه مطالب و نه در طراحی نشده است.
 
اواخر خرداد ماه 86 اولین پایگاه اطلاع رسانی سینمای ایران با عنوان «راه فیروزه» (www.ircn.ir) توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی راه اندازی شد که متاسفانه این پایگاه همچنان با مشکلات عدیده ای برای load  شدن و بارگذاری روبه روست.
 
سایت «سیما فیلم» نیز روز 31 اردیبهشت سال 1386 تحت آدرس (www.simafilmnews.ir) راه اندازی شد.
 
مرداد سال 1387 پایگاه اطلاع رسانی فیلم کوتاه با نام «سینما فردا» (www.cinemafarda.com) به کوشش مرکز نمایش فیلم کوتاه معاونت سینمایی حوزه هنری و با مدیریت محمدعلی حجازی راه‌اندازی شد. این سایت که از گرافیک بسیار زیبایی برخوردار است، در این مدت کوتاه تبدیل به یکی از پربیننده سایت های فیلم کوتاه شده است.
 
«آدم برفی ها» (www.adambarfiha.com) جدیدترین سایت سینما و ادبیات است که تحت عنوان یک نشریه الکترونیکی مهرماه 1387 فعالیت خود را تحت یک دامنه مستقل آغاز کرد. رضا کاظمی و بابک حسین دوست مدیران آدم برفی ها هستند.
 
در میان پایگاه های دولتی، سایت «بنیاد سینمایی فارابی» (www.fcf.ir) کامل ترین است و سایت اختصاصی جشنواره فیلم فجر (www.fajrfestival.ir) هم همزمان با برگزاری جشنواره ، به یکی از پربیننده ترین سایت های سینمایی دولتی تبدیل می شود.
 
 
* * * نگاهی به پنج سایت فعال و برتر سینمایی ایران
 


*** سینمای ماwww.cinemaema.com

سایت «سینمای ما» که شهریور امسال وارد پنجمین سال فعالیت خود می شود و یکی از سایت های گروه «سایت های ما» است زیر نظر امیر قادری و نیما حسنی نسب دو تن از نویسندگان و منتقدان جوان سینمای ایران اداره می شود. مهدی عزیزی نیز، طراح و مدیر هنری سایت است.
یکی از ویژگی های سینمای ما به روز بودن آن است. اخبار مهم و جنجالی (که هر از گاهی تمرکز بیش از حد با نگاهی نامعتدل روی یک خبر «سینمای ما» را تبدیل به یک سایت زرد می کند)، آلبوم عکس ها و بانک تیزر بخش اعظم سایت را تشکیل می دهند و از نقاط قوت آن هستند. جدیدا بخش سینمای جهان هم به دیگر بخش های سایت اضافه شده که وحید قادری مدیریت این بخش را بر عهده دارد.
هر یک از نویسندگان سایت یک وبلاگ شخصی دارند که هر از گاهی آن را به روز می کنند.
پرونده های ویژه جشنواره فیلم فجر سایت « سینمای ما » همیشه جذاب و خواندنی بوده است.
« سینمای ما »  فاقد بانک اطلاعاتی فیلم ، هنرمندان و مقالات است و این بزرگترین ضعف یکی از بهترین سایت های سینمایی ایرانی محسوب می شود.
بخش سینمای جهان مدتی است که دیگر به روز نمی شود و امیر قادری چند ماهی می شود که دیگر با این سایت همکاری نمی کند.


