۱۳ فروردين ۱۳۸۸

گزارشی از نا تمام ماندن فیلم نیمه تمام ملاقلی پور

عصر روز دهم تا اطلاع ثانوی متوقف است/ مجتبی راعی: دیگر نمی توانم

سرو ـ راعی در گفت‌وگو یی اظهار داشت: تاکنون هم این پروژه را با چنگ و دندان و مشکلات فراوان پیش بردیم و متأسفانه قول‌هایی که به ما برای تأمین مسایل مالی داده‌اند، عملی نشده است

منوچهر محمدی ومرحوم رسول ملاقلی پور پیش از فوت ملاقلی پور باهم همانگ کرده بوند که بروند برای سفر کربلا.این سفر سفر اول هردویشان بود به کربلا. رسول ملاقلی پور نسخه اول فیلمنامه را نوشته بود، می‌خواست که در سفر به کربلا، همه چیز را از نزدیک ببیند و اصلاحاتی در فیلمنامه انجام دهد.محمدی و ملاقلی پور زیارت را که انجام می دهند در "بین‌الحرمین" می نشینند به اقتضای کارشان که سینما باشد برای هم از ترسیم حادثه روز عاشورا سخن می گفتند در جایی که به اعتقاد همه بزرگترین تراژدی عالم هستی رخ داده است .
در همان سفر حرف‌های محمدی وملاقلی پور به سکانس پایانی فیلمنامه "عصر روز دهم"کشیده می شود .آن دو در بین‌الحرمین بودند که مرحوم رسول ملاقلی‌پور سکانس پایانی را می‌نوشت، می‌گفت و می‌دید با دستانش قاب سینما درست می کرد و می گفت: بیا ببین از پلان شروع می‌کنیم، قاب را که درست کرد، چشمانش را اشک پُر کرد. گنبد امام حسین(ع) در کادر بود و اما آن سکانس چه سکانسی بود ؟

72 – روز ، خارجی، کربلا، بین‌الحرمین


ذرات براق آرام آرام دانه‌های زنجیر شده و در پشت مردان فرود می‌آیند. پرچم‌های قرمز و سبز از مقابل گنبد امام حسین (ع) کنار می‌روند. پاهای برهنه، دست‌هایی که به سینه می‌زنند. "مریم" در میان جمعیت عزادار به طرف حرم حضرت ابوالفضل (ع) می‌رود. نگاهش نه هر سو می‌چرخد. "فضه" را می‌بیند. از میان سیل جمعیت به طرف او می‌رود. او را نمی‌یابد. مقابل حرم حضرت ابوالفضل (ع) است. با صدای نوحه جمعیت که یا حسین (ع) می‌گویند، رو به عقب بر می‌گردد. حرم امام حسین (ع) مقابلش است. مادرش را نوزاد به آغوش می‌بیند. راه می‌رود، می‌دود. مادر گریه می‌کند. مریم به سویش می‌دود. چهره مادر در میان زنان دیگر ناپیدا می‌شود. مریم به مقابل حرم حضرت امام حسین (ع) می‌رسد. صدای "یا ابوالفضل العباس (ع) علمدار..." او را به عقب بر می‌گرداند. "فضه" و "حبیبه" را می‌بیند به سویشان می‌رود. رو به حرم امام حسین (ع) می‌چرخد. لبخند نوزاد را می‌بیند. صدای نوحه، صدای سینه‌زنی، صدای زنجیر وصدای سم اسبان و گریه کودکان و عباس عمو العتش ... مریم در میان عزاداران می‌دود. می‌ایستد. رو به سمتی و جهتی دیگر، نقل و سکه‌های براقی که به سر "فضه" پاشیده می‌شود. "حبیبه" از خوشحالی گریه می‌کند و "لیث" شاد است. مریم رو به سمت دیگری می‌کند. همانجا که حرم حضرت امام حسین (ع) است، مادر را می‌بیند. پدر را. نوزاد را مادر دو دستی به جلو می‌گیرد. مریم رو به عقب بر می‌گردد. همان سمتی که حرم حضرت ابوالفضل (ع) است. "حببیه" با خوشحالی "فضه" را با خود می‌برد. مریم رو به مادر برمی‌گردد. پدر پرنده "فنچ" را رها می‌کند. فنچ به سمت گنبد امام حسین (ع) اوج می‌گیرد.

نقش واقعه عاشورا


مجتبی راعی کارگردان فیلم عصر روز دهم معتقد است :آثار واقعه عاشورا و امام‌حسین(ع)تا امروز ادامه دارد و بهتر است نقش این واقعه را امروز بررسی کنیم تا صرفا آثار تاریخی بسازیم و به بازگو کردن تاریخ بپردازیم.


رنگ باختن کینه ها


راعی بااشاره به فیلمنامه «عصر روز دهم» که داستان آن به واقعه کربلا مرتبط است می گوید : واقعه کربلا، واقعه تأثیرگذاری است و ما نیز در «عصر روز دهم» قصد داریم تا حدی بخشی از تأثیرات این واقعه را نشان دهیم. نکته جالب برای من در داستان این فیلم واقعه‌ای است که بین دو ملت ایران و عراق اتفاق افتاد. جنگ هشت ساله‌ای بین دو همسایه رخ داد و طبیعی است کینه تاریخی بین این دو ملت وجود داشته باشد که قرن‌ها نیز به طول بینجامد اما وجود ذات مقدس ائمه در کربلا و این حقیقت که ما ایرانی‌ها می‌خواهیم به عشق دیدن این بزرگواران به آنجا برویم، باعث شده تا این کینه قدیمی رنگ ببازد و در آنجا ما را به چشم دشمن نگاه نکنند و حتی اگر گردپای زائر روی سر آنها بنشیند، این را ثوابی برای خود حساب می‌کنند.

