۱۵ فروردين ۱۳۸۸

حالا که درباره‌ی الی... نیامد و اخراجی‌ها 2 خوب فروخت ...

چرا ده نمکی با رسانه های بیگانه می تواند گفتگو کند؟

جمهوریت ـ حالا "ده نمکی"‌، به گفت و گو با سایت ها و روزنامه های مختلف می پردازد و بی هراس از محدودیت هایی که دیگر فیلم سازان ایرانی با آن مواجه هستند ،‌حتی به گفت و گو با "‌رادیو فردا " ‌و "بی . سی .سی فارسی" یعنی همان رسانه هایی که هر گونه تعاملی با آنان به عنوان یک جرم مطرح است ، می پردازد.

همان طور که انتظار می رفت فیلم جنجالی «درباره‌ی الی... » در فهرست فیلم های اکران نوروزی نیامد تا وزنه به سمت «اخراجی‌ها 2 » سنگینی کند و این فیلم بتواند با فروش سه میلیارد تومان در ٢٠ روز، رکورد تازه ای برای کارگردانی ثبت کند که تا پیش از آنکه دوربین به دست بگیرد به عنوان چهره ای سیاسی و خاص شناخته می شد.

اکران نشدن فیلم تحسین شده درباره‌ی الی... ، با وجود تمامی تمجیدها و جوایز داخلی و خارجی علاوه بر اینکه به این هراس دامن بیشتری زد تا فیلم برنده خرس نقره ای جشنواره برلین به سرنوشت بسیاری از فیلم های چهار سال اخیر از جمله "به رنگ ارغوان " ،"سنتوری " ‌و ... دچار شود ، به خصوص آنکه این فیلم پروانه نمایش خود را دریافت کرده و عدم اکران آن تخلف به حساب می آید.

این مساله همچنین باعث اختلافات فراوانی در بین مدیران گروه های سینمایی نیز شد، چرا که در میان فیلم های اکران شده در ایام نوروز ، ‌تنها این فیلم بود که شانس رقابت با "اخراجی‌ها 2 "‌ را داشت و همین سبب شد تا فیلم در اولین روزهای اکرانش در سینما استقلال و آفریقا به شکل هم زمان اکران شود که این موضوع خلاف تمام آیین نامه های شورای نمایش فیلم است. ‌سرانجام اما پس از اعتراض های بسیار این فیلم از نمایش در گروه سینمایی "آفریقا"‌ برداشته شد تا همچنان به مدد تبلیغات گسترده و کم هزینه برای سازندگانش ، با استقبال زیاد مخاطبان روبه رو شود.

این فیلم با وجودی که در بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر با استقبال سرد منتقدان روبه رو شد ، اما در مدت کوتاهی که از اکران آن می گذرد ، ‌به عنوان پدیده فروش معرفی شد، به طوری که در تعطیلات نوروزی در تهران نزدیک به یک و نیم میلیارد تومان فروخت و فروش آن در سراسر ایران به ٣ میلیارد تومان رسیده است. این خبر برای خود "‌ده نمکی"‌ نیز به اندازه دیگران تعجب آور بود ، به طوری که خود در این باره چنین اظهار نظر کرده است:‌"‌گمان نمی‌کردم «اخراجی‌ها 2 » رکود «اخراجی‌ها ١» را بکشند. من آمادگی این مقدار فروش را نداشتم. فیلم شروع بسیار طوفانی داشت. "‌

میزان استقبال از فیلم به اندازه ای بالا بود که بسیاری از سینماهای نمایش دهنده ، تا ساعت ٣ صبح سانس فوق العاده برای آن گذاشتند و سینما «آزادی» تا ساعت ٥ صبح سانس فوق‌العاده داشت.

حالا "ده نمکی"‌ همچنان مسرور از این پیروزی ، به گفت و گو با سایت ها و روزنامه های مختلف می پردازد و بی هراس از محدودیت هایی که دیگر فیلم سازان ایرانی با آن مواجه هستند ،‌حتی به گفت و گو با "‌رادیو فردا " ‌و "بی . سی .سی " یعنی همان رسانه هایی که بنا بر قوانین جمهوری اسلامی ایران هر گونه تعاملی با آنان به عنوان یک جرم مطرح است ، می پردازد و بدین ترتیب دامنه تبلیغات خود را فراتر از مرزهای ایران می گستراند. اگر چه فروش بالای این فیلم ،‌ خود به عنوان محرکی برای رسانه های فارسی زبان خارج از کشور است ،‌آنقدر که تلویزیون بی . سی. سی فارسی در پر بیننده ترین ساعت پخش خود ، برنامه ای ١٥ دقیقه ای در باره این فیلم و شخص "ده نمکی "‌ پخش کرد.

فروش بالای اخراجی ها البته از منظری دیگر نیز قابل بررسی است ، این کمدی واریتی و عامه پسند در حالی با چنین فروش بالایی مواجه شده است که جدیدترین ساخته "بهرام بیضایی"‌ با نام "‌وقتی همه خوابیم " که در ١٨ سینما به نمایش عمومی در آمده است ، تنها ١٣٠ میلیون تومان فروخته و "‌بیست"‌ کاهانی نیز از همین میزان فروش برخوردار بوده است.

از طرفی همچنان نگرانی ها درباره سرنوشت"‌درباره الی "‌ وجود دارد . فیلمی که برخلاف اعلام قبلی در برنامه‌ی اکران نوروزی به نمایش درنیامد . اگر چه "محمدرضا جعفری جلوه "‌ معاون سینمایی وزارت ارشاد که از همان ابتدا از حامیان اصلی نمایش این فیلم بود ، اعلام کرده است که فیلم تابستان ٨٨ به اکران عمومی در خواهد آمد و در گفت و گو با خبرگزاری اصولگرای "فارس‌"‌اعلام کرده است :" همان ابتدای تلاش در جهت فراهم کردن امکان حضور این فیلم در جشنواره فجر و برلین بنا بر این گذاشتیم که از این فیلم برای حضور در این دو جشنواره رفع مانع شود اما برای اکران آن تعجیل نشود و به همین دلیل، بنا را بر نمایش فیلم در فصل تابستان ٨٨ گذاشته بودیم. ما همچنان بر روی عهد و قول خود پایبند هستیم و مطمئناً در فصل تابستان می‌توان شاهد اکران فیلم «درباره الی...» بود."

حالا باید منتظر ماند و دید آیا یکی از هزار وعده خوبان عمل خواهد کرد یا خیر؟‌

نظرات کاربران (۰)

شما هم نظر دهيد comment
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.