 
*** سی نتwww.cinetmag.com

اواخر اردیبهشت سال 1382 هنگام برگزاری دومین جشنواره فیلم کوتاه موج در کیش گروهی از وبلاگ نویسان سینمایی تصمیم می گیرند تا یک مجله اینترنتی راه اندازی کنند. این شش نفر عبارت بودند از : مریم سپاسی (سردبیر)، احمد شاهوند (طراح و دبیر سینمای ایران)، مینا کشاورز، زهرا بذرپیشه، روزبه شهنواز و سیدجواد صفوی که بعدها به گروه پیوست.
« سایت سی نت » ابتدا به شکل مجموعه ای از وبلاگ ها فعالیت خود را آغاز کرد و پیوسته و منظم هشت شماره از آن منتشر شد. آن زمان بیشترین حجم نوشته ها را به سینمای جهان اختصاص داد. اواسط مرداد، دامنه اختصاصی سایت خریداری و « سایت سی نت »  متولد شد. بعدها مریم سپاسی از سردبیری سایت انصراف داد و احمد شاهوند علاوه بر طراحی و برنامه نویسی  ، سردبیری سایت را هم بر عهده گرفت. « سایت سی نت »  در جشنواره بیست و دوم فیلم فجر یکی از معدود سایت های فعال و پربیننده بود.
 این سایت  علاوه بر پوشش مهم ترین اخبار سینمایی روز ، بخش مقاله ها، گالری عکس ، بانک فیلم های دهه هشتاد، بانک هنرمندان مطرح دهه هشتاد، گزارش هفتگی فروش فیلم های روی پرده (که این امر از سال 1384 تا به امروز به طور منظم ارائه شده است) را به طور منظم به روز می کند.
نزدیک به 3 سال است که هر یک از نویسندگان سایت وبلاگ شخصی خود را آپدیت می کنند.
بیش از 90 نویسنده حداقل برای یک بار نوشته شان در « سایت سی نت »  منتشر شده است.
این سایت از سال 1382 به بعد، پرونده های خواندنی و جذابی از برگزاری دوره های جشنواره فیلم فجر داشته است.
طراحی سایت که از ابتدا با نگاهی به طراحی سایت مایکروسافت (www.msn.com) شکل گرفته بود، ساده و شکیل است و همه چیز در صفحه اول سایت قابل دسترسی است.
یکی از ویژگی های سایت که در دیگر سایت های سینمایی دیده نشده، لینک های مرتبطی است که زیر هر یک از عکس های گالری قرار دارد. به طوری که راهنمای بسیار خوبی است برای کاربر تا بتواند شخصیت ها، مناسبت ها، فیلم مرتبط و حتی عکاس عکس مورد نظر را ردیابی کند و به صفحات آنها دست یابد.
حتی در صفحات گوناگون تمام اتفاقات مرتبط قابل ردیابی است. بزودی « سایت سی نت »  هم تبدیل به بانک اطلاعاتی سینمای ایران در دهه هشتاد خواهد شد.


 
*** سوره سینماwww.sourehcinema.com

اوایل سال 1382 ، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی سایت سوره سینما را با هدف ایجاد بانک اطلاعات جامع و کامل سینمای ایران و با نیم نگاهی هم به لحاظ ظاهر و هم به لحاظ محتوای به سایت www.imdb.com (بزرگترین بانک اطلاعاتی سینمای جهان) راه اندازی کرد. تا آن زمان « ایران اکتور » تنها بانک اطلاعات سینمای ایران بود.« سوره سینما » تا به امروز با این که اطلاعات به روزش ، کامل نیست اما می توان از آن به عنوان یک مرجع قابل اطمینان به عنوان یک بانک اطلاعاتی قوی نام برد. یکی از بزرگترین ضعف های سایت ، مارک بزرگی از نام سایت است که روی همه عکس های نچندان باکیفیت گالری سایت حک شده است. اطلاعات آماری فیلم های روی پرده نزدیک به یک سال است که به روز رسانی نشده است. تمرکز سایت بیشتر روی تولیدات حوزه هنری است.


 
*** 30نماwww.30nema.com

« سایت  30نما » که از زمان تاسیس آن نزدیک به هفت سال می گذرد با وقفه ای سه ساله در به روزرسانی از بهمن سال 1386 بار دیگر فعالیت خود را به سردبیری خسرو نقیبی از سر گرفت. اما آپدیت گاه و بیگاه این سایت، مانع شد تا بتوان به عنوان یک مرجع به روز به آن مراجعه کرد. شاید تنها ویژگی سایت آلبوم عکس نسبتا پر و پیمان آن باشد تا همچنان بیشترین بازدیدکننده را در این بخش داشته باشد.
طراحی سایت قابل قبول است. آرشیو فیلم ها محدود به سال هایی است که سایت به روز می شد. از شهریور 1388 سایت با سردبیری علی نعیمی بار دیگر فعالیت جدی و مستمر خود را آغاز کرده است.


