۰۱ بهمن ۱۳۸۹

گفت و گو با غلامرضا آزادی کارگردان « قبیله من » و فیلم بردار

لذت خانوادگی فیلم ساختن

ترلان رها

 

اسم غلامرضا آزادی را سال های سال به عنوان فیلمبردار شنیده بودیم. کسی که همیشه پشت دوربین صحنه هایی را ثبت می کرد که تا مدت ها جلوی چشم ها بود. "زن دوم"، " دو خواهر" و " باغ فردوس 5 بعد از ظهر" از جمله آخرین این فیلم ها بودند که او در آنها به عنوان مدیر تصویربرداری حضور داشته است. در کنار این آزادی گاه گاهی هم سرکی به دنیای تهیه کنندگی می کشد و دستی هم در این وادی دارد اما امسال اسم او نه به عنوان فیلمبردار و یا تهیه کننده بلکه به عنوان کارگردان در جشنواره فیلم فجر دیده خواهد شد.


او درباره این اتفاق و ساخته شدن اولین فیلم بلندش، "قبیله من" که در واقع روایت زندگی شخصی خودش است می گوید:«فیلم الان در مرحله صداگذاری و ساخت موسیقی است. البته برایم مهم نیست که فیلم حتما به جشنواره برسد. برای من ارائه دادن کار خوب از همه چیز مهم تر است و سودای این را ندارم که در جشنواره شرکت کنم.»
 
آزادی همچنین در مورد سخت بودن کار کارگردانی می گوید:« از نظر من کارگردانی اصلا کار سختی نبود. در واقع وقتی به خودت و عواملت اعتماد داشته باشی هیچ کاری سخت نیست. مخصوصا هم که در این فیلم پسرم پیام فیلمبردار بود و من خیالم از هر جهت راحت بود.»

او همچنین در مورد فیلم "پرستوهای عاشق" که همسرش فریال بهزاد کارگردانی آن را بر عهده داشت می گوید:«این فیلم آماده نمایش است و در جشنواره هم شرکت خواهد کرد. من در این فیلم هم فیلمبردار بودم و هم تهیه کننده.»
 
او همچنین اضافه کرد:«فریال بهزاد در حال حاضر یک فیلم دیگر را در دست ساخت دارد به نام"حریر" که تهیه کننده آن خودم هستم و منتظرم پیام از فرانسه بیاید تا فیلمبرداری کار را شروع کنیم.»

آزادی در مورد اینکه خانوادگی کار کردن خوب است یا نه می گوید:«واقعا اینطور کار کردن عالی است. وقتی همه عوامل خودی باشند دیگر وقتت را صرف مسائل جزئی و جر و بحث های بیخودی نمی کنی و راس 40 روز فیلمت را می سازی. من هیچ زمانی به اندازه وقتی که "قبیله من" را می ساختم راحت نبودم. چون تهیه کننده آن، خانم بهزاد بود و 6 نفر از عوامل پشت صحنه و همین طور بازیگرها دانشجوهای خودم بودند که از سوره فارغ التحصیل شده بودند و این کار برای همگی آنها حکم کار اولشان را داشت.»

غلامرضا آزادی در پاسخ سوالی درباره تفاوت کارگردانی و فیلمبرداری می گوید:«اصلا نمی توان کار فیلمبرداری را با کارگردانی قیاس کرد و نظر کلی داد که کدامیک سخت است. از نظر من هر دو کار ویژگی های خودشان را دارند و نمی توان این دو را بهم ربط داد.»

 

نظرات کاربران (۰)

شما هم نظر دهيد comment
نظر شما:
نام:* ايميل:* وب‌سايت:
*وارد کردن نام و ايميل برای فرستادن نظر لازم است
لطفاً مختصر و درباره‌ی موضوع بنويسيد. نظرات پس از تاييد مدير سايت منتشر می‌شوند.