۳۰ دی ۱۳۸۹

چرا فیلم مونا زندی حقیقی سالها توقیف بود؟

تنها به دلیل نام فیلم ؛ عصر جمعه سالها توقیف بود

۳۰نما ـ علت اصلی ندادن مجوز این بوده که مسئولان وقت اداره نظارت و ارزشیابی نسبت به نام فیلم و اتفاقی که بر مبنای آن انتخاب شده مشکل داشته اند.

به گزارش 30نما؛ این فیلم بعد از حدود پنج سال توانست رنگ پرده را به خود ببیند و در چند سالن و سانس محدود روانه اکران شود. فیلم یکی از تحسین شده ترین و شجاعانه ترین فیلم های اجتماعی دهه هشتاد سینمای ایران به شمار می رود که با توجه به اقبالی که در جشنواه بیست و چهارم فجر به دست آورد پیش بینی می شد خیلی زود روانه اکران شود.

اما چرا این اتفاق پنج سال به تاخیر افتاد؟ شاید در نگاه اول هر کس که «عصر جمعه» را ببیند نسبت به موضوع حساسیت برانگیز آن به این نتیجه برسد که دلیل اصلی اکران نشدن آن مطرح کردن موضوع فرزند نامشروع و دیگر مسائل مطرح شده در فیلم است.

اما با اینکه در این مدت هیچ گاه صحبت رسمی ای از عدم اکران این فیلم به زبان نیامده ولی اخبار غیر رسمی و شنیده های ما خبر از این می دهد که در طول این سالها و به خصوص در زمان معاونت محمدرضا جعفری جلوه علت اصلی ندادن مجوز این بوده که مسئولان وقت اداره نظارت و ارزشیابی نسبت به نام فیلم و اتفاقی که بر مبنای آن انتخاب شده مشکل داشته اند.


به گزارش 30نما؛ اینکه اتفاق تلخ تجاوز به یک دختر روستایی در یک عصر جمعه و تلمیح این انتخاب در نام فیلم که پیوند در باورهای اعتقادی مردم ایران درباره غروب جمعه دارد؛ در طول این سالها مورد بحث و مقاومت مسئولان سینمایی برای اکران نشدن این فیلم بود. هر چند گاها وجود نگاه های سلیقه ای در اجرای قانون در بخش فرهنگی بیشتر تبدیل به یک رویه شده اما اکران این فیلم در دوره جدید معاونت سینمایی اتفاق خوبی است که فارق از نگاه های بدبینانه و سلیقه ای در اجرای قانون انجام می شود. اتفاقی که باید برای آن به معاونت سینمایی تبریک گفت هرچند شاید با برخی از نگاه های آن در حوزه سینما هم جهت نباشیم.

«عصر جمعه» اولین تجربه زندی حقیقی در مقام کارگردان است که سابقه دستیاری کارگردانان مطرحی همچون رخشان بنی اعتماد و کیانوش عیاری را در کارنامه دارد.

نظرات کاربران (۰)

شما هم نظر دهيد comment
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.