۳۰ دی ۱۳۸۹

گفت و گو با علیرضا محمودی ایرانمهر ؛ نویسنده

حتی مردها هم می توانند داستان زنانه بنویسند

۳۰نما ـ علیرضا محمودی ایرانمهر نویسنده گزیده کاری است و تا حالا در کارهایش موفق بوده. چه در حوزه تصویر و چه در حوزه چاپ و نشر. او در گفت و گویی اختصاصی با 30نما از فعالیت های اخیرش می گوید.

 

 سارا شمیرانی: فیلم سینمایی «دل خون» داستان جدیدی داشت. جدای از اینکه بخواهیم بازی بازیگران و یا کارگردانی فیلم را بسنجیم، فیلمنامه طوی بود که خیلی ها را به فکر فرو می برد. اینکه قلب کسی که محکوم به قصاص نفس و اعدام است، اهدا شود به یک بیمار نیازمند، قصه تازه ای است. داستان «دل خون» چنین داستانی داشت که علیرضا محمودی ایران مهر آن را نوشته بود و محمد رضا رحمانی کارگردانی آن را بر عهده داشت. او نویسنده گزیده کاری است و تا حالا در کارهایش موفق بوده. چه در حوزه تصویر و چه در حوزه چاپ و نشر. علیرضا محمودی ایران مهر در گفت و گویی اختصاصی با 30نما از فعالیت های اخیرش می گوید.

به گزارش سایت 30نما؛ او در مورد کارهای جدیدی که در دست دارد می گوید:«این روزها مشغول آماده کردن یک مجموعه داستان کوتاه برای نشر چشمه هستم که احتمالا تا اسفند به طور کامل این مجموعه را تحویل می دهم تا برای سال آینده آماده شود. این کتاب شامل داستانهای کوتاهی است که بعضی از داستانها گاهی یک پاراگراف هستند. در واقع در این کتاب شما با جرقه های ناگهانی روبرو هستید و برخلاف داستانهای کوتاه مرسوم که برشی از زندگی است این داستانها بیشتر به سبک پالپ فیکشن نوشته شده است.»

او هم چنین در مورد فضای داستانی کتاب جدیدش می گوید:«داستانها همگی در یک فضای زنانه اتفاق می افتد. در واقع یا یک راوی زنانه وجود دارد یا اینکه فضاها کاملا زنانه هستند و همین می تواند کتاب را چالش بر انگیز کند.»

ایرانمهر در پاسخ به اینکه برخی منتقدان معتقدند که یک مرد نمی تواند راوی داستهای زنانه باشد می گوید:«این حرف را اصلا قبول ندارم و پیشنهاد می کنم کسانی که به زبان انگلیسی مسلط هستند حتما پلس جیمز جویس را بخوانند تا متوجه شوند چقدر یک مرد عمیق و خوب توانسته فضاهای زنانه را توصیف کند. همینطور خیلی از زنان هستند که رمان های بسیار خوبی نوشتند در حالی که شخصیت اول داستان یک مرد است.»

علیرضا محمودی ایرانمهر در مورد اسم کتاب جدیدش گفت:«هنوز اسم مشخصی برای کتاب انتخاب نکردم اما احتمالا اسم یکی از داستانها خواهد بود به شرطی که با ممیزی روبه رو نشود و داستان در کتاب وجود داشته باشد. او گفت فعلا "مهمانی شبانه" یا "آواز دلفین های وان حمام " از داستانهایی است که برای عنوان کتابش انتخاب کرده.»

او همچنین درمورد الهام گرفتن ازمحیط اطراف برای نوشتن داستانهایش گفت:«نمی توانم بگویم داستانهایی که نوشتم تخیل محض است. در واقع هر نویسنده ای که این را بگوید دروغ گفته. حتی داستانهای تخیلی هم جرقه هایی در واقعیت داشتند و قطعا محیط اطراف من در الهام گرفتن برای داستانها نقش مهمی داشته است.»

فعالیت های فیلم نامه نویسی

محمودی ایرانمهر درباره فعالیت های اخیرش گفت:«فیلمنامه جدیدم به نام "آزاد راه" در حال حاضر به کارگردانی عباس رافعی در حال ساخت است. این داستان هم مانند داستان "دلخون" و حتی بیشتر از آن تراژیک است. در واقع داستان شرح زندگی یک روحانی را به تصویر می کشد که در زندگی با کشش ها و تناقضات فراوانی رو به رو می شود و همین تناقض ها او را به مرز نابودی می کشاند.
 
در این فیلمنامه بحث های عمیق فلسفی و مسائلی مثل قضاوت و مسئولیت پذیری به چالش کشیده می شود. سریال با "من حرف بزن" به کارگردانی اصغر توسلی هم که از هفته آینده از شبکه 5 پخش می شود، یکی دیگر از کارهای من در زمینه فیلمنامه نویسی است. همینطور یک کار هم به نام "خانه زنان" نیز در مرحله پیش تولید است که همانطور که از اسم فیلم مشخص است باز دارای یک فضای زنانه است.»

به گزارش 30نما در حال حاضر ترجمه مجموعه داستان های علیرضا محمودی ایرانمهر در نشریات فرانسه و آمریکا در حال انتشار است. از داستانهای ترجمه شده او می توان به داستان "ابر صورتی" و"یک پیتزا چیست" اشاره کرد. همچنین "سونات زنانه" او در کتاب بهترین داستانهای جهان نیز چاپ شده است.

نظرات کاربران (۰)

شما هم نظر دهيد comment
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.