۳۰ دی ۱۳۸۹

تمام حواشی تئاتر هدا گابلر

توهم بوسیدن !

۳۰نما ـ در نهایت اینکه کسانی که تئاتر را دیده اند صحنه ای مبنی بر غیر اخلاقی بودن نمایش و آنچه که در عکس ها به عنوان "بوسیدن" بیان شده را تکذیب می کنند.

سارا شمیرانی:  ماجرا از جایی شروع می شود که خبرگزاری فارس در گزارشی توجه مسئولین را به این نمایش جلب کرد و مدعی شد که نمایش هداگابلر باعث ترویج اباحه‌گری، ابتذال و عادی‌سازی چندهمسری، اختلاط زن و مرد و استفاده از نمادهای یک فرقه انحرافی موسوم به «بردگی جنسی و فراماسونری» و دیگر اقدامات ضدارزشی شده است. بعد از چنین گزارشی تمامی دست اندرکاران نماش «هداگابلر» برای اخذ توضیح به دادستانی تهران احضار شده‌ و مورد بازجویی قرار می گیرند.

به گزارش سایت 30نما؛ اما جالب است بدانید پس از رسیدگی هایی که در مورد نمایش صورت گرفت وزیر ارشاد در حاشیه نشست هیات دولت در خصوص غیر اخلاقی بودن نمایش «هدا گابلر» گفت:«ما پیگیری کردیم. آن طور که گفتند نیست بلکه در این مسئله اغراق شده است.»

از طرفی رئیس شورای نظارت و ارزشیابی مسعود عابدین‌نژاد درباره نحوه لغو اجرای این اثر نمایشی گفته:«اگر قرار باشد اجرای یک نمایش لغو شود باید این اقدام از طریق معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت بگیرد و من نمی دانم چرا صحبتهای یک نفر باید این طور انعکاس پیدا کند و به کل تئاتر تعمیم پیدا کند.»

همین طور حسین مسافر آستانه مدیر اداره کل هنرهای نمایشی با تاکید بر اینکه نمایش «هدا گابلر» هیچ‌گونه مشکل قانونی نداشته است می‌گوید:«هنوز گزارش کاملی از اتفاقات قضایی مربوط به این نمایش در اختیار ندارم، اما از آنجا که گروه با مجوز ما کارش را اجرا کرده است، پیگیری برای احقاق حقوق این گروه از طرف ما انجام خواهد شد. در حال حاضر به دلیل انعکاس نامطلوبی که از این نمایش صورت گرفته، شورای نظارت و ارزشیابی به دلیل جلوگیری از تشویش اذهان عمومی، اجرای این نمایش را متوقف کرده است اما بررسی‌های کارشناسانه انجام خواهد شد، اگر اصلاحاتی لازم باشد،بر این نمایش اعمال می‌شود.»

لازم به ذکر است که ماجرا بعد از انتشار عکسهایی از این نمایش که گفته شده در مرحله تمرین گرفته شده و نه از نمایش بازبینی شده بوجود آمد و باعث شد تا چنین برداشت های غیر اخلاقی از این تئاتر شود و البته جو سازیهای بی مورد این خبرگزاری هم به این مسائل دامن زده است. خبرگزاری فارس در انتشار اخبار مربوط به نمایش «هداگابلر» تا جایی پیش رفت که صورت بازیگران را شطرنجی و با عوامل کار مثل یک مجرم برخورد کرد در صورتیکه تنها سوء تفاهمات باعث چنین برداشتهایی شده است. عوامل نمایش «هداگابلر» از کارگردان تا بازیگران آن اکثرا جوان هستند و الان در وضعیت بلاتکلیفی به سر می برند و منتظرند تا تصمیم گیری در مورد این نمایش صورت بگیرد.

توهم بوسیدن

در نهایت اینکه کسانی که تئاتر را دیده اند صحنه ای مبنی بر غیر اخلاقی بودن نمایش و آنچه که در عکس ها به عنوان "بوسیدن" بیان شده را تکذیب می کنند. در کنار این نباید فراموش کنیم که هر نمایشی از مرحله ایده تا اجرا بارها و بارها مورد بازبینی و نظارت شورا قرار می گیرد و چنین رفتارهای غیر حرفه ای ای نه تنها منجر به زیر سوال بردن کار مسئولان این نهادها که به صورت مستقیم زیر نظر وزارت ارشاد هستند می شود که حتی با توصیفاتی که این دوستان داشته اند باعث زیر سوال رفتن فعالیت های دولت در حوزه فرهنگ می گردد. فعالیت هایی که در دولت دهم و با حضور دکتر حسینی در راس وزارت ارشاد سمت و سویی به خود گرفته تا قدمی در راه احقاق حقوق حقه هنرمندان برداشته شود.

به گزارش 30نما؛ توهماتی نظیر این ماجرا برخلاف چیزی است که این دوستان داعیه آن را دارند و مدام آن را در بوق و کرنا می کنند. این یعنی چوب لای چرخ دولت گذاشتن. دولتی که مهمترین شعارش در حوزه فرهنگ بوده و می خواهد در این زمینه قدمی برداشته باشد.

لازم است با پیگیری های جدی پیرامون این مسئله و تاکید بر لزوم داشتن اخلاق رسانه ای ، مسئولان قوه قضاییه و وزارت ارشاد از تکرار چنین اشتباهی جلوگیری کنند تا دیگر شاهد بداخلاقی های رسانه ای در این سطح نباشیم. اشتباهی که شاید منجر به از دست دادن هنرمندان خلاق و خوش ذوق ایرانی شود و زمینه مهاجرت آن ها به خارج از کشور را بیش از پیش فراهم کند. بیایید کمی با خودمان روراست باشیم.

کجایند هنرمندانی که تا دیروز اینگونه تخریبشان می کردیم؟ آیا شما می خواهید این سیاست را پیش بگیرید که نخبگان را از خود برانیم و نفری به جبهه دشمن اضافه کنیم؟ آیا این آب در آسیاب دشمن ریختن نیست که دوستان را به حدی از انفجار برسانیم که عطای رفاقت را به لقایش بدهند و برای فعالیت در حوزه کاریشان دست به دامن بیگانگانی بشوند که هیچ چیز جز نابود کردن فرهنگ این مرز و بوم را در سر ندارند. برادران و خواهران محترم، آقایانی که داعیه خدمتگذاری دارید لطفا این جور دغدغه هایتان را بگذارید برای خودتان و اگر این قدر مریض هستید که با دیدن چنین صحنه هایی به مشکل می افتید خودتان را به یک دکتر نشان بدهید چون شرط سلامت شما از همین الان زیر سوال رفته!

نظرات کاربران (۰)

شما هم نظر دهيد comment
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.