۱۱ فروردين ۱۳۸۸

بهاریه با چهره ها

تمام فیلمهای اسکاری سال را دیده ام / گپی کوتاه با رضا کیانیان

۳۰نما ـ فیلمهای جدید اسکاری را تقریبا دیدم، کارهای خوبی بودند. "کشتی گیر" آرنوفسکی هم جزو آنها بود. اما آنطور که همه می‌گویند، چیز آنچنان تکان دهنده و شوک آوری ندارد. مشابه این فیلم ها را از بچگی یادم است.

اگر روزی قرار باشد یونیسف تنها یک نفر از هر کشور در مقوله بازیگری را به عنوان "میراث فرهنگی" بپذیرد، فکر کنم همه ما روی رضا کیانیان متفق القول باشیم. کیانیان دریای بازیگری و هنرمند کاملی است. نمایشگاه مجسمه های چوبی و عکسهایش را طی این یکی دو سال دیدیم . کیانیان از آنها است که خود را محدود به بازیگری نکرد. چه خوب است که او در کنار ماست.  آقای کیانیان عزیز، این روزها منتظر لایه های دیگری از اندیشه ها، هنر و دلمشغولی هایت هستیم.... 
*سال 87 و .... : دو تا غصه در این سال روی دلم بود؛ یکی  فیلم "خاک آشنا" ساخته بهمن فرمان آرا و دیگری "صدسال به این سالها" به کارگردانی سامان مقدم. وقتی اجازه اکران به این دو فیلم ندادند، واقعا خیلی ناراحت و غصه دار شدم.


*خسرو و احمد:  برای شکیبایی و آقالو دو مقاله مفصل نوشتم که در سال 87 پس از رفتنشان از بین ما چاپ شد.


* مختار نامه : بازی من در "مختارنامه" باید دیده شود تا بتوان راجع به آن  صحبت کرد. در حال حاضر بدون  دیدن، مخاطب دچار ابهام می‌شود و پیش داوری می‌کند. چون دوست دارم هربار نقش متفاوتی بازی کنم این نقش هم جزو آن دسته کارهایم است.


* کشتی گیر، اسکار و دیگر هیچ: فیلمهای جدید اسکاری را تقریبا دیدم، کارهای خوبی بودند. "کشتی گیر" آرنوفسکی هم جزو آنها بود. اما آنطور که همه می‌گویند، چیز آنچنان تکان دهنده و شوک آوری ندارد. مشابه  این فیلم ها را از بچگی یادم است. آنقدر این درونمایه که یک بوکسور، کشتی گیر، کشتی کج کار پیر شده،  رمق ندارد و همیشه در قسمت آخر می‌میرد را ساخته اند که تکراری است و این فیلم هم از همان دسته فیلم ها محسوب می‌شود. می‌توانم بگویم  یک نوع "راکی" است. نمی‌دانم چرا به همه، به خاطر این فیلم شوک وارد شد. چیزی نبود که آدم تعجب کند یا خیلی خیلی برایش عجیب باشد.


* درباره رورک:  این آقای میکی رورک سالها هالیوود را رها کرده و رفته بود در این گنگ های امریکایی و بوکس کار می‌کرد و حالا بعد از این همه سال دوباره برگشته که خب به هر حال می‌توانم بگویم  صرفا خوب است. البته به بازی وینسلت در" جاده تحول" هم می‌توانم اشاره کنم که بازی خوبی بود.  


*این روزها:  مشغول مطالعه "دره پنهان" نوشته محمد قره چی داغی  هستم. یک نوع نگاه و شکل و شمایل جالبی دارد. به علاوه  فرم این کتاب  که نشر چشمه آنرا چاپ کرده، فرم جدیدی است. به اساطیر علاقه دارم؛ این رمان هم رمانی است که از زمان حال به دوران اساطیر رفت و برگشت دارد و خیلی دوست داشتم آنرا بخوانم.از ادبیات دنیا  قطعاتی از نوشته های مارسل پروست را خوانده ام. 


سال 88 سال مردم نازنین:  برای امسال برنامه هایی  برای بازی در فیلم و برگزاری نمایشگاه دارم؛ اتفاق قطعی اش انتشار کتابی است  با عنوان "این مردم نازنین" درباره برخوردهای خیابانی مردم با خودم که به زودی چاپ خواهد شد. فکر کنم کار خوبی شده باشد.   

نظرات کاربران (۰)

شما هم نظر دهيد comment
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.