۰۶ اسفند ۱۳۸۶

همه‌ی اسکارهای هشتادم

و اسکار می‌رسد به... برادران کوئن

۳۰نما ـ در مراسم اسکار هشتادم، تندیس بهترین فیلم به «اینجا کشور پیرمردها نیست» به کارگردانی برادران کوئن رسید. هشتادمین دوره‌ی جوایز آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا، یک‌شنبه ۲۴ فوریه (صبح دوشنبه به وقت تهران) در سالن کداک هالیوود برگزار شد و «اینجا کشور پیرمردها نیست» با ۴ اسکار بیشترین جایزه‌ها را به خود اختصاص داد.

اسکار بهترین بازیگر مرد به دانیل دی‌لوییس برای بازی در فیلم «خون به پا خواهد شد» رسید و ماریون کوتیار بازیگر فرانسوی فیلم «زندگی صورتی» بهترین بازیگر زن اسکار هشتادم نام گرفت. کوتیار یک شب پیش از اسکار، جایزه‌ی سزار بهترین بازیگر زن را هم نصیب خود کرده بود.

اسکار بهترین بازیگران زن و مرد در نقش‌های مکمل به ترتیب به تیلدا سویینتن برای بازی در «مایکل کلیتون» و خاویر باردم برای بازی در «اینجا کشور پیرمردها نیست» تعلق گرفت.

اسکار افتخاری ۲۰۰۸ به رابرت بویل ۹۸ ساله به خاطر یک عمر فعالیت هنری در عرصه‌ی کارگردانی هنری اهدا شد.

مراسم اسکار هشتادم را جان استیوارت، کمدین «برنامه‌ی روزانه» (Daily Show)، اجرا کرد.

فهرست اسکارها به ترتیب اهدای جوایز

بهترین طراحی لباس
نامزدها:
«دور گیتی»
«تاوان»
«الیزابت: دوران طلایی»
«زندگی صورتی»
«سوینی تاد»
برنده: الگزاندر برن، «الیزابت: دوران طلایی»

بهترین فیلم انیمیشن
نامزدها:
«پرسپولیس»
«رتتویی»
«موج‌سواری»
برنده: «رتتویی» (براد برد)

بهترین چهره‌پردازی
نامزدها:
«زندگی صورتی»
«نوربیت»
«دزدان دریای کاراییب: ته دنیا»
برنده: دیدیه لاورن و جان آرچیبالد، «زندگی صورتی»

بهترین جلوه‌های تصویری
نامزدها:
«قطب‌نمای طلایی»
«دزدان دریای کاراییب: ته دنیا»
«ترانسفورمرها»
برنده: مایکل فینک، بیل وستن‌هافر، بن موریس و ترور وود، «قطب‌نمای طلایی»

طراحی صحنه و لباس
نامزدها:
«گانگستر آمریکایی»
«تاوان»
«قطب‌نمای طلایی»
«سویینی تاد»
«خون به پا خواهد شد»
برنده: دانته فرتی و فرانسسکا لو شیاوو، «سویینی تاد»

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد
نامزدها:
کیسی افلک، «ترور جسی جیمز به دست رابرت فورد بزدل»
خاویر باردم، «اینجا کشور پیرمردها نیست»
فیلیپ سیمور هافمن، «جنگ چارلی ویلسن»
هال هابروک، «به‌سوی وحش»
جرج کلونی، «مایکل کلیتون»
برنده: خاویر باردم، «اینجا کشور پیرمردها نیست»

بهترین فیلم کوتاه
نامزدها:
«در شب»
«تعویضی»
«موتزارت جیب‌برها»
«تانگوی آرژانتینی»
«زن تانتو»
برنده: «موتزارت جیب‌برها» (فلیپه پوله ویلار)

بهترین فیلم کوتاه انیمیشن
نامزدها:
«با والروها ملاقات کردم»
«مادام توتلی‌پوتلی»
«کبوترها هم به بهشت می‌روند»
«عشق من»
«پیتر و گرگ»
برنده: «پیتر و گرگ» (سوزی تمپلتون، هیو ولشمن)

بهترین بازیگر نقش مکمل زن
نامزدها:
کیت بلانشت، «آنجا نیستم»
روبی دی، «گانگستر آمریکایی»
ساوارس رانن، «تاوان»
ایمی رایان، «رفت عزیز، رفت»
تیلدا سویینتن، «مایکل کلیتون»
برنده: تیلدا سویینتن، «مایکل کلیتون»

بهترین فیلمنامه‌ی اقتباسی
نامزدها:
«تاوان»
«دور از او»
«ناقوس غواصی و پروانه»
«اینجا کشور پیرمردها نیست»
«خون به پا خواهد شد»
برنده: جوئل کوئن و ایتن کوئن، «اینجا کشور پیرمردها نیست»

