۱۱ فروردين ۱۳۸۸

تحلیلی بر عدم اکران فیلم سینمایی «درباره‌ی الی...»

راه برای صدر نشینی اخراجی‌ها 2 هموار شد

سرو ـ فیلم درباره الی که قرار داد آن نیز با گروه سینمایی آفریقا منعقد شده بود ، دارای پروانه نمایش از وزارت ارشاد بوده و علی القاعده می بایست طبق روال عادی به نمایش در می آمد.

 قرار بود فیلم تحسین شده « درباره‌ی الی... »  به کارگردانی اصغر فرهادی که هم در جشنواره فیلم فجر و هم در جشنواره بین المللی برلین موفق به دریافت جایزه بهترین کارگردانی شده بود ، در اکران نوروزی در کنار فیلم های «وقتی همه خوابیم » به کارگردانی بهرام بیضایی ، «بیست » به کارگردانی رضا کاهانی ، « اخراجی‌ها 2 »به کارگردانی مسعود ده نمکی و«سوپر استار» به کارگردانی تهمینه میلانی در گروه سینمایی آفریقا به نمایش در بیاید، اما علیرغم عقد قرارداد در این سینما به نمایش در نیامد و فیلم « اخراجی‌ها 2 » جای آن را گرفت تا بیش ترین سینما را به خود اختصاص داده باشد.
فیلم درباره الی که قرار داد آن نیز با گروه سینمایی آفریقا منعقد شده بود ، دارای پروانه نمایش از وزارت ارشاد بوده و علی القاعده می بایست طبق روال عادی به نمایش در می آمد ، اما طبق گفته علی سرتیپی پخش کننده آن ، وزارت ارشاد اعلام کرده است به دلیل هم‌زمانی اکران چند فیلم پرفروش، « درباره‌ی الی... » برای عید مناسب نیست و بعدا در شرایط مناسبی اکران می‌شود.
احاله اکران این فیلم به زمانی دیگر ، این نگرانی را به وجود آورده است که برای نمایش آن مشکلاتی وجود داشته باشد ، زیرا پیش از این چند فیلم دیگر نیز که دارای مجوز نمایش بودند ، با چنین پیشنهادهایی از دایره اکران خارج شده اند و با گذشت چند سال هنوز به نمایش در نیامده اند که مهم ترین آن ها "سنتوری" بود.
محمدمهدی عسگرپور مدیر عامل خانه سینما در گفت و گو با ایسنا به عدم نمایش درباره الی واکنش نشان داده است ، اما واکنش علیرضا ریسیان رییس کانون کارگردانان به این ماجرا انتقادی تر است . او می گوید : این اولین سال در یک دهه‌ی اخیر است که اکران عید با چهار فیلم بسته می‌شود و این یک امتیاز منفی بزرگ برای مدیریت سینما خواهد بود؛ چرا که در زمان ثبت قرارداد فیلم «درباره الی»، این فیلم پروانه نمایش داشت و به همین دلیل ثبت شد و از طرف شورای صنفی به عنوان پنجمین فیلم اکران نوروزی معرفی شد .
وی افزوده است : اما بعد از آن معلوم شد با استفاده مدیریت سینما از همان تبصره معروف که در 20 سال گذشته یک بار از آن بیش‌تر استفاده نشده بود و در دو سال گذشته نزدیک به پنج بار مورد استفاده قرار گرفت، فیلم‌هایی که پروانه نمایش داشتند و منعی هم برای اکران آن‌ها نبود، از نمایش عمومی محروم شدند . رئیسیان در عین حال گفته است : جدا از بخش قوانین، «درباره الی» می‌توانست آرایش اکران را نیز به سمت موضوعات فرهنگی متمایز کند و زمینه جذب مخاطب را برای این‌گونه آثار ارتقا بخشد. امسال برای اولین‌بار تا 26 اسفندماه وضعیت نمایش نوروزی مبهم بود و همچنین از نمایش فیلم «درباره الی» هم ممانعت شد.
او در ادامه گفته است: من از طرف خودم و کانون ابراز تأسف عمیق خودم را در مورد به نمایش درنیامدن فیلم «درباره‌ی الی...» اعلام می‌کنم و امیدواریم بلایی که در چند سال گذشته بر سر فیلم‌های فرهنگی و متفاوت آمد، نصیب این فیلم نشود.
و اما جایگزین شدن "اخراجی ها 2" در حالی که گروه سینمایی خاص خود را داشت ، واکنش هایی را بر انگیخته است . به نظر برخی از کارشناسان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مایل است که پرفروش ترین فیلم امسال نیز اخراجی ها 2 باشد و با حذف رقیب اصلی پیش بینی می شود که چنین اتفاقی بیافتد ، اما نگرانی جدی تر این است که درباره الی به سرنوشت فیلم هایی مانند سنتوری دچار شود..

نظرات کاربران (۱)

شما هم نظر دهيد comment
  • بابا چندبار بگم چرا فکر میکنید اخراجی ها مورد قبول حزب اللهیا هست و فیلم هایی مثل درباره الی برای قرطیا نه ما اخراجی ها رو هم بخاطر حجاب وحشتناک بازیگرای زنش و فحش های آن رد میکنیم. البته من ندیدم کارگردانی درباره مملکت خودش درست کنه. فقط تقلید های مستقیم یا غیرمستقیم از هالیوود.

    313 (۷ مهر ۱۳۸۸، ساعت ۰۱:۰۷)
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.