شخصیت بزرگ ائمه


وی می گوید :ائمه اطهار شخصیت‌های بسیار بزرگی هستند که هیچ‌کس نمی‌تواند بر آنها محاط شود چون برای تعریف یا توصیف کامل و جامع کسی باید بر او احاطه داشته باشیم و نمی‌توانیم از زاویه کوچک این مسائل را بررسی کنیم. واقعه کربلا نیز به علت عظمت آن چنین وضعیتی دارد، به همین خاطر ادعای ساخت فیلمی که بازگو کننده کامل جریان زندگی این بزرگواران یا این واقعه تاریخی باشد، شاید درست نباشد. وی تصریح می کند : این نقش مهم ائمه و مخصوصا امام حسین(ع) است که هنوز هم در جامعه ما ادامه دارد و به نظرم بهتر است که این نقش بزرگ را درک کنیم تا این که تنها به بازگوکردن تاریخ بپردازیم.

ادعایی نداریم


راعی همچنین در ادامه در مورد درصد موفقیت آثار مذهبی که در مورد ائمه و وقایع تاریخی ساخته می‌شود، می گوید : این مطالب به قدری بزرگ و عظیم هستند که به نظرم ساده‌لوحی است اگر بگوییم در این آثار حق مطلب را ادا کرده‌ایم یا به صورت کامل به یک مسئله تاریخی پرداخته‌ایم، چون کسی جرأت چنین ادعایی را ندارد. اگر هم کسانی می‌خواهند به این کار بپردازند باید اعتقاد قلبی به کار خود داشته باشند و من مطمئنم وقتی کاری با اعتقاد قلبی انجام بگیرد نتیجه‌اش کاری قابل قبول می‌شود. ما هم ادعایی در «عصر روز دهم» نداریم و تنها خوشحالیم که داستانی داریم که بخشی از آن در کربلا می‌گذرد.

توقف عصر روز دهم


اما آخرین خبری که درروزهای آخر سال گذشته منتشر شد این بود که فیلم‌برداری پروژه سینمایی «عصر روز دهم» به کارگردانی مجتبی راعی به دلیل مشکلات مالی درحال متوقف‌شدن است. راعی در گفت‌وگو یی با خبرگزاری دانشجویان با بیان این‌که به دلیل مشکلات جدی مالی قادر به فیلم‌برداری 20 درصد باقی مانده از کار نیست اظهار داشته بود : تاکنون هم این پروژه را با چنگ و دندان و مشکلات فراوان پیش بردیم و متأسفانه قول‌هایی که به ما برای تأمین مسایل مالی داده‌اند، عملی نشده است و تشکیلاتی که باید از کار حمایت می‌کردند، نکردند و دیگر امکان ادامه کار وجود ندارد. ما دوماه در سخت‌ترین شرایط در کشور عراق که بوی ناامنی می‌آمد کار کردیم و الآن عوامل گروه شب عید دست‌خالی به خانه‌شان می‌روند که این برای من بسیار دردآور است. ظاهرا در کشور ما فیلم‌سازی هیچ‌گونه لذتی همراه خودش ندارد و فقط همراه با رنج فراوان است.

کارنامه راعی


مجتبی راعی نویسنده و کارگردان این فیلم آثاری چون «انسان و اسلحه» ، «تابستان 58»، «غزال»، «جنگچوی پیروز»، «تولد یک پروانه» و «سال سخت در خمین» را در پرونده کاری دارد.
قبل از این قرار بود رسول ملاقلی‌پور «عصر روز دهم»را بسازد، اما فوت این کارگردان باعث شد «منوچهر محمدی» کارگردانی این پروژه را به «مجتبی راعی» بسپارد.
این فیلم که توسط بنیاد سینمایی فارابی به تهیه کنندگی منوچهر محمدی تولید می شود در تهران، جنوب ایران و در کشور عراق فیلمبرداری شده وخواهد شد.

گزارش از محمد تاجیک

نظرات کاربران (۱)

شما هم نظر دهيد comment
  • بسم الله... میگفت بی دردی ،،،،،،بلای مردمان است/ بی درد بودن، بدترین درد زمان است / میگفت دریابید مولای علم را/ شیطان قلم کرده است پاهای قلم را/ میگفت ایمان،،، قرن ها سهم بلا بود/ جان های این ملت نصیب کوسه ها بود /راه قدس از کربلا میگذرد. امام خمینی(ره) "خدا میداند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست . امام خمینی (ره) آقای راعی کارگردان محترم یکی میگفتش کربلا رفتن خون میخواهد ...چرا شما اینقدر...و من یتوکل علی الله فهو حسبه . به برکت صلواتی برمحمد و آل محمد(ص) مهندس هومن فلاح.. یا علی

    هومن (۱۶ فروردين ۱۳۸۸، ساعت ۱۲:۵۲)
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.