۰۱ بهمن ۱۳۸۹

گفت و گو با مسعود اطیابی کارگردان « اخلاقتو خوب کن »

در جشنواره فیلم طنز دیده نمی شود

سارا شمیرانی

 

مسعود اطیابی را با فیلم خروس جنگی می شناسیم. فیلمی که به لحاظ تمام فیلم های طنزی که در سینمای ایران ساخته شد بیننده ها را راضی کرد و استقبال خوبی از آن در جشنواره بیست و هفتم شد. اطیابی امسال با فیلم "اخلاقت رو خوب کن" در جشنواره فیلم فجر حضور پیدا خواهد کرد.

مسعود اطیابی در مورد اینکه فیلم در چه مرحله ای است می گوید:«صداگذاری فیلم را شروع کردیم و و دیروز هم اقای موحدی کار آهنگسازی فیلم را آغاز کردند و امیدواریم تا 5 شنبه یک نسخه از فیلم را به جشنواره تحویل بدهیم تا بتوانیم در بخش مسابقه شرکت کنیم.»

او همچنین در مورد اینکه چقدر امید دارد که فیلم سیمرغ های جشنواه را به دست بیاورد گفت:«من به بازی رضا عطاران و مهدی فقیه خیلی امید دارم و به نظرم واقعا بازی عالی را در این فیلم ارائه کرده اند.همینطور فیلمنامه فوق العاده فیلم نامه جدیدی است که امیدوارم در جشنواره دیده شود.در بخش های تدوین و جلوه های ویژه و تصویربرداری هم امیدوارم جوایزی را به دست بیاوریم.»

اطیابی همچنین اضافه کرد:«اینکه فیلمهای طنز در جشنواره دیده نمی شوند درست است اما جالب است بدانید برخلاف اسم بازیگرها و فیلم که از آن برداشت طنز می شود "اخلاقت رو خوب کن" اصلا فیلم طنزی نیست و داستان و موضوع حتی تا حدودی تراژیک است و قطعا بیننده را غافلگیر خواهد کرد.»

این کارگردان در مورد فیلمی که قرار بود در فرانسه بسازد گفت:«از اول هم قرار نبود فیلمی را در فرانسه بسازیم بلکه قرار بود کپی همین فیلم به فرانسه فرستاده شود تا برخی تکنیک های تصویری که موجب کیفیت بهتر تصویر می شود، آنجا صورت بگیرد چرا که متاسفانه ما در ایران چنین موسسه ای برای انجام چنین کارهایی نداریم.»

اطیابی در بخش ویدئویی جشنواره فیلم "برج آرام" را آماده کرده است و می گوید:«امیدوارم فیلم دراین بخش انتخاب شود چرا که قابلیت های زیادی دارد اما اگر این اتفاق نیفتاد بعد از جشنواره آن را برای پخش در شبکه خانگی آماده می کنیم.
 
او درباره برج آرام گفت:«تهیه کننده بعد از ساخت فیلم تصمیم داشت فیلم را تبدیل به فیلم 35 کند تا برای بخش سینمایی آماده شود اما من مخالفت کردم چرا که ساختن فیلم 35 انگیزه های خودش را می خواهد و چون این فیلم از اول قرار بود ویدئویی باشد من انگیزه های کافی را نداشتم. اما در کل و در بخش خودش فیلم خوبی است که یک داستان جدی را دنبال می کند و مضمون انتقادی دارد.»

در پایان نظر مسعود اطیابی را در مورد چتر واحد تهیه کننده ها پرسیدیم و او اینطور پاسخ داد که:«این اتفاق، اتفاق خوبی است که باید از مدت ها قبل می افتاد. متاسفانه قبلا تهیه کننده صنف واحدی نداشتند و همین تشتت باعث می شد تا اتفاقات خوبی در این صنف نیفتد. اما حالا و با تشکیل رسمی این صنف وضعیت سینمای ایران می تواند روز به روز بهتر شود و من مطمئنم خیلی از آدمهای شاخص در این میانه که الان در این تشکل نیستد در آینده نه چندان دور به ما اضافه خواهند شد. کوچکترین کاری که این تشکل می تواند بکند سر و سامان دادن به وضعیت اکران پردیسهای سینمایی است که الان در وضعیت نا به سامانی به سر می برند.»

نظرات کاربران (۰)

شما هم نظر دهيد comment
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.