۲۸ بهمن ۱۳۸۹

حاشیه نگاری اختتامیه بیست و نهم

برگزیدگان چه گفتند؟

۳۰نما ـ حاشیه نگاری و صحبت های برگزیدگان جشنواره هنگام دریافت جوایز خود.

با اهدای جوایز بخش دوم مراسم پایانی جشنواره، فیلم «جرم» ساخته مسعود کیمیایی بهترین فیلم جشنواره بیست و نهم شد.

به گزارش سایت 30نما و به نقل از ستاد خبری بیست و نهمین جشنواره بین المللی فیلم فجر،  بخش دوم مراسم با اجرای زنده علیرضا قربانی آغاز شد و سپس «ژیلا صادقی» نوشته ای دیگر درباره سینمای ایران خواند و گفت: پی به استعداد خودم بردم با راهنمایی درست وبه جای دهقان نسب عرصه اجرا رفتم و زانوی شاگردی زدم. من هم دوست داشتم بازیگری را تجربه کنم و افتخار دارم در این خانواده سینمایی حضور دارم.

دست تردیدی به استوانه سینمای ایران در آنسوی سرزمین ما نیست حامد بهداد. از دویدنش در نانت فرانسه تا برلین و نخل طلای کن و هرآنجا که پای نهاده چه در سینمای کوتاه و مستند و چه در سینمای بلند و قصه گو پس شکی نیست سیمرغ که از اینجا پر می کشند به هر آنجا که جای واقعی سینمای ماست پر می کشند. از یاد نبریم سرزمین مادری ایرانی مان را که به اتفاق جهان می توان گرفت . باشد آنچنان که نکوست هنرمندان این سرزمین سربلند سربلند باشند.


در این بخش رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس جمهور، جواد شمقدری معاونت سینمایی ، مسعود شاهی دبیر جشنواره بیست و نهم و هیات داوران، داود رشیدی ،مرتضی شایسته و شهرام اسدی جوایز بخش پایانی را اهدا می کنند.

مهدی هاشمی: سینما مال ماست بدون آنکه شقه شقه اش  کنیم


دیپلم افتخار به همراه خودرو پراید بهترین بازیگر مرد به علی مصفا برای فیلم آسمان محبوب اهداء شد.
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد به همراه خودرو سمند در جشنواره بیست و نهم فیلم فجر به مهدی هاشمی برای بازی در فیلم‌های  سینمایی «آقا یوسف و آلزایمر»اهداشد. هاشمی جایزه خود را از رحیم مشایی دریافت کرد.


مهدی هاشمی ضمن تشکراز هیات داوران و برگزارکنندگان جشنواره و دکتر رفیعی عزیز و معتمدی نیمی ازجایزه را به خانه سینما تقدیم می کنم که عضو آن هستم  و نیم دیگر را تقدیم به استاد کیانوش عیاری تقدیم می کنم که فیلم ایشان را نشان ندادند. دلیل حضور ما در اینجا این است که بگوییم سینما مال ماست. سینما مال همه ماست. بدون اینکه شقه شقه اش کنیم. سینما مال همه ماست.


دیپلم افتخار بهترین بازیگر زن  به همراه خودرو پراید در جشنواره بیست و نهم فیلم فجر به مهتاب کرامتی برای بازی در فیلم «آلزایمر» اهداء شد. مهتاب کرامتی جایزه خود را از جواد شمقدری معاونت سینمایی دریافت کرد.


سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن  به همراه یک دستگاه خودرو سمند در جشنواره بیست و نهم فیلم فجر به «ویشکا آسایش» برای بازی در فیلم سینمایی «ورود آقایان ممنوع» اهدا شد. آسایش جایزه خود را از مجید انتظامی دریافت کرد.
مهتاب کرامتی با عرض سلام و تشکر از هیات داوران گفت: ممنون از جناب آقای سعدی برای تهیه فیلم خوب  آلزایمر


ویشکا آسایش در ابتدا سلام و تشکر از هیات داوران گفت: من می خواهم تشکر به خصوص از دوستان و همکاران فیلم ورود آقایان ممنوع کنم.

از رامبد جوان و پیمان قاسم خانی برای فیلمنامه خوبش. از رضای عزیزم که اجازه داد به راحتی و بدون دغدغه کار کنم تشکر می کنم.


سیمرغ بلورین بهترین موسیقی به همراه یک دستگاه خودرو سمند در جشنواره بیست و نهم فیلم فجر به کارن همایونفر سازنده موسیقی فیلم سینمایی«جرم» اهدا شد. همایونفر جایزه خود را از مجید انتظامی دریافت کرد.