بهترین صداگذاری
نامزدها:
«اولتیماتوم بورن»
«اینجا کشور پیرمردها نیست»
«رتتویی»
«خون به پا خواهد شد»
«ترانسفورمرها»
برنده: کارن بیکر و پر هالبرگ، «اولتیماتوم بورن»

بهترین صدابرداری
نامزدها:
«اولتیماتوم بورن»
«اینجا کشور پیرمردها نیست»
«رتتویی»
«فطار ۳:۱۰ به مقصد یوما»
«ترانسفورمرها»
برنده: اسکات میلان، دیوید پارکر و کرک فرانسیس، «اولتیماتوم بورن»

بهترین بازیگر زن
نامزدها:
کیت بلانشت، «الیزابت: دوران طلایی»
جولی کریستی، «دور از او»
ماریون کوتیار، «زندگی صورتی»
لورا لینی، «وحشی‌ها»
الن پیج، «جونو»
برنده: ماریون کوتیار، «زندگی صورتی»

بهترین تدوین
نامزدها:
«اولتیماتوم بورن»
«ناقوس غواصی و پروانه»
«به سوی وحش»
«اینجا کشور پیرمردها نیست»
«خون به پا خواهد شد»
برنده: کریستوفر روز «اولتیماتوم بورن»

اسکار افتخاری: رابرت بویل (یک عمر فعالیت هنری)

بهترین فیلم خارجی
نامزدها:
«بوفورد» (اسراییل)
«بدل‌ها» (اتریش)
«کاتین» (لهستان)
«مغول» (قزاقستان)
«۱۲» (روسیه)
برنده: «بدل‌ها» (اتریش)

بهترین آهنگ فیلم
نامزدها:
«یک‌بار»
«افسون‌شده»
«شتاب ماه اوت»
«افسون‌شده»
«افسون‌شده»
برنده: افتادن به‌آرامی، «یک‌بار»

بهترین فیلمبرداری
نامزدها:
«ترور جسی جیمز به دست رابرت فورد بزدل»
«تاوان»
«ناقوس غواصی و پروانه»
«اینجا کشور پیرمردها نیست»
«خون به پا خواهد شد»
برنده: رابرت آزولت، «خون به پا خواهد شد»

بهترین موسیقی فیلم
نامزدها:
«تاوان»
«بادبادک‌باز»
«مایکل کلیتون»
«رتتویی»
«قطار ۳:۱۰ به مقصد یوما»
برنده: داریو ماریانلی، «تاوان»

بهترین فیلم مستند کوتاه
نامزدها:
«آزاده»
«تاج»
«سلیم بابا»
«مادر ساری»
برنده: «آزاده» (سینتیا وید، ونسا رات)

بهترین فیلم مستند بلند
نامزدها:
«پایانی محتمل نیست»
«عملیات بازگشت»
«سیکو»
«تاکسی به مقصد تاریکی»
«جنگ/رقص»
برنده: «تاکسی به مقصد تاریکی» (الکس گیبنی، اوا اورنر)

بهترین فیلمنامه‌ی تالیفی
نامزدها:
«جونو»
«لارس و دختر واقعی»
«مایکل کلیتون»
«رتتویی»
«وحشی‌ها»
برنده: دیابلو کودی، «جونو»

بهترین بازیگر مرد
نامزدها:
جرج کلونی، «مایکل کلیتون»
دانیل دی‌لوییس، «خون به پا خواهد شد»
جانی دپ، «سویینی تاد»
تامی لی جونز، «در دره‌ی الا»
ویگو مورتنسن، «وعده‌های شرقی»
برنده: دانیل دی‌لوییس، «خون به پا خواهد شد»

بهترین کارگردانی
نامزدها:
جولیان اشنابل، «ناقوس غواصی و پروانه»
جیسن رایتمن، «جونو»
تونی گیلروی، «مایکل کلیتون»
برادران کوئن، «اینجا کشور پیرمردها نیست»
پال تامس اندرسن، «خون به پا خواهد شد»
برنده: جوئل کوئن و ایتن کوئن، «اینجا کشور پیرمردها نیست»

بهترین فیلم
نامزدها:
«تاوان»
«جونو»
«مایکل کلیتون»
«اینجا کشور پیرمردها نیست»
«خون به پا خواهد شد»
برنده: «اینجا کشور پیرمردها نیست» (برادران کوئن)

گالری:
برای دیدن عکس‌های اسکار هشتادم کلیک کنید.

نظرات کاربران (۲)

شما هم نظر دهيد comment
  • مطلب بسیار جالبی بود. اینکه اسم نامزدها را نیز آورده بودید بسیار خوب بود. متشکرم.

    شهاب (۱۵ اسفند ۱۳۸۶، ساعت ۱۹:۴۱)
  • mataleb kheili alli bod va ba vojody ke man pakhshe mostaghim didm ama az matalebe shoma lezat bordam.khaste nabashib merc

    نازگل (۲۹ اسفند ۱۳۸۶، ساعت ۰۵:۱۹)
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.