۱۶ آذر ۱۳۸۹

نمایش چهره حضرت عباس در روز رستاخیز

گزارشی از روند تولید عظیم‌ترین پروژه عاشورایی

۳۰نما ـ در حالی که اعتراض تعدادی از مراجع تقلید باعث ایجاد تغییر رویه در نمایش دادن تصویر حضرت ابوالفضل (ع)در سریال مختارنامه ساخته داوود میر باقری شده است در جدیدترین خبری که از پروژه ی سینمایی احمد رضا درویش منتشر شده نشان می دهد در این فیلم چهره حضرت عباس ( ع)، حضرت علی اکبر(ع) و حضرت قاسم(ع) به طور کامل به تصویر کشیده شده و این سه بزرگوار از شخصیت های محوری قصه هستند.

محمدتاجیک : در حالی که اعتراض تعدادی از مراجع تقلید باعث ایجاد تغییر رویه در نمایش دادن تصویر حضرت ابوالفضل (ع)در سریال مختارنامه ساخته داوود میر باقری شده است  در جدیدترین خبری که از پروژه ی سینمایی احمد رضا درویش منتشر شده نشان می دهد در این فیلم چهره حضرت عباس ( ع)، حضرت علی اکبر(ع) و حضرت قاسم(ع) به طور کامل به تصویر کشیده شده و این سه بزرگوار از شخصیت های محوری قصه هستند.


این خبر را کوروش زارعی بازیگر فیلم روز رستاخیز در گفت وگویی با خبر گزاری سینمای ایران عنوان کرده است .

"روز رستاخیز" یکی از عظیم ترین پروژه های  تاریخ سینمای ایران است که پیش تولید آن چهار سال به طول انجامیده و فیلمبرداری آن نیز به مدت یک سال زمان برده است. این فیلم سینمایی به روایت کامل واقعه عاشورا می پردازد.


کوروش زارعی همچنین خبر داده که فیلمبرداری پروژه عظیم "روز رستاخیز" به کارگردانی احمدرضا درویش ، 25 روز دیگر به پایان می رسد.
،کوروش زارعی بازیگر نقش محمد بن اشعث در فیلم " روز رستاخیز" به سینمای ایران گفت: بازی من پس از 10 ماه کار مداوم در این فیلم به پایان رسید و فیلمبرداری کل پروژه نیز 25 روز دیگر به پایان می رسد.
وی درباره سند تاریخی شخصیت "محمد بن اشعث" گفت: زمانی که یزید حکومت کوفه را به عبیدالله بن زیاد محول می کند محمد بن اشعث به همراه شمر به عنوان مشاوران عبیدالله به کوفه می آیند و در نهایت در حادثه کربلا به عنوان ناظر بر کار عمربن سعد، کاروان کوفیان را همراهی می کنند.
وی افزود: در این فیلم چهره حضرت عباس ( ع)، حضرت علی اکبر(ع) و حضرت قاسم(ع) به طور کامل به تصویر کشیده شده و این سه بزرگوار از شخصیت های محوری قصه هستند.
به گزارش پارس توریسم ،وی تصریح کرد: فیلم به سبک تمام دیجیتال با نماهای عظیم و هالیوودی فیلمبرداری شده و ساختارش با مجموعه " مختارنامه " متفاوت است.


زارعی که از کارگردان های مطرح نمایش های مذهبی در ایران است و خود در این مجموعه نیز حضور داشته است با تحسین عملکرد میرباقری گفت: نگاه میرباقری بسیار شرقی و مردمی است و این سریال به لحاظ دکوپاژ ، کارگردانی و متن بسیار شاخص و ارزشمند است، چنانکه روز به روز بر تماشاگران آن افزوده می شود.
زارعی در ایام محرم "مسافران کوفه" را در برج آزادی به روی صحنه می برد.