همایون فر با تشکر از هیات داوران گفت: بیست سال پیش با فیلم ردپای گرگ آقای کیمیایی به سینما هدایت شدم. دو سال بعد سلطان را و الان برای فیلم ایشان جایزه می گیرم که افتخار می کنم.

 


سیمرغ بلورین بهترین تدوین به همراه دستگاه خودرو سمند در جشنواره بیست و نهم فیلم فجر به واروژ کریم مسیحی برای تدوین فیلم سینمایی «ندارها» اهدا شد.کریم مسیحی جایزه خود را از علی معلم دریافت کرد.

 

محمود کلاری: امسال سال استاد کیمیایی است


سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری به همراه یک دستگاه خودرو سمند جشنواره بیست و نهم فیلم فجر به محمود کلاری برای فیلم سینمایی «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغرفرهادی اهدا شد. محمود کلاری جایزه خود را از مرتضی شایسته دریافت کرد.


کلاری با عرض سلام و تشکر از هیات داوران گفت: من قصد ندارم جایزه ام را تقدیم کنم به خصوص به همسرم. هرچه که دارم متعلق به اوست. خیلی شوکه شدم پس از نزدیک به سه دهه این اولین فیلمی است که از قواعد پیشین در کار فیلمبرداری با هدایت و راهنمایی اصغر فرهادی فاصله بگیرم و به سمت فیلمبرداری برویم که دیده نشود.

از این که این تلاش از سوی هیات داوران دیده شده است خوشحالم. امشب شب استاد مسعود کیمیایی است و من دلم نمی آید دوست بزرگوارم تورج منصوری یاد نکنم. آنچه که آموختم در قدم های آغازین با راهنمایی های او بود. امیدوارم سینما بالنده تر بشود. از محمود سماک باشی تشکر می کنم که صدای دوربین را به حدی پایین آورد که شما صدای آن را نشنوید.و محمد ابراهیمیان که همراه من آمد کار بسیار دشوار و او مرا همراهی کرد . بسیار متشکرم.

 

کلاری به جای فرهادی جایزه فیلمنامه را گرفت: الان فرهادی می گفت برلین تکان خورد از فیلمم


دیپلم افتخار به همراه یک خودرو سواری پراید بهترین فیلمنامه به احمدرضا معتمدی برای فیلم سینمایی آلزایمر اهداء شد. معتمدی جایزه خود را از جواد شمقدری دریافت کرد.


سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به همراه یک دستگاه خودرو پراید در جشنواره بیست و نهم فیلم فجر به «اصغر فرهادی» برای نگارش فیلمنامه  فیلم سینمایی «جدایی نادر از سیمین»  اهدا شد.

 کلاری به نمایندگی از اصغر فرهادی جایزه ایشان را از مهدی مسعود شاهی دریافت کرد.


کلاری به روی صحنه آمد و پس از دریافت جایزه فرهادی گفت: نزدیک به شش ساعت پیش با فرهادی صحبت کردیم. فیلم به واقع برلین را تکان داده است سینمای ایران است و باعث افتخار است. این ماموریت را به من سپردند. یک جمله گفت آخرین شب فیلمبرداری که نقل قول می کنم. ما که جایزه را گرفتیم و وقتی فیلم تمام شد لذت بردیم از این به بعد هرچه اتفاق بیافتد جوایزی است که دریافت خواهیم کرد. او وقتی فیلم را ساخت لذتش را از ساخت آن برده بود.

شهاب حسینی به نیابت از فرهادی جایزه کارگردانی را گرفت


سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به همراه دستگاه خودرو سمند در جشنواره بیست و نهم فیلم فجر به «اصغر فرهادی» برای کارگردانی فیلم سینمایی «جدایی نادر از سیمین»  اهدا شد. شهاب حسینی به نمایندگی از اصغر فرهادی این جایزه را از رحیم مشایی دریافت کرد.
شهاب حسینی به نمایندگی از فرهادی گفت: این جایزه تقدیر از یک متفکر و بعد یک فیلمساز است. مبارکشان باشد

مسعود کیمیایی: درود بر این هیات داوران

سیمرغ بلورین بهترین فیلم به همراه یک دستگاه خودرو سمند جشنواره بیست و نهم فیلم فجر به فیلم سینمایی «مسعود کیمیایی» برای کارگردانی فیلم سینمایی «جرم»اهدا شد. کیمیایی جایزه خود را از جواد شمقدری دریافت کرد.