 
*** پایگاه خبری فیلم کوتاهwww.shortfilmnews.com

« پایگاه خبری فیلم کوتاه » که به مدیریت مرجان ریاحی اوایل سال 1383 راه اندازی شد ، بهترین مرجع خبری است برای علاقه مندان و پیگیری کنندگان اخبار مربوط به فیلم کوتاه. ضمنا نشانی تمامی جشنواره های خارجی در سایت موجود است. این پایگاه بخش انگلیسی هم دارد که بیشتر سایت های سینمایی موفق فاقد این بخش هستند. بخش انگلیسی برای مخاطبان غیرایرانی می تواند بسیار مفید باشد. این بخش بهترین پل ارتباطی دو طرفه است برای فیلم کوتاه سازان ایرانی با سینمای روز دنیا.
متاسفانه بانک اطلاعاتی بسیار بسیار کوچک فیلم کوتاه بزرگترین ضعف این پایگاه است.
 
نکته: سایت های ایران اکتور (www.iranactor.com) و ایران اکت (www.iranact.com (با این که بیش از دو سال است که به روز نمی شوند اما آرشیو نسبتا کاملشان از فیلم ها، هنرمندان، جشنواره های بعد از انقلاب و جدول فروش فیلم ها همچنان خیل بیشماری از کاربران را به سمت خود می کشانند.
 
 
* * *فهرست سایت های فعال سینمایی ایرانی بر اساس حروف الفبا
 
نشانی سایت    توضیح سایت    نام فارسی    
www.adambarfiha.com
نشریه فرهنگی آدم برفی ها    آدم برفی ها
1

www.shortfilm-ir.com
سایـت اختصاصی انجمن سینمای جوان ایران    انجمن سینمای جوان
2

irandocfilm.org
انجمن مستندسازان سینمای ایران    انجمن مستندسازان سینمای ایران
3

www.irasun.com
سایت خبری صنعت سینما    ایراسان
4

www.iranactor.com
اولین بانک اطلاعاتی سینمایی ایران    ایران اکتور
5

www.iranbazigar.com
بانک جامع بازیگران ایران    ایران بازیگر
6

www.bonniefilmdaily.com
سایت روزنامه سینمایی بانی فیلم    بانی فیلم
7

www.idba.ir
بانک جامع پویا نمایی ایران    بانک جامع پویا نمایی ایران
8

www.fcf.ir
سایت اختصاصی بنیاد سینمایی فارابی    بنیاد سینمایی فارابی
9

www.bahramradan.com
سایت شخصی بهرام رادان    بهرام رادان
10

www.behnazjafari.com
سایت شخصی بهناز جعفری    بهناز جعفری
11

www.fajrfestival.ir
سایت تخصصی جشنواره فیلم فجر    جشنواره فیلم فجر
12

www.khanehcinema.ir
سایت اختصاصی خانه سینما    خانه سنما
13

www.khane.org
خانه سینماگران جوان    خانه سینماگران جوان
14

www.shortfilmnews.com
نخستین پایگاه خبری سینمای مستند و فیلم کوتاه ایران    خبر فیلم کوتاه
15

www.Daryaye-noor.com
پایگاه خبری سینمای ایران    دریای نور
16

www.ircn.ir
پایگاه اطلاع رسانی سینمای ایران    راه فیروزه
17

cinema.gov.ir
روابط عمومی معاونت سینمایی     روابط عمومی معاونت سینمایی
18

www.sourehcinema.com
بانک جامع اطلاعات سینمای ایران    سوره سینما
19

www.cinema-theatre.com
پایگاه اطلاع رسانی سینما و تئاتر ایران    سینما - تئاتر
20