 

/حقایقی درباره فیلم احمد رضا درویش از واقعه عاشورا /
 
 
از سویی دیگر در آستانه محرم هفته نامه مثلث گزارش مفصلی به قلم محمد تاجیک منتشر کرد. در گزارش هفته نامه مثلث نوشه شده که : پروژه روز رستاخیز که یکی از مهمترین پروژه های چند سال اخیر سینمای ایران است به قیام امام حسین می پردازند . داستان "روز رستاخیز" درباره واقعه عاشور است که با روایت داستان بکیر (فرزند حر ابن یزید ریاحی) به قیام امام حسین (ع) و متن حوادث واقعه عاشورا می‌پردازد. این فیلم مقطع زمانی مرگ معاویه تا قیام امام حسین (ع) و شهادت آن حضرت را دربرمی‌گیرد.
با توجه به اینکه "روز رستاخیز" از پروژه‌های عظیم سینمای ایران است حدود یک سال مراحل فنی آن به طول می‌انجامد به همین دلیل به جشنواره فیلم فجر سال 1389 نمی‌رسد.
آرش آصفی، حسن پورشیرازی، فرهاد قائمیان، پوریا پورسرخ، شقایق فراهانی، بابک حمیدیان، پرویز پورحسینی، سروش گودرزی، حمید جدیدی، علی جاویدفر، امیر مولوی، بهنام تشکری و کورش زارعی در این فیلم بازی می‌کنند.
احمدرضا درویش فیلمهای سینمایی "کیمیا"، "سرزمین خورشید"، "متولد ماه مهر"، "دوئل" و... را در کارنامه دارد، "روز رستاخیز" اولین تجربه این کارگردان در حوزه سینمای تاریخی است.