مسعود کیمیایی در ابتدا به حضار سلام و عرض ادب کرد و گفت: سلام و سپاس به خانم ها و آقایان قربان محبت همه شما عزیزان. نمی دانم سی سال پیش جا مانده به من داده می شود نمی دانم چه اتفاقی افتاده که به یاد من افتادند. درود به این هیات داوران که بخش مهم سینمای مستقل را نگاه کردند و به فیلم مستقل جایزه دادند. دسته بندی نبود من فیلمساز تنها و وابسته به جایی نیستم و با سرمایه شخصی فیلم ساختم. تشکر می کنم از هیات داوران که این استقلال را این بار احساس کردم نه برای جایزه این حرمت استقلال در این هیات داوران نگه داشته شد.


پولاد کیمیایی که به همراه پدر روی صحنه آمده بود گفت: با عرض سلام و ادب، خوشحالم در خدمت شما هستم. طی این سالها چیزهای زیادی از پدر آموختم.افتخار می کنم در کنار پدر هستم و استقبال شما عزیزان را می بینم.

 


سیمرغ بلورین  و جایزه ویژه هیات داوران به همراه یک دستگاه سمند به داریوش مهرجویی برای ساخت فیلم آسمان محبوب اهداء شد. وحیده محمدی فر جایزه همسر خود را از مجید انتظامی دریافت کرد.


محمدی فر پس از دریافت جایزه مهرجویی گفت: مهرجویی به خاطر سرماخوردگی نتوانستند در جشنواره حضور پیدا کنند. از هیات داوران تشکر کردند وهمه همکاران در آسمان محبوب.


دیپلم افتخاربه همراه پنج سکه بهار آزادی برای ساخت فیلم ملاقات به شاپور قریب اهداء شد. رافعی به نمایندگی از قریب از علی معلم دریافت کرد.


اولین نمونه سیمرغ زرین به بهترین فیلم از نگاه ملی به همراه 12 سکه بهار آزادی به محمدرضا بزرگ نیا برای فیلم راه آبی ابریشم اهداء شد.


دیپلم افتخار ویژه جشنواره به همراه خودرو پراید به محمدرضا اسلام لو برای فیلم «جعبه سیاه» اهدا شد


سیمرغ بلورین ویژه جشنواره به همراه خودرو پراید به فیلم «33 روز» به کارگردانی جمال شورجه اهدا شد.


سیمرغ بلورین ویژه جشنواره به همراه خودرو پراید نمایش ارزش های نام دفاع مقدس  به حمید بهمنی برای فیلم سینمایی گلوگاه شیطان


سیمرغ بلورین و دستگاه خودرو از نگاه تماشاگران به فیلم «جدایی نادر از سیمین» به اصغر فرهادی اهداء شد.

 

شورجه: خوشحالم فضای آزادی برای بیان مطالب فراهم شده است.


جمال شورجه در این بخش گفت: خوشحالم همه آزادانه آمدند و اظهار نظر کردند ومطالبی را گفتند. این آزادی را مدیون ملت شهید پرور ایران هستیم. من تشکر می کنم از مردم شریف و قهرمان لبنان و از هیات داوران و برگزارکنندگان جشنواره که ماهها شبانه روز تلاش کردند تا فیلم های خوبی به نمایش دربیاید.


حمید بهمنی نیز  در این بخش گفت: این فیلم به هیات داوران نشان داده نشد اما من تشکر می کنم که آقای شمقدری و مسعودشاهی  فیلم را دیدند. این جایزه را به  شهدای غواص لشکر 19 فجر تقدیم می کنم.

اصغر فرهادی: خیلی دلم می خواست آنجا باشم !


در ادامه مراسم، اصغر فرهادی از طریق تلفن همراه با مدیرعامل بنیاد فارابی گفت: من دلم می خواست آنجا باشم تشکر می کنم از گروه بسیار خوب که مرا همراهی کردند. همه کسانی که در تولید و چه در ساخت فیلم مرا یاری رساندند تشکر می کنم.

حامد بهداد: اتفاقا جایزه را به موقع گرفتم


دیپلم افتخار به همراه خودرو پراید بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در جشنواره بیست و نهم فیلم فجر به شهاب حسینی برای بازی در فیلم سینمایی «جدایی نادر از سیمین» اهدا شد. شهاب حسینی جایزه خود را از سید احمد میرعلایی دریافت کرد.


دیپلم افتخار به همراه خودرو پراید بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در جشنواره بیست و نهم فیلم فجر به محسن طنابنده برای بازی در فیلم سینمایی «ندارها» اهدا شد. طنابنده جایزه خود را از علی معلم دریافت کرد.


