۰۱ بهمن ۱۳۸۹

باز هم یک تصمیم شخصی در مدیریت گذشته فرهنگی!

چرا « پابرهنه در بهشت » سالها اکران نشد؟

۳۰نما ـ توکلی:« آقای شاه حسینی مدیریت وقت فارابی با فیلم «پابرهنه در بهشت» مشکل داشت و گفت این فیلمساز اصلا نباید کار بکند.»


 «پرسه در مه» قرار است در اکران آینده سینماها روانه پرده اکران شود. فیلمی که فراتر از انتظار از بهرام توکلی ساخته شد و این کارگردان صاحب سبک و جوان سینمای ایران را چند پله به جلو برد.

توکلی در گفت و گو با 30نما درباره اکران نشدن فیلم «پابرهنه در بهشت»  صحبت جالبی را کرده است که ضمن آنکه نشان دهنده سلیقه ای رفتار کردن مدیران نسبت به آثار هنری؛ به نبود ضابطه خاص برای حفظ و مصونیت معنوی یک اثر هنری نیز اشاره دارد.

بهرام توکلی در این باره می گوید: آن موقع که من «پابرهنه در بهشت» را ساختم مدیریت فارابی برعهده‌ی آقای رضا داد بود. ایشان پیشنهادی به من دادند برای ساخت یک رمانی که امتیازش را خریداری کرده بودند. قصه‌ رمان مربوط به زندگی شهاب‌الدین سهروردی بود و بعد از عقد قرار داد بنا بر این شد که من فیلمنامه این‌کار را بنویسم.

نگارش این فیلمنامه تقریبا یک‌سال وقت من را گرفت. ما حصل آن فیلمنامه به دو ساعت پایانی زندگی سهروردی که شامل دادگاه و محاکمه و نهایتا اعدامش بود؛ می‌پرداخت. وقتی نگارش فیلمنامه تمام شد مدیریت فارابی عوض شد و مدیر جدید اصلا با فیلم «پابرهنه در بهشت» مشکل داشت و گفت این فیلمساز اصلا نباید کار بکند. با این‌که من یکسال از وقتم را سر پروژه سهروردی گذاشتم، به بایگانی سپرده شد.

بعد از آن هم یک زمانی برده شد تا من بتوانم فیلم‌نامه دیگری را آماده کنم و بتوانم تهیه‌کننده‌ دیگری را برای کار متقاعد کنم. ماحصل تمام این زمان‌ها حول و حوش دو سال و نیم زمان برد. در طول این مدت فیلم‌نامه‌هایی هم پیشنهاد می‌شد که چندان من را برای کار ترغیب نمی‌کرد. حقیقت‌اش من از اول با خودم قراری را گذاشتم که اصلا مهم نیست چقدر فاصله بین کارهایم بیافتد. مهم این است که در فاصله بین دو یا سه سال بتوانی کاری را انجام بدهی که واقعا دوستش داری.»

این اتفاق در حالی می افتد که فیلم یکی از فیلم های مطرح جشنواره بیست و پنجم فیلم فجر بود که توانست منهای تمامی جوایزی که دریافت کرد جایزه ویژه مصطفی عقاد را به خاطر نگاه مذهبی و اسلامی از آن خود کند.

به نظر می رسد مدیریت فعلی سینمای کشور کار بسیار سختی را برای ادامه مسیر و جبران اشتباهات مدیران گذشته در پیش رو دارد که در برخی موارد هم از آن سربلند بیرون آمده است.

نظرات کاربران (۱)

شما هم نظر دهيد comment
  • متاسفانه به دلیل مشکل داشتن یک مدیر که با اتومبیل قدیمی بالی 50 سال مشکل دارد و نگاه وشناخت هم ندارد یک زندگی در حال فرو پاشی ونابودیست

    سعید (۳ بهمن ۱۳۸۹، ساعت ۱۸:۲۲)
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.