 
/حقایقی درباره احمدرضا درویش/


درویش فارغ التحصیل رشته گرافیک و معماری است. فعالیت هنری را از سال 61 با کارگردانی نمایش‌های تلویزیونی آغاز کرد و از اعضا هیئت مدیره موسسه "فرهنگ و تماشا" بوده است. درویش هفت فیلم در کارنامه فیلمسازی خود دارد که فیلمنامه آنها را هم خودش به نگارش درآورده است.
"آخرین پرواز" محصول سال 68 اولین تجربه فیلمسازی درویش است. فیلم با تکیه بر ماجراهای جاسوسی و گروگانگیری که در زمان جنگ باب بوده تلاش می کند مسئله خود را جهانی کند و با بسط دادن ماجرا به فرانسه و درگیری های طراحی شده، به نوعی جنگ ایران و عراق را از زاویه ای جدید به تصویر بکشد.
خود درویش در اظهار نظرهای خود درباره این فیلم گفته :این اولین فیلم مستقل من است و به عنوان یک سیاه مشق. ادعایی هم ندارم و چشم انتظار برخورد و راهنمایی دوستان و استادان هستم. جواد طوسی منتقد سینما در سال 69 در نقدی براین فیلم می نویسد :اما مهمترین نقطه ی قوت فیلم را باید در ریتم و ضرباهنگ متناسبش دانست. همین دقت در طول و زمان بندی نماها موجب شده که فیلم با وجود تمام اشکالاتش قابل تحمل و در جهت هدف فیلمساز تا حدی موفق باشد و زمینه های لازم برای تعقیب و پی گیری فیلم تا به انتها را دارا باشد.
"ابلیس" محصول سال 69 فیلمی است که نسبت مستقیم با فیلم قبلی درویش دارد. محوریت با یک کارمند فرودگاه است که عضو یک گروه جاسوسی است و سازمان به او بدگمان می شود. بحران روحی که سعید دچارش شده با انفجار هواپیما و تصور کشته شدن همسر و فرزندانش در هواپیما شدت می گیرد و ... بخش اعظم فیلم به سکانس های پرتعلیق خودکشی او از روی جرثقیل اختصاص یافته است. فیلم پس از درخشش خسرو شکیبایی در "هامون" توانست از حضور خاص این بازیگر مورد توجه قرار بگیرد.
"آذرخش" محصول سال 71 با قصه ای حول محور رفاقت های آغاز انقلاب است. داستان آشنای دو رفیق که یکی بر سر دوراهی انتخاب گرفتار شده و دیگری او را سوژه داستانش قرار می دهد.
"کیمیا" محصول سال 73 با قصه ای خاص و تأثیرگذار از تبعات جنگ ساخته شد. فیلمی که با شکل گرفتن هسته اولیه آن در زمان حمله به خرمشهر و آبادان، با بسط داستان به حال تلاش می کند فیلمی از جنس زمان خود شود. محور اصلی نوزادی است که هنگام به دنیا آمدن در زیر آتش و خمپاره، مادرش را از دست می دهد و پزشک او را نجات داده و فرزنده نداشته اش محسوب می کند.
جلیل اکبری صحت منتقد سینما درزمان اکران فیلم کیمیا درباره این فیلم درروزنامه ایران می نویسد :کیمیا محصول شرایطی است که خالق آن به گونه‌ای متفاوت توانسته است از آب و گل بیرون بکشد تا تصویری در امتداد ذهن مخاطب خویش بر پا کند، تصویری که در ابعاد فاجعه بزرگی به نام لگد مال شدن نسلها، هویتها، و آمال تعریف می‌شود و به آن شکل جامعه‌شناختی می‌دهد.
"سرزمین خورشید" محصول سال 75 باز هم موقعیتی از زمان جنگ ایران و عراق را نشانه می رود که به موتیف تکرارشونده فیلم های او منجر می شود. ماجرای حصر خرمشهر، اقداماتی که جهان آرا برای نجات بیماران با آمبولانس انجام می دهد و همراهی شش همسفر که از بد روزگار کنار هم قرار گرفته اند.
نغمه ثمینی درزمان اکران این فیلم دریادداشتی می نویسد :هیچ راه گریزی نیست؛ تا چراغهای سینما خاموش می‌شود، بی‌آنکه بخواهیم همان جمله‌ای رابه یاد می‌آوریم که در دوران جنشواره پانزدهم دهان به دهان می‌چرخید: «سرزمین خورشید چیزی نیست مگر دقایق ابتدایی کیمیا که یکی دو ساعتی کش آمده است»؛ اما این تنها یک یادآوری ساه است و نتیجه‌گیری نهایی بسته به دریافت ماست؛ می‌توانیم همانند یهای ساختاری و مضمونی دو فیلم یاد شده را بگذاریم به حساب اثر انگشت نامرئی کارگردان بر کنارة هر نما و یافتن سبکی مشخص در فیلمسازی؛ و یا با پافشاری بر خاطرات جشنواره، سرزمین خورشیدرا یکسره معلول کیمیا بدانیم؛ یک کیمیای 2! بهرحال در هر کدام از این دو جبهه که قرار بگیریم، نمی‌توانیم بر نکته‌ای چشم بپوشیم؛ اینکه احتمالاً انگیزة نهفته در پس شباهتهای دو فیلم یاد شده، چیزی نیست مگر آینده‌نگری و این تصور که تکرار ویژگیهای درخشان کیمیا می‌تواند سپر بلای سرزمین خورشید باشد و موفقیتش را تضمین کند.
"متولد ماه مهر" محصول سال 78 را می توان فیلمی دوگانه با طراحی موقعیتی خاص محسوب کرد. محور اصلی فیلم درگیری های سیاسی دانشجویان آن دوره با قوانینی است که دختران و پسران را از هم جدا می کند. در این میان با انتخاب مهتاب و دانیال به عنوان نمایندگان قشر مرفه-مذهبی و یک دانشجوی شهرستانی ساده، مناسبات هر یک را برجسته می کند.
"دوئل" محصول سال 82 بود. فیلمی که مقدمات، ساخت، نمایش و ... آن با بزرگنمایی به گونه ای طراحی شد تا بدل به فیلمی شود برای همه دوران دفاع مقدس. "دوئل" با انتخاب دو مقطع زمانی جنگ و حال در جنوب و بین قبایل محلی تلاش دارد از زاویه ای خاص و نسبتاً جدید به بازخوانی روایت های مستند از عملیات های خاص بپردازد و جزئیاتی از آنها را به مدد داستانپردازی و تخیل پررنگ کند که نیاز درام و سینماست.