سیمرغ بلورین و دیپلم افتخار به همراه خودرو پراید بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در جشنواره بیست و نهم فیلم فجر به حامد بهداد برای بازی در فیلم سینمایی «جرم» اهدا شد. حامد بهداد جایزه خود را از مجید انتظامی دریافت کرد.


شهاب حسینی با تشکر از هیات داوران چند نکته را متذکر شد: شب بخیر با تشکر از هیات داوران احساس این لحظه را تقسیم می کنم شایستگی حضور در بخش مسابقه را داشتند اما نرسیدند به بخش مسابقه. تشکر از اصغر فرهادی که امیدوارم از برلین برگردد. او افتخار سینمای ایران است. پیشکش ناقابل جمعی از دانشجویانی که ده سال پیش خودجوش جمعیت امدادی دانشجویی امام علی(ع) را تشکیل دادند و دستگیری می کنند از خانواده های کم بضاعت و به صورت مخفیانه. من چیز قابل تری برای تقدیم به این جمعیت ندارم.


تنابنده با تشکر از هیات داوران گفت: به فکر بعضی از دوستان که کنار ما حضور ندارند باشیم. از دوستان مسئول تقاضا دارم همت کنند جعفر پناهی برگردد به دامان پرمهر سینمای کشور.


حامد بهداد پس از دریافت سیمرغ بلورین این بخش در ابتدا خود را خادم  امام رضا (ع) خواند و گفت: من چاکر استاد حبیب الله بی گناه و حمید سمندریان سپاسگزارم.

و خطاب به مسعود کیمیایی گفت: آقای کیمیای خوشحالم به خاطر فیلم شما جایزه می گیرم.من برخلاف دیگرانی که می گویند سال به سال دریغ از پارسال بر این باورم که هر روز بهتر از دیروز است. فردای بهتری مستلزم تلاش بیشتر است. به امید شادی و آزادی بیشتر.

 

مهناز افشار: خوشحالم بعد از 15 سال دیده شدم


دیپلم افتخار به همراه دستگاه خودرو پراید بهترین بازیگر نقش مکمل زن در جشنواره بیست و نهم فیلم فجر به ساره بیات برای بازی در فیلم سینمایی «جدایی نادر از سیمین » اهدا شد. ساره بیات در سالن حضور نداشت و پدر ایشان جایزه را از مدیرعامل ایران خودرو دریافت کرد.


سیمرغ بلورین به همراه دستگاه خودرو سمند بهترین بازیگر نقش مکمل زن در جشنواره بیست و نهم فیلم فجر به مهناز افشار برای بازی در فیلم سینمایی «سعادت آباد» اهدا شد. مهناز افشار جایزه خود را از مدیرعامل ایران خودرو دریافت کرد.


پدر ساره بیات گفت: با سلام خدمت همه عزیزان و تشکر می کنم. ساره برای رفتن به سفر از همه عذرخواهی کرد. کار من هنر نیست اما در نامه ای برای شما اینگونه نوشت: با دلم عهد بستم که اگر برای دریافت سیمرغ خداوند یاری ام کند هزینه اش به اعضا خانواده تقدیم کنم. امروز مقدر شد که آنجا نباشم تا پدرم خود با دستان فداکارش دریافت کند. این حاصل دسترنج من بود. مغموم ام که در کنار شما نیستم و خرسندم در کنار آقای فرهادی در محفل دیگری حضور دارم.


مهناز افشار با تشکر از هیات داوران گفت: به نام پروردگار تشکر می کنم از هیات داوران ممنون که پس از 15 سال تلاش من را دیدید تشکر از مادرم که همیشه پشتیبانم بود فرهادی خسته نباشید می گویم و به پیمان معادی برای بازی خوب ایشان. از دوستی آموختم که سرم را بالا بگیرم. برای ایرانیان صلح سعادت و آبادی آرزو می کنم. جایزه نقدی خود را به کودکان کار که تلاش می کنند درس بخوانند اهدا می کنم.


میرعلایی با تشکر از دست اندرکاران جشنواره فیلم فجر گفت : با تشکر ازمهندس مشایی، شمقدری و همه عزیزان و مدیران ایران خودرو و سایپا، سوئیچ خودروها را تک تک هنرمندان می توانند تحویل بگیرند. جوایز حاضر است و در اختیارشان قرار می گیرد. امید که خودروهای سایپا را نیز که دو سال پیش به هنرمندان داده نشده بود، به آنها اهدا شود.


علی معلم نیز در پایان گفت: قضاوت کار سختی است امیدوارم قضاوت ما با  داوران واقعی که مردم هستند یکی باشد.


در پایان مراسم ژیلا صادقی از همه حضار و مدیران سینمای ایران تشکر کردند.

نظرات کاربران (۲)

شما هم نظر دهيد comment
  • جمعیت امداد دانشجویی - مردمی امام علی(ع) با صدور بیانیه‌ای از شهاب حسینی، هنرمند سینمای ایران، به دلیل اهدای جایزه خود از بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر، به این جمعیت، تشکر کرد. در این بیانیه آمده است: آرزو داریم تا با گام نهادن در این عرصه، کارگردان این جمعیت که همگی به عشق و ارادت حضرتش گام در این راه استوار می کنیم، خود، شیرینی این نقش را در جانتان ریخته و با دیپلم های افتخاری از جنس لبخند نادر یک کودک دل شکسته و فراموش شده و التیام زخم های یک زن سرپرست خانوار را نثار قدم هایتان گرداند. جمعیت امداد دانشجویی مردمی امام علی (ع) از شهاب حسینی هنرمند محبوب سینمای ایران، با صدور بیانیه ای تشکر کرد. جمعیت امداد دانشجویی مردمی امام علی (ع) یک نهاد مستقل دانشجویی مردمی، غیرسیاسی و دارای مقام مشورتی خاص در شورای امور اجتماعی- اقتصادی سازمان ملل متحد است که در زمینه شناسایی معصلات و رفع آن، فعالیت می نماید. جمعیت مذکور در سال 1378 توسط دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف تشکیل گردیده و در سال 1379 در وزارت کشور با شماره ثبت 19061 آغاز به فعالیت نمود. فعالیت های این جمعیت با استقبال گسترده مردمی دانشجویی رو به رو شد. متن تشکر این جمعیت از شهاب حسین به شرح زیر است: زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود صحنه پیوسته به جاست خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد هنرمند گرامی جناب آقای سید شهاب‌الدین حسینی بسیاری از بازیگران معروف در جهان، درانتخاب فیلم‌نامه، کارگردان، صحنه و موصوع حساسیت بسیاری دارند و به نوعی هنر خود را برای نان ارزان نمی‌فروشند، اما کمند هنرمندانی که در عرصه زندگی، هنر خود را و جایگاه خود را در خدمت کودکانی قرار می‌دهند که اگر ذره‌ای توجه و تربیت چاشنی زندگی فقیرانه شان می‌بود، در عرصه زندگی افتخارات زیادی برای خود و نیز پیشرفت ایران عزیزمان می‌آفریدند و جایگاه‌های بلندی را از آن خود می‌نمودند.توجه و انتخاب جناب عالی برای نقش آفرینی در صحنه ای که بازیگرانش کودکان محروم و مظلوم ایران عزیزمان، فیلم نامه اش ایجاد امید و مهر و حمایت از فراموش شده ترین و محروم ترین کودکان و صحنه اش کوچه پس کوچه های فقر زده شهر ها و روستاهای محروم است، موجب تحسین و تقدیر فراوان است.آرزو داریم تا با گام نهادن در این عرصه، کارگردان این جمعیت که همگی به عشق و ارادت حضرتش گام در این راه استوار می کنیم، خود، شیرینی این نقش را در جانتان ریخته و با دیپلم های افتخاری از جنس لبخند نادر یک کودک دل شکسته و فراموش شده و التیام زخم های یک زن سرپرست خانوار را نثار قدم هایتان گرداند.امید است این حرکت ارزشمند شما در جامعه هنری تسری یافته و افتراقی بین هنرمندان مشهور و هنرمندان محبوب در جامعه ایجاد نماید. جمعیت امدادا دانشجویی مردمی امام علی (ع) شهاب حسینی، برنده دیپلم افتخار بهترین بازیگر مکمل مرد در بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر، جایزه خود را به جمعیت امداد دانشجویی - مردمی امام علی(ع) اهدا کرده بود.

    روابط عمومی (۳ اسفند ۱۳۸۹، ساعت ۲۰:۲۱)
  • با عرض سلام و خسته نباشید منم از طرف خودم و دوستام به آقای شهاب حسینی برای اینكه همیشه سعی كردند كه محبوب باشند و مردمی تبریك می گم واقعاٌ ایشون یه هنرمند واقعی اند كه بازی های خوبشون همیشه ماندگاره .

    مریم رضایی (۸ فروردين ۱۳۹۰، ساعت ۱۵:۳۵)
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.