www.asre-jadid.net
سایت اختصاصی سینما عصر جدید    سینما عصر جدید
21

www.cinemafarhang.com
سایت اختصاصی سینما فرهنگ    سینما فرهنگ
22

www.cinemagaran.com
هفته نامه الکترونیکی سینمای ایران و جهان    سینماگران
23

www.cinemaema.com
پایگاه تحلیلی - خبری سینمای ایران    سینمای ما
24

www.cinetmag.com
اولین مجله سینمایی ایران    سی نت
25

www.Cinegah.com
وب سایت سینمایی سی نگاه    سی نگاه
26

www.SimaFilmNews.ir
مرکز سیما فیلم    سیمافیلم
27

www.30nemairan.com
سینمای ایران    سینما ایران
28

www.cinemafarda.com
پایگاه اطلاع رسانی فیلم کوتاه    سینما فردا
29

www.cinemavaadabiat.com
سایت تخصصی مجله « سینما و ادبیات »    سینما و ادبیات
30

www.cinemairan.com
سینمای ایران    سینمای ایران
31

www.cinemapooya.com
سایت اختصاصی ماهنامه « سینمای پویا »    سینمای پویا
32

www.farsimovies.com
سینمای ایران و مسابقه ای با ده ها جایزه!    فیلم فارسی
33

www.filmiranco.ir
سایت اختصاصی موسسه فرهنگی و سینمایی فیلمیران     فیلمیران
34

www.fexon.com
The Online Movie DataBase    فکسون
35

www.photobazigar.com
اولین پایگاه جستجوی بازیگران    فوتو بازیگر
36

www.filmnegar.ir
اولین ماهنامه تخصصی فیلمنامه نویسی ایران    فیلم نگار
37

www.FilmNews.ir
خبرگزاری اختصاصی سینمای ایران    فیلم نیوز
38

www.mahayapetrossian.com
سایت شخصی ماهایا پطروسیان    ماهایا پطروسیان
39

www.mrgolzar.ir
سایت شخصی محمدرضا گلزار    محمدرضا گلزار
40

www.Makhmalbaf.com
خانه فیلم مخملباف    مخملباف
41

www.irannamayesh.com
سایت مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی    مرکز هنرهای نمایشی
42

www.defc.ir
مرکز گسترس سینمای مستند و تجربی    مرکز گسترس سینمای مستند و تجربی
43

www.massoudmehrabi.com
سایت شخصی مسعود مهرابی - مدیر مسئول ماهنامه فیلم    مسعود مهرابی
44

www.mehranmodiri.com
سایت اختصاصی مهران مدیری    مهران مدیری
45

www.cinemamuseum.ir
سایت موزه سینما    موزه سینما
46

www.rasaneha.com
سایت اختصاصی موسسه رسانه های تصویری    موسسه رسانه های تصویری
47

www.nafiseh.ir
سایت شخصی نفیسه روشن    نفیسه روشن
48

www.nikikarimi.ir
سایت اختصاصی نیکی کریمی    نیکی کریمی
49

www.HedayatFilm.net
سایت اختصاصی هدایت فیلم    هدایت فیلم
50

www.Honarmandan.org
پایگاه خبری تحلیلی هنرمندان    هنرمندان
51

www.Honarpisheh.com
بازیگران سینمای ایران و جهان    هنرپیشه
52

www.hilaj.com
سایت اختصاصی شرکت فیلم‌سازی و پژوهش‌های سینمایی هیلاج    هیلاج
53

www.persiafilm.com
دائره المعارف الکترونیکی سینمای ایران    پرشیا فیلم
54

www.Derakhshandeh.net
سایت اختصاصی پوران درخشنده    پوران درخشنده
55

www.pejmanbazeghi.com
سایت اختصاصی پژمان بازغی    پژمان بازغی
56

www.peykemostanad.com
سایت تخصصی سینمای مستند ایران    پیک مستند ایران
57

www.gishe.com
برنامه‌ی سینماها و تئاترهای ایران    گیشه
58

www.30nema.com
مجله خبری - تحلیلی سینمای ایران    30 نما

نظرات کاربران (۳)

شما هم نظر دهيد comment
  • سلام خبری از اسم سایت سینمافا نیست در سایت سی نت مگ اون سایت رو نوشته خبرهاتون رو درست و اصلاح کنید مرس

    بی (۱۸ فروردين ۱۳۸۹، ساعت ۱۹:۳۳)
  • لطفا این جوابیه مسیحیان ایران ( فایل صدا) را برای آقای طالب زاده در خصوص فیلمش که در مورد مسیح ساخته است ارسال فرمائید . با توجه به رویدادهای اخیر در مورد فیلمش در لبنان بد نیست این را بشنود. با تشکر / وانیک http://www.fcnn.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2077:-q-q-&catid=113:2009-12-05-06-37-57&Itemid=489

    وانیک (۲۵ مرداد ۱۳۸۹، ساعت ۱۹:۳۲)
  • سایت عالیه.. من هم این سایتو تو وب سایتم قرار دادم با تشکر از شما سایت بازیگری(هنر عصر نوین) www.honarasrenoven.blogfa.com

    سیدجواد (۹ شهريور ۱۳۸۹، ساعت ۲۳:۰۵)
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.