 
/فیلمی که مردم را با اسلام آشنا می‌کند/‌

 
چندی پیش بود که امام جمعه شاهرود از پشت صحنه فیلم سینمایی «روز رستاخیز» بازدید کرده وبه اظهار نظر درباره این فیلم پرداخته بود . از نظرامام جمعه شاهرود : «روز رستاخیز» درویش فیلمی است که مردم را با اسلام آشنا می‌کند.حجت‌الاسلام محمود ترابی همچنین با قدردانی از تلاش‌های احمدرضا درویش و دست‌اندرکاران این فیلم سینمایی، تولید اینگونه فیلم‌ها با مضامین دینی و تاریخی را در شناخت مردم نسبت به تاریخ اسلام تأثیرگذار و ارزنده دانسته بود.

 
/میدان بصره ودروازه کوفه درشاهرود/


ضبط سکانس‌های مربوط به میدان بصره و دروازه کوفه در کاروانسرای میاندشت شاهرود که بزرگ‌ترین کاروانسرای کشور است، انجام شد.
/دکوپاژهای متفاوت میرباقری ودرویش از مکه /
اما برای لوکیشن مکه درروز رستاخیز مکانی در اطراف ساوه در نظر گرفته شد .مجید میر فخرایی مدیر هنری روز رستاخیز تیرماه امسال درباره این لوکیشن گفته بود :کار ساخت لوکیشن‌ مکه را نیز آغاز کرده‌ایم که برای ساخت این لوکیشن مکانی را در اطراف ساوه در نظر گرفته‌ایم که به لحاظ محیطی شبیه مکه قدیم باشد و با استفاده‌های از جلوه‌های کامپیوتری کار تکمیل خواهد شد.
وی در خصوص این که چرا از لوکیشن‌های سریال «مختارنامه» برای فیلمبرداری قسمت‌های مکه استفاده نمی‌شود عنوان کرده بود: به دلیل اینکه نوع دکوپاژ آقای درویش متفاوت است باید دکوری جدید از مکه ساخته شود که امیدوارم با توجه به نیروهایی که در اختیار ساخت این لوکیشن تا سه ماه آینده به پایان برسد.

 
/فیلمی برای تمام جوامع بشری/


احمدرضا درویش پیش از این در دیداری با آیت الله واعظ طبسی تولیت آستان قدس رضوی در صحبتهایی گفته بود : از شاخصه‌های پروژه این است که علیرغم این که از تولیدات کشورمان محسوب می‌شود، اما در واقع به جغرافیای تمامی کشورهای مسلمان تعلق دارد.
وی ادامه داده بود : عزم‌مان را برای تولید یک کار بزرگ و در شأن حضرت اباعبدالله(ع) آماده کرده‌ایم و امیدواریم تمامی جوامع بشری با دیدن این اثر به حقیقت حرکت آن حضرت پی‌ببرند.

 
/آغاز فیلمبرداری درروز اربعین/

 
چند روز پس از پایان تعطیلات نوروزامسال بود که خبر گزاری ها اعلام کردند فیلمبرداری پروژه سینمایی "روز رستاخیز" در بم ادامه دارد و به زودی گروه برای ادامه کار راهی کویر شهداد در کرمان می شوند.
فیلمبرداری فیلم روز رستاخیز درواقع از 16 بهمن ماه سال گذشته (اربعین حسینی )در بم اغاز شده بود.
برخی عوامل این پروژه عبارتند از حسین جعفریان مدیر فیلمبرداری، مجید میرفخرایی طراح صحنه و لباس، محسن موسوی طراح چهره‌پردازی، یدالله نجفی صدابردار و علی قائم مقامی مدیر تولید.
براساس اخباری که پیش از این منتشر شده ،بیش از 60 درصد از فیلمبرداری این فیلم در اطراف شهرستان بم و مابقی آن در شهداد، اصفهان، تهران، شاهرود و کشور سوریه ضبط شده ویامی‌شود. شهرهای مکه، کوفه، دمشق و بخشی از شهرهای مدینه، بصره و نیز دشت کربلا جغرافیای اصلی این فیلم را تشکیل می‌دهند.

 
/درباره روز رستاخیز/

 
«روز رستاخیز» یکی از پروژه‌های عظیم سینمایی است که روند تحقیقات و نگارش فیلمنامه آن از اواسط تولید «دوئل» در سال 81 آغاز شد.
احمدرضا درویش که با ساخت دوئل سازنده یکی از پرهزینه‌ترین فیلمهای تاریخ سینما با هزینه ای معادل 5میلیارد تومان بوده است ، پس از سه سال نگارش این فیلمنامه را به پایان رساند.
 در روند تولید این فیلم، از آنجایی که سازندگانش با پروژه سنگین و حساسی روبرو بودند، فاز تحقیقات گسترده‌ای فعال شد که جوانب تولید را از منظرهای مختلف مورد بررسی قرار داد.
روز رستاخیز به تهیه‌کنندگی نقی‌ علیقلی‌زاده و کارگردانی احمدرضا درویش اوایل فروردین ماه 86 پروانه ساخت گرفت و قرار بود پاییز همین سال وارد مرحله فیلمبرداری شود که این امر میسر نشد و پروانه ساخت آن از سوی اداره نظارت و ارزشیابی تمدید شد.

 
/!حضور بازیگران مطرح خارجی؟/

 
نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که از چند سال قبل حضور بازیگران مطرح عرب در این پروژه در دستور کار قرار گرفته بود و رایزنی‌هایی برای انتخاب بازیگر در دمشق و بیروت صورت گرفت و احمدرضا درویش به همراه عبدالله اسکندری (طراح چهره‌پردازی و مشاور کارگردان) به کشورهای مذکور سفر کرد.
در روند پیش تولید این فیلم شایعاتی مبنی بر حضور بازیگران خارجی چون عمر شریف و آنتونی هاپکینز منتشر شد و همچنین اخباری در این باب که سعید راد پس از حضور در دوئل مجددا در روز رستاخیز نیز با درویش همکاری می‌کند، که توسط سازندگان آن تکذیب شد.

 
/هشت هزار کیلومتر برای انتخاب لوکیشن/

 
برای انتخاب لوکیشن این فیلم سینمایی حدود 8 هزار کلیومتر پیموده شده است و چندین گروه برای جستجوی به مناطق مختلف کشور اعزام شده‌اند.نکته جالب اینجاست که بانک اطلاعاتی از لوکیشن‌های مختلف «روز رستاخیز» گردآوری و در دفتر مؤسسه فرهنگ تماشا ایجاد شده است.
برای انتخاب لوکیشن‌های فیلم، از مکان‌هایی در کاشان، نائین، یزد، کرمان و شهرهایی از استان فارس، چهارمحال بختیاری و بوشهر بازدید شده است و قرار بود از لوکیشن‌هایی از استان‌های خوزستان، گیلان و هرمزگان نیز بازدید شود.


 
/کاری بسیار حساس ومهم ومورد توجه جهانیان/

 
اما پیش از آنکه ساخت فیلم روز رستاخیز جدی شود عوامل این فیلم دیداری با نماینده ولی فقیه در خراسان و تولیت آستان قدس رضوی داشتند که دراین ملاقات آیت‌الله واعظ طبسی در جمع عوامل پروژه‌ی سینمایی «روز رستاخیز» احمدرضا درویش در سخنانی گفته بود: شخصیت جهانی امام حسین(ع) باید به جوامع بشری شناسانده شود. این فیلم از نظر بازتاب اجتماعی و تأثیرگذاری بر افکار عمومی دنیا می‌تواند بی‌نظیر باشد.
وی ادامه داده بود : پرداختن به شخصیت جهانی حضرت اباعبدالله(ع) می‌تواند این اثر را از همه سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی که در رابطه با پیامبران و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) ساخته شده است، متمایز کند.

 
/توجه به رضایت الهی و تسلیم بودن دربرابر او/

 
به گفته آیت‌الله واعظ طبسی : قیام اباعبدالله(ع) باید از دو جهت در این پروژه مورد توجه قرار گیرد، یکی نگاه جامع و همه‌جانبه به حرکت آن حضرت و فضایل اخلاقی و جهت‌گیری‌های قابل توجه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و دیگری توجه به رضایت الهی و تسلیم بودن در برابر اراده او و عدم ترس از دشمنان است.
در نهضت عاشورا تمامی این موارد با منطقی متقن، مستحکم و قابل دفاع صورت گرفته و هیچ حرکت احساسی و شعاری و بدون پشتوانه منطقی در آن دیده نمی‌شود.وی خطاب به حضار گفته بود : کاری که شما می‌خواهید بکنید، بسیار مهم، ظریف و لطیف و بسیار حساس و مورد توجه جهانیان است.
به گفته نماینده ولی فقیه در استان خراسان: تجسم معنویات و فضایل اخلاقی و خصوصیات نفسانی به‌خصوص در رابطه با اهل‌بیت(ع) کاری دشوار است و باید جوانب آن به دقت بررسی شود، زیرا گذشته از استحکام و اتقان منابع تاریخی، خصوصیات اخلاقی و هنری هر کدام از هنرپیشه‌ها، عوامل تولید نیز باید مدنظر قرار گیرد.

 
/نفی قدرت سلطه گری/

 
وی با تأکید بر این که حضرت امام حسین(ع) یک چهره جهانی هستند، اظهار داشته بود : اصلا بحث شیعه و سنی مطرح نیست، این اثر هنری باید بر روی تمامی انسان‌ها تأثیرگذار باشد و نشان دهد هیچ جریان فکری و سیاسی و هیچ قدرت سلطه‌گری نمی‌تواند در برابر قدرت اسلام مؤثر باشد.
/در گذشت یکی از اعضای گروه فیلمبرداری/
اما واقع تاسف برانگیزی که فیلم روز رستاخیز درزمان فیلمبرداری دچار آن شد این بود که یکی از اعضای گروه فیلمبرداری "روز رستاخیز " در یکی از صحنه‌های فیلم از کرین فیلمبرداری سقوط کرده و دچار مرگ مغزی می شود که به دلیل قطع نخاع و مرگ مغزی، به بیمارستان پاستور بم انتقال یافته ولی متاسفنه فوت می کند..
محمد خواص‌صاحبی اگرچه به بیمارستان پاستور بم انتقال داده می شود،اما در زمان ورود به بیمارستان دچار مرگ مغزی شده و به بخش آی‌سی‌یو انتقال داده می شود، اما به دلیل شدت جراحات و مشکلات فراوان فوت می کند..
وی در فیلم‌هایی چون "آواز گنجشک‌ها "، "سن‌پترزبورگ " در گروه فیلمبرداری همکاری کرده بود.

 
/عبدالله اسکندری : طراح چهره پردازی مشهور برای فیلم درویش/

 

 
اما طراح چهره‌پردازی پروژه تاریخی "روز رستاخیز" عبدالله اسکندری " است . فردی که سال‌ها تجربه در عرصه چهره‌پردازی سینما و تلویزیون داشته .
عبدالله اسکندری ک طراح گریم پروژه امام علی نیز بوده برای طراحی گریم پروژه "امام علی (ع)" درباره چهره، نوع آرایش و خصوصیات آدم‌های آن زمان تحقیقات وسیع انجام داده و بنا بر تحقیقاتی که انجام داده‌ چهره مردم زمان امام حسین (ع) بسیار نزدیک به چهره مردمان زمان امام علی (ع) است و در این حدفاصل شکل، تیپ و قیافه آدم‌ها زیاد دستخوش تغییر نشده است. و "روز رستاخیز" را درواقع و آن طور که خودش گفته تبلور سال‌ها تجربه اسکندری در پروژه‌های تاریخی است .
اسکندری چند سال پیش قرار بود در پروژه دیگری با موضوع قیام امام حسین (ع) با شهریار بحرانی همکاری داشته باشد که آن پروژه متوقف شد .

 

نظرات کاربران (۰)

شما هم نظر دهيد